Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
London Bike Show 2015

London Bike Show 2015

2015 Londra Bisiklet Fuarı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.2.2015
Az yeni teknoloji, orta karar egzantrik ürünler, çok fazla günlük kullanım ve şehir bisikletçiliğine yönelik ürün. 2015 Londra Bisiklet Fuarı bu kelimelerle özetlenebilir.

Londra Bisiklet Fuarı, “sektör/yenilik” odaklı olmaktan ziyade “müşteri” odaklı bir fuar olduğu için burada dünyada ilk defa bir ürün görmeniz, ancak İngiliz bir zihnisinirin geliştirdiği bir ürünse mümkün.

Fotoğraf Albümü

Londra Bisiklet Fuarı'nın yazıda olmayanlar da dahil bütün fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak bu yıl çok etkileyen unsur, bisikletlerden ziyade bu “müşteri profili”ndeki değişim. Bisiklet Londra'da giderek yayıldığı ve günlük hayatın bir parçası olmaya başladığı için genelgeçer bisiklet teknolojilerinin ötesinde fikirler gelişiyor, endüstriler ve sektörler arası işbirlikleri doğuyor.

Bir başka deyişle Londra'nın (artık 8.6 milyon nüfusla ne kadar mümkünse) Kopenhaglaşmasının etkisi, fuarda da kendini gösteriyor. Bisikletten ziyade, bisiklete binenlerin hayatını kolaylaştıracak bir büyük yan sanayi fuarda giderek ağırlık kazanıyor.

Triatlon Bisikletleri

Biz diyelim İngiltere'de pek dağ olmaması, siz deyin triatlon fuarının aynı esnada bitişik salonda yapılması, Londra bisiklet fuarı triatlon ve yol bisikleti ağırlıklı fuar. Özellikle triatlon bisikletlerinin karbon kadro tasarımının sınırlarını zorlayarak geldikleri noktayı görmek heyecan verici.

Ceepo Katana, olimpik mesafeden, İronman'e kadar bütün triatlon uzunlukları hesaba katılarak tasarlanmış. Markanın en dehşetli modeli Viper size fazla kaçıyorsa (daha doğrusu finanse eden büyük bir takımınız yoksa) ona en yaklaşabileceğiniz bisiklet. Geniş jantlara imkan tanıyan arka fren tasarımı, sele borusunun arkaya çevrilerek daha geniş sele konumu seçeneği sunması gibi akıllı özellikleri var.
 Ceepo Katana
        Ceepo Katana

“Yerel” markalardan Boardman zamana karşı ve triatlon yarışları için tasarladığı AiR/TT serisine bayağı ağırlık vermiş. Daha alt seviye modellerden ziyade, TTE bilhassa üst boru tasarımı ile fuarın en çok dikkat çeken modellerindendi. Bütün TT serisinin en aerodinamik modeli zaten.
Boardman TTE
       Boardman TTE

Daha rahat geometriler, kalın lastikler...

Yol bisikletinde giderek daha rahat, daha uzun mesafeler kullanıma imkan tanıyacak tasarımlar yerleşiyor. Elbette bu gidişatın bir kısmı yol bisikleti yarışları için. Örneğin Boardman'ın SLS serisi, kalın lastikleri ve disk frenleri ile “kaymak gibi asfalt” harici yollar, kötü havalar vs için birebir.
Boardman SLS 9.4 Disc
       Boardman SLS 9.4 Disc

Ancak bu gidişatta muhtemelen asıl faktör senede bir defa Paris-Roubaix pedallayan yarışçılar da değil. İnsanların işe giderken yol bisiklet kullanmak istemesi bunu itekleyen önemli nedenlerden. Bu yüzden örneğin kros bisikletleri ile yol bisikletleri arasındaki sınır da giderek silinmeye başlamış, hele disk frene geçildikten sonra. Campagnolo'nun 80. yıldönümü için özel bir Ares modeli çıkaran Dolan, kros bisikleti CDX'i “sıradan bir kros bisikletinden daha çokyönlü” olarak tanıtıyor mesela ve ekliyor: “günlük ise gidip gelmeler ya da uzun seyahatler için birebir”.
Dolan CDX
       Dolan CDX

