Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yaklaşıyor

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yaklaşıyor

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.3.2016
Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sarper Günsal ve Berkem Ceylan’ın podcastlerinde bu yılki TUR hakkında önemli bir havadis vardı: bu yıl TUR’u düzenleyecek ekip/şirket değişti.

24 Nisan’da başlayacak olan TUR’a bugün (2 Mart 2016) tam 53 gün kalmış olmasından hareketle bir hazırlık yazısı yazmak elzem.

Yeni Organizatör: CEO Event

Bisiklet Federasyonu’nun nispeten geç bir şekilde 8 Şubat’ta ihaleye çıkardığı yarışa iki grup talip oldu: bir tanesi TUR’u uzun süredir düzenleyen Aydın Ayhan Güney’in yönetimindeki ekip, diğeri ise CEO Event, ki bu şirket daha düşük fiyat vererek TUR’u bu sene üstlenmeye hak kazandı.

Bu tarihle, ihale TUR'un başlama gününden 76 gün öncesine denk geliyor. Geçtiğimiz yıl ihale ile TUR'un ilk günü arasında 97 gün vardı, fazladan 20 gün. Bu günlerin neden önemli olduğunu aşağıda daha detaylı okuyabilirsiniz.

CEO Event, genel müdürlüğünü Kenan Yaşar Şeki’nin yaptığı, 2006’da kurulmuş ve sabit spor etkinlikleri (örneğin 2011 WTA Tenis Turnuvası) yanında kongre (NATO Dışişleri Bakanları toplantısı), eğlence (Türkvizyon şarkı yarışması, Andre Rieu konseri) gibi etkinlikler düzenleyen bir şirket. Şirket için uzun süreli ve bir yerden diğerine hareket eden spor etkinliği bir ilk olacak.

Bu yazıyı hazırlarken CEO Event ile gerek telefon, gerekse e-mail aracılığı ile iletişime geçmeyi denediysek de muhtemelen yoğunlukları nedeniyle başarılı olamadık. Elbette TUR’un Türkiye’de bisiklet sporu için önemi düşünüldüğünde, kendilerinden gelecek her türlü bilgiyi seve seve yayınlayacağız.

İhale Şartnamesinde Değişiklik

Bu sene ihaleye iki firma katılmasının önünü açan değişiklik, federasyonun ihale şartnamesinde “ihaleye katılabilmek için gereken belgeler” listesinden aşağıdaki maddeyi çıkarması oldu:

"Bisiklet Birliği (UCI) takviminde yer alan 2.H.C kategorisinde uluslararası yol bisikleti yarışı veya Federasyonlarca düzenlenmiş Dünya Şampiyonaları organize edildiğine dair iş bitirme belgeleri"

Haliyle bu maddenin şartnameden çıkarılması, ihaleye daha önce bisiklet yarışı düzenlememiş firmaların da katılmasının önünü açtı.

İnternet Sayfası

TUR’a 53 gün kalmış olması ve hala tam takım listesi ile parkurun açıklanmamış olmasının yanında, organizasyonun internet sayfası da hala yayında değil. Şartnameye göre yarışın internet sayfasını organizasyonu üstlenen şirket yapıyor. Haliyle şirket değiştiği için eski internet sayfası yayından kalktı, www.tourofturkey.org adresinde ise yeni bir sayfa gözükmüyor.

Parkur

Kesin bir parkur bilgisi mevcut değil. Fakat bu yıl parkurda da önemli değişiklikler olacağını tahmin ediyoruz. Sırasıyla:

 • Yarış İstanbul’dan başlayacak. Bunun nedeni 24 Nisan-1 Mayıs arasında düzenlenecek yarışın 1 Mayıs’ta İstanbul’da biterse, şehirde gerçekleşmesi muhtemel nümayişten etkilenmesini önlemek. Anlaşılabilir bir neden olmakla beraber yarışın İstanbul’dan başlayacak olması, ilk gün hengamesi nedeniyle lojistik açıdan yük demek.
 • Kapadokya ve Konya parkura dahil. Bu yılın önemli yeniliklerinden biri parkurun İç Anadolu’dan geçiyor olması.
 • Yarış Selçuk/Meryem Ana’da bitecek: Yarışın nispeten sapa bir yerde bitecek olmasının nedeni ile İstanbul’dan çıkış alacak olmasının nedeni aynı.

