Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in

Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in

Arnavutköy'de Polonya Rüzgarı

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 20.9.2015
Salcano Arnavutköy Dağ Bisikleti Yarışı’nda olimpiyat rüzgârı esti. Kapadokya'da olduğu gibi yine iddialı isimler yarışta yerlerini aldılar. Elit erkeklerde Marek Konwa 1:23:23 ile, elit kadınlarda Alexandra Dawidowicz 1:27:49 ile birinci oldular. Sabah ulusal düzeyde gerçekleşen yarışta 6 kategoride 56 sporcu, öğleden sonra başlayan elit kategori de ise 50 sporcu yarıştı.
Elit Erkekler Kürsü
       Elit Erkekler Kürsü

Günün ilk saatlerinde kapalı ve serin olan hava 12’den sonra güneş altında rahatsız edecek kadar ısınmıştı. Rutubetle birlikte vadi içlerinde özelikle de rüzgâr almayan yamaçlar sporcuları çokça zorladı. Dehidrasyon bu yarışta sporcuların performanslarında belirleyici bir etken oldu.

Kesilen Ağaçlar

Bu sene ikinci defa dağ bisikleti yarışına ev sahipliği yapan Arnavutköy yarış alanından 3. köprü bağlantı yolunun geçirilmesi planlanmış. Bugün yarış alanına gittiğimde bir tuhaf geldi, 1-2 saniyelik şaşkınlıktan sonra ağaçların kesilmiş olduğunu öğrendim. Bu sene yurt binasını da sporculara açılmadığını duymuştum (bunda sporcuların daha önce kötü kullanımlarının da payları varmış). Uzak noktalardan gelmek zorunda kalan sporcular İstanbul'a yarışa gelmenin çok maliyetli olduğundan çokça söz ettiklerine şahit oldum. Tam bunları duymuş, "sanırım son kez Arnavutköy'e geldik" diye düşünürken Salcano Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül ile konuşmamızda "Seneye bu alanın biraz ilerisinde daha iyi bir şekilde yapacağız" demesi bir umut doğurdu içimde.

Yarışa ulusal medyanın da ilgisi çoğalmış. TRT Spor ve NTV Spor yarış alanındalardı. Hatta NTV Spor'un Televizyon Yayınlarından Sorumlu Müdürü Fuat Akdağ da yarışı izleyenler arasındaydı.

Bugün bir de doping kontrolü yapıldı Elit sporculara. İlk 3 ve rasgele seçilen 3 sporcudan idrar örneği alındı.

Marek Konwa seneler sonra ülkemizde tekrar yarışan isimlerden oldu. Bugün yarışın başından beri çok iyi bir yarış çıkartarak liderliği hiç bırakmadı. İlk turdan sonra rakipleriyle arasını açan Marek, teknik bir sorun yaşamayınca C1 kategorisindeki bu yarışın galibi oldu. Macar sporcu Andras Parti başlarda 5. sıradayken 3. turdan sonra öne gelerek ikinciliğe oturdu. Marek'i yakalayamasa da Periklis ile arasındaki farkı koruyarak bitişi ikinci geçen sporcu oldu. Günün diğer bir kahramanı Periklis İlias ise üçüncü oldu. İlk turlarda Abdülkadir Kelleci'nin arkasından üçüncülüğe kadar yükseldi.

Evet, buradan sonra 4. olarak Abdülkadir Kelleci'den bahsedebilirdik ama olmadı. 5. tura kadar Kohei Yamamoto'nun önünde 4. sırada yarışı götürürken kadın Sırp sporcu Ivana Kostic yol vermeyince Yamamoto'nun atağına karşılık veremedi ve yarışı sekizinci sırada tamamladı. Beslenme alanından düzgün matara da alamadığından yakınıyordu.
Kelleci İlk Turda
       Kelleci İlk Turda

Yarışı 12. sırada tamamlayan Bayram Eroğlu mekanik sorun yaşayarak teknik alanda vakit kaybedince geçtiği rakiplerinin yine gerisinde yarışı tamamladı. Bugün beslenme alanındaki takım çalışanları da sanırım sıcaktan etkilenmiş olmalılar ki Abdulkadir gibi Bayram da su alamadığından mustaripti.

Elit erkeklerde 41 sporcu yarıştı. Yarışanların 21'i Türk sporculardan oluşurken yarışı tur yemeden tamamlayan sadece 5 Türk sporcu oldu. Bu verilerle diyebiliriz ki çokça elit Türk dağ bisikletçisine ihtiyacımız var.

Elit kadınlarda Polonyalı Alexandra Dawidowicz birinci olurken Rus sporcu Ekaterina Anoshina ikinci, Lejla Tanovic üçüncü oldu. 3. turdan itibaren sporcular kendi tempolarında ilerleyerek bitişe geldiler. Birinciyle ikinci arasında 4 dakika, ikinciyle üçüncü sporcu arasında ise 9 dakika zaman farkı oluştu.
Elit Kadınlar Birincisi Alexandra Dawidowicz
       Elit Kadınlar Birincisi Alexandra Dawidowicz

Esra Kürkçü bir gün önce yapılan Red Bull Geç Kalma yarışına katılarak birinci olmuş, kendisi için 2015 yarış sezonunun bittiğini açıklamıştı. Bu nedenle yarışta yer almazken en iyi Türk sporcu Cansu Türkmenoğlu 5 tur atarak yarışı tamamladı.