Gene Dolan'ın Dual modeli de benzer bir hedef gözetilerek tasarlanmış, çamurlukları ile “12 aylık bisiklet”.
Dolan Dual
       Dolan Dual

Keza Giant'ın TCX serisi de bu bağlamda fuarın en “çok yönlü” bisikletleri.
Giant TCX SLR2
       Giant TCX SLR2

Bir başka, ve daha duyulmamış marka tercih edenlere yönelik, rahat model ise Cotic Escapade. Konforlu geometrili ama yol bisikleti gidonuna sahip, disk frenli, büyük lastikli bisiklet, saniye hesabı yapmayanlar, ama yol bisikletine yakın bir geometri ile günlük kullanım/uzun yolda rahat etmek isteyenleri hedef alıyor.
Cotic Escapade
       Cotic Escapade

Bowman'ın yeni modeli Pilgrims de gerektiğinde “yoldan çıkmak” zorunda kalan yol bisikletçilerinin bisikletinden inmeden yola devam etmelerini sağlamak için tasarlanmış.
Bowman Pilgrims
       Bowman Pilgrims

GT rahat geometrili Grade serisi yol bisikletinde de dağ bisikletinin efsanevi modeli Zaskar'dan beri gözlerin aşina olduğu üst boru birleşim yerindeki üçgeni muhafaza ediyor.
GT Grade ALX
       GT Grade ALX

Takım Bisikletleri

Yol bisikleti demişken, fuarda profesyonel bisikletçilerin yarıştığı bisikletler de getirilmiş. Örneğin Nairo Quintana'nın Giro'yu kazandığı Canyon Ultimate CF de buradaydı, yeni kurulan Giant Alpecin takımının Propel'i de, IAM Cycling'in Scott Addict'i de.
Quintana
       Quintana'nın Giro'daki Canyon'u
Giant Alpecin
       Giant Alpecin
Scott IAM Cycling
       Scott IAM Cycling

Scott demişken, markanın RedBull ile karbon ve aerodinami sahasında ortak çalışmasına gönderme yapan RedBull tasarımlı Scott Foil de göz alıyor.
Scott RedBull
       Scott RedBull

En çok ilgi çeken bisikletlerden biri Alman Rose firmasının 5kg'in altındaki özel yapım X-Lite Team oldu.
Rose X-Lite Team
       Rose X-Lite Team

Starley, nispeten ufak, Liverpool'un güneyinde, Cheshire'dan bir bisiklet markası. En ince detayına kadar düşünülmüş, tasarımı, boyaması, borularının ve kadrosunun imalatı dahil her şeyi İngiltere'de yapılıyor.
Starley
       Starley

Katlanabilir bisikletler özellikle iş trafiğinde ve günlük hayatta giderek daha fazla yer tutuyorlar. Bunda haliyle bu bisikletleri katlayıp toplu taşıma araçlarına her saat alma imkanı da büyük rol oynuyor. Dahon ve tern fuarda bu sınıfta öne çıkan markalar oldular denebilir. Dahon'un Ciao D7 modelinin kadro tasarımı, hiç bacak kaldırmadan inip binmeye imkan tanıyor.
Dahon Ciao D7
       Dahon Ciao D7
tern Verge
       tern Verge

Caterham markası araba meraklılarının aşina olduğu bir marka. Sussex'li araba üreticileri, F1 vs gibi sınıflarda yarışan otomobil markalarına karbon parçalar da tasarlayıp üretiyorlar. Fakat Caterham ismi daha fazla duyulsun diye, karbondan bir bisiklet tasarlamışlar. Bisiklet kar amaçlı değil, zaten Caterham'ın üretim tekniği ile çok pahalıya gelmiş. Fakat kadro tasarımından boyasının içine serpiştirilmiş kristallere, bisikleti hakikaten farklı kılan çok şey var.
Caterham
       Caterham