  Tahminen etaplar ise aşağıdaki gibi olacak:

  1. Etap İstanbul – İstanbul
  2. Etap Kapadokya – Kapadokya
  3. Etap Aksaray – Konya
  4. Etap Seydişehir – Alanya
  5. Etap Alanya – Kemer
  6. Etap Kumluca – Elmalı
  7. Etap Fethiye – Marmaris
  8. Etap Marmaris – Selçuk

  Bu rotayı haritaya girince aşağıdaki gibi gözüküyor.
  2016 TUR Muhtemel Parkur
         2016 TUR Muhtemel Parkur

  Takımlar

  Henüz elimizde açıklanmış bir takım listesi yok. Fakat muhtelif takımlarla iletişime geçip bilgi aldık. Nihai bir liste olmamakla beraber aşağıdaki gibi bir durum beklemek yanlış olmaz:

 • WorldTour takımlarından Lampre Merida, Astana, Lotto Soudal kesin gibi olanlar. Diğerleri ise ya gelmeyeceklerini belirttiler, ya da zaten TUR’u 2016 takvimlerine almamışlar.
 • ProContinental takımlardan Caja Rural, CCC Polkowice, Team Delko, Drapac Cycling, Funvic Brazil, One Pro Cycling, United Healthcare şimdilik gelecek gibi duran takımlar. Bunlara daha başka takımlar da ekleneceklerdir.
 • Buna 2 takımlık continental/milli takım kadrosunu da eklemek lazım.

  Öte yandan yukarıdaki listeyi toparlayınca 2016 yılında TUR’un 2015 yılındaki 21 takıma ulaşması biraz zor duruyor diyebiliriz.

  TUR, 2010 yılında ilk defa 2.HC kategorisine çıkarıldı. O zamandan beri 2010 yılında 15 takım, 2011 yılında 22 takım, 2012 yılında 25 takım, 2013 yılında 25 takım, 2014 yılında 21 takım, 2015 yılında ise 21 takım katıldı.

  Gelmeyecek takımların belirttiği başlıca gerekçeler şunlar:

 • TUR bu yıl takvimde Liege-Bastogne-Liege, Tour de Romandie, Tour de Yorkshire, Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt gibi yarışlarla çakışıyor.
 • Maalesef kabul etmekte zorlansak da, son aylarda dünyada manşetlere çıkan terörist saldırılar nedeniyle “güvenlik”, 4-5 takım tarafından ülkelerinin dışişleri ve savunma bakanlığı kaynak gösterilerek zikredilen bir gerekçe.
 • Organizatör değişikliği birkaç takım nezdinde alternatif yarışlara kaymayı kolaylaştırmış.

  TUR’a 53 Gün Kalması Niye Önemli?

  Takımların işini yokuşa süren bir önemli etken elbette ihalenin gecikmesi ve bu nedenle planlamada güçlük. Bugün, TUR’a tam 53 gün kaldı dedik. UCI yönetmeliği, yarış organizatörü ve takımlar arasında aşağıdaki zaman sınırlarını belirliyor:

 • 60 gün kala organizatör takımlara genel bilgiler içeren davetiye göndermiş olmak zorunda.
 • 50 gün kala davet alan takımlar organizatöre yazılı olarak (mektup, faks ya da e-mail) yarışa katılıp katılmayacaklarını belirtmiş olmak zorundalar.
 • 40 gün kala organizatör daveti kabul eden takımlara resmi UCI katılım belgesini göndermek zorunda.
 • 20 gün kala davet edilen takımlar organizatöre resmi katılım belgesini doldurulmuş olarak göndermiş olmak zorundalar.
 • Yarışa 72 saat kala takımlar organizatöre katılım belgesinin bir kopyasını, takım listelerini içerecek şekilde göndermiş olmalılar.

  Bu şartlarda bugün, TUR’a katılacak takımların tam listesi üç aşağı beş yukarı belirlenmiş olmalı.

  WorldTour Olma Hedefi

  Bu hafta UCI bir bildiri yayınladı ve 2017 sezonundan itibaren WorldTour lisansına 4 kitadan 21 yarışın başvuruda bulunduğunu belirtti. Buna göre 2017’den itibaren WorldTour lisansına başvuran aday yarışlar, 2016 sezonundaki performanslarına göre değerlendirilecekler. Yarışların teknik kalitesi, zaman içinde stratejik gelişimleri, UCI WorldTour açısından arzettikleri önem vb kıstaslar gözönünde bulundurulacak.

  2016 yılında WorldTour’da 27 yarış var. Aday listelerinde TUR’un yanında Fransa Turu’nu da organize eden ASO’nun Katar Turu, Strade Bianche gibi başarılı yarışların da bulunduğunu tahmin etmek zor değil.

  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, son yıllardaki sürekli yükselen yarış ve organizasyon kalitesi ile şimdiye kadar WorldTour lisansı alması kesin gözüyle bakılan yarışlardan biri. Dolayısıyla bu yıl yarışın gerek hiç aksaksız, tereyağından kıl çeker gibi geçmesi, gerekse bisiklet sporunun ve UCI WorldTour’un imajının cilalanması, yarışa katılan takımlardan, organizasyona, televizyon yayınlarından, halkın ilgisine kadar pek çok konunun kusursuz olması elzem.

 •  

    Bu haber 8562 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015