Gelelim sabah yapılan ulusal kategorilere;

U15'te Buğra Yiğit iki tur attıkları bu teknik parkurda 34 dakika 48 saniye ile birinci oldu. Ahmet Can Akbaş 10 dakika ardından ikinci olurken 8 saniye arkasından Berke Ateştürk üçüncü olarak yarışı tamamladı.
U15 Buğra Yiğit
       U15 Buğra Yiğit

Üç tur atan U17'de Sinan İli 47 dakika 56 saniye ile birinci oldu. Emre Uz ve Erdem Akgül'ün arkadan gelerek yarış boyunca kendisine baskı oluşturduklarını ama geçemediklerinden bahsetti. Emre Uz ikinci olurken Erdem Akgül üçüncü oldu.
U 17 Sinan İli
       U 17 Sinan İli

Yıldız Kadınlar'da Azize Bekar 43 dakika 30 saniyeyle birinci oldu. Dilara Şahin ikinci, Sema Sertoz üçüncü oldu.
Yıldız Kadınlar Azize Bekar
       Yıldız Kadınlar Azize Bekar

Genç Erkekler'de Mustafa Köklü 4 turu 1 saatte tamamlayarak birinci oldu. Bir dakika ardından Kapadokya Bisiklet Spor Kulübü’nden Oğuzhan Tiryaki ikinci oldu. "Daha önce yarıştığımız parkur olmasına karşın zor bir yarıştı benim için, son tura kadar mücadele ettim Mustafa ile, zincir sorunu yaşayınca son turda ara açıldı." dedi.

Tayyip Us Genç Erkekler de üçüncü oldu. " birinci olabilirdim, zor da değildi parkur. Aynakol vites geçişinde sorun yaşayınca üçüncü olabildim. "dedi.

+30 Master kategorisinde Gökhan Uzuntaş dün Red Bull yarışında yaşadığı sorundan dolayı istediği dereceyi yapamamıştı. Bugün ise güzel bir yarış çıkartarak kategorisinde birinci oldu. " Çok sevdiğim bir parkur, fiziğime uygun, patlayıcı güç gerektiriyor. Yarışın başında atak yaptım. Aslında bir gün önce koştuğum Geç Kalma yarışından yorgunluk vardı. Çok fazla gayret sarf edemeyeceğim sanmıştım. Yarışın başında “kendimi deneyeyim” dedim, baktım bacaklar iyi durumda, 2 tur boyunca yüklendim, kalan 2 turda da kendi tempomda dönmem yeterli oldu, birinci oldum." dedi.
 Master +30 Gökhan Uzuntaş
        Master +30 Gökhan Uzuntaş

İkinci olan Kamil Alev'e yarış sonrası samimiyetimize güvenerek "Gökhan seni nasıl geçti?" diye sordum hemen - Gülüştük! - "Gökhan çok formunda bir sporcu. Gayet iyi durumda, hiç ara vermedi, hep yarışlardaydı. Ondan böyle performans görmek güzel. Dün ikimizde Red Bull Geç Kalma yarışındaydık.

MTBTR: Gökhan "yarışın başında kaçtım" dedi! Gökhan'dan böyle bir atak bekliyor muydun?

Evet, konumum itibariyle gerilerdeydim. Teknik inişe geldiğimde önümdeki sporcuların yığılması aranın daha da açılmasına sebep oldu. Ben de tempoma oturdum. Nevzat Kıral'la kalmıştık, uzun süre birlikte gittik. Nevzat'la aramda ikinci turun teknik inişinde açıldı. Hepimiz birbirimizden kopmuş olduk ."

+40 Master kategorisinde Bora Tirki birinci olurken Erol Özbey ikinci, Mehmet Bozdemir ise üçüncü oldu.

Bora Tirki yarış hakkında şöyle yorumda bulundu: " İki gündür yarış koşuyoruz, bir hafta önce Kapadokya'da bunun antrenmanını yaptık gibi oldu. Dünkü Red Bull Geç Kalma yarışında hiç birimiz çıkartma gemisinden defalarca ısınmadan çıkış aldık, yıpratıcıydı. Tabi bunlar bahane değil, bunu bilerek antrenman yapmak gerekiyor. Dün genelde 9. olmuştum, bugün de sağlıksal sorunlarım olsa da kategorimde birinciliğimi korumaya çalıştım. İlk turda farkı açarak birinci olmayı başardım."
 Master +40 Bora Tirki
        Master +40 Bora Tirki

Alanya Yarışında Tarih Değişikliği

Evet, bu yarışlardan sonra geriye Trabzon ve Alanya dağ bisikleti yarışları kalıyor. Daha önce tarihi değişen Alanya 1 Kasım'a alınmıştı, Aynı gün seçim olacağı için 8 Kasım tarihine alınacak.

Fotoğraf Albümleri

Arnavutköy Dağ Bisikleti Yarışı fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuçlar

Ulusal Kategori
       Ulusal Kategori
Ulusal Kategori
       Ulusal Kategori
Elit Erkekler
       Elit Erkekler
 Elit Kadınlar
        Elit Kadınlar
 

  Bu haber 5707 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015