Boya demişken, Enigma, boya üzerine uzmanlaşmış bir marka. Kendi kadrolarını isteğe göre boyuyor, ya da kadro tamiri (kumlama, boyama vs) yapıyor. Ucuz değil, buna mukabil isteğe göre desen vs de eklendiği için ortaya çok güzel tasarımlar çıkıyor.
Enigma
       Enigma

1kg Tekerlek Seti

Teknik yeniliklerde herhalde en ilginçlerinden biri İsviçreli edco firmasının tekerlek seti Neggia idi. Ağırlığı 1kg'in altında olan (85Kg bisikletçi sınırı) karbon tekerlek setinin öne çıkan unsurlarından biri markanın kendi geliştirdiği ve hem Shimano/SRAM, hem de Campagnolo kasetleri ile aynı anda uyumlu olan tekerlek göbeği. Göbeğin üzerinde Shimano/SRAM ve Campagnolo kaset dişlilerinin nereden takılacağını gösteren işaret de mevcut. Özellikle farklı bisikletlerde aynı tekerlek setini kullanmak isteyenler için birebir. Bu sistem sadece Neggia'ya özgü değil, edco'nun geliştirdiği ve diğer tekerlek setlerinde de bulunan bir tasarım.
edco
       edco
edco
       edco

Giyim, Aksesuar

Giyimde daha ziyade koşucuların tanıdığı ashmei markası bisiklet yelpazesini geliştiriyor.
ashmei
       ashmei

Gene giyimde bir yenilik iki yıldan beri bisiklet markası olarak tanıdığımız Hoy'un (Chris Hoy'un markası) Volpine markası ile beraber çıkardığı yeni bisiklet kıyafeti serisi.
Hoy Volpine
       Hoy Volpine

Doğrudan giyim olmasa da ilginç ürünlerden biri ceketin ya da yeleğin arka cebine bir suluk dahil eden Cherry Picker Hydration markası. Sistemin en zekice özelliği, ceketin/yeleğin içinde arka cep hizasında neredeyse bir korse ebatlarında kemer olması ve bu sayede suluk kısmının belde ağırlık yapmaması. Bir zamanlar çok moda bel çantaları vardı, onun içinde bir sulukla ceket ya da yeleğe dikilmişi gibi düşünün.
Cherry Picker Hydration
       Cherry Picker Hydration

Gençliğini bir Levi's 501 için feda etmiş olanlar, markanın “commuter” serisine dikkat!
Levi
       Levi's Commuter

Tannus rengarenk dolma lastik yapan bir firma. Lastiği takmak yaklaşık yarım saat sürüyor, fakat bir defa taktıktan sonra da haliyle tekrar sökmeye lüzum olmayacağı için sorun değil. Normal bisiklet jantlarına uyumlu lastikler yol bisikletleri için 4 ebatta üretiliyorlar, ayrıca katlanabilir bisikletle kullanım için 16 ve 18” jantlık modelleri de var.
Tannus
       Tannus

Bisikletle sanatı buluşturanlardan biri fotoğrafçı Geoff Waugh ve onun fotoğraflarından esinlenerek yaptığı tablolarla Vincent Kamp. İkili Haziran'da Londra'da bir sergi açıyor: “Beyond The Peloton”.
Beyond The Peloton
       Beyond The Peloton

Eurobike'da seleleri ile dikkatimizi çeken fabric markası gidon elciği de yapmaya başlamış. Hem ince ve hafif, hem gözükmese de kelepçeli bir sisteme sahip.
fabric
       fabric

İngiltere'de olup da muhtelif Brooks ürünlerinin olmadığı bir fuar düşünülemez.
Brooks
       Brooks

Fuarda dağ bisikletiyle ilgili pek fazla bir şey yok...

...Bol bol fatbike modasının yansımaları var. Scott Eurobike'da bindiğimiz Big Ed modeline bir de kayak taşıma sistemi eklemiş. Tabii zirveye bisikletle çıkıp kayakla aşağı indikten sonra tepeden bisikleti nasıl alacağız sorusunun cevabı yok.
Scott Big Ed
       Scott Big Ed

Gravity dallarında Banshee Darkside ve Scott Gambler (buradaki Brandon Fairclough'ın bisikleti)
Banshee Darkside
       Banshee Darkside

Şehir Bisikletçiliği, Gözükme ve Aydınlatma

Şehir bisikletçiliğinde en önemli konu, hele de Londra gibi bisikletlerin çokça motorlu taşıtlarla aynı yolu paylaştıkları şehirler için, görünebilirlik. Bu konuda önemli bir görevi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Londra polisi bisikletçileri değişik kamyon tiplerinin şoför mahalline oturtup aslında ne kadar “görünmez olduklarını” göstererek üstleniyor.
Polis standi
       Polis standi

Bunun ötesinde önemli bir unsur ise aydınlatma sistemleri. Giderek daha fazla bisikletin kadrosuna takılı far, lamba vb ürünlerden ziyade bisikletçilerin üzerleri için giyilebilir, takılabilir aydınlatma sistemleri geliştiriliyor.

Torch markasının ön ve arkada 10ar LED lambalı kaskı böyle bir şey mesela. Dört ayrı çakma, sabit yanma vb aydınlatma tarzı var, lambaların aküsü USB üzerinden 1.5 saatte şarj oluyor ve bir dolum ile 12 saat yanabiliyor. Buna rağmen kask 336g ağırlığında kalabilmiş.
Torch
       Torch

Visijax firması şimdilik sadece bir ceket üretiyor. Ceketin önünde göğüs kısmında beyaz LEDler, arkasında kırmızı LEDler var. Fakat daha önemlisi, kollardaki sarı LEDler. Tahmin edeceğiniz üzere bunlar sinyal için. Harekete duyarlı bir alıcı aracılığı ile kolunuzu kaldırdığınız zaman bu LEDler otomatik olarak yanmaya başlıyorlar. Bu sistem de dahili akülü, USB üzerinden şarj edilebiliyor.
Visijax
       Visijax

Keza bir başka dönüşlerde sinyal konusuna eğilen marka pedibal. Çinli markanın muhtelif sırt çantalarına dahil edilmiş büyük bir LED sistemi, ve bunu gidondan kontrol eden bir kumanda var. Duracağınız zaman fren lambası yakabiliyor, sağa sola döneceğiniz zaman sinyal verebiliyorsunuz. Akıllıca düşünülmüş bir sistem.
pedibal
       pedibal

Aydınlatma konusunda ilginç bir marka trafik işaretlerindeki bisiklet sembolünü farda kullanmaya karar vermiş olan Brainy Bike Lights markası. Açıkçası “ne gerek var?” diyen olacaktır, fakat yapılan araştırmalara göre insan (şoför) beyni boş bir ışıktansa aydınlatılmış bir trafik sembolüne daha hızlı tepki veriyormuş, ön ve arka far ile piller set halinde geliyor.
Brainy Bike Lights
       Brainy Bike Lights

Algı demişken, etrafını kendi algılayan bir far See.Sense markasının farı. Farda hareket ve aydınlık algılayıcısı var. Dolayısıyla örneğin düzenli tempoda kırmızı çakarken sizin frene bastığınızı farkettiği zaman birden hızlı çakmaya başlıyor. Çukura düşerseniz farklı yanıyor vs. vs.
SeeSense
       SeeSense

Fotoğraf Albümü

Londra Bisiklet Fuarı'nın yazıda olmayanlar da dahil bütün fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.
 

  Bu haber 6028 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015