Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Eğik Vites Kulakçığı
Atölyeden

Eğik Vites Kulakçığı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
1.8.2005

Dağ bisikletinin en zayıf noktası neresi diye sorulsa herhalde akla ilk gelen yerlerden biri arka vites attırıcı olacaktır. Haliyle kayalık arazide, tozda toprakta kullanılan bir alet olan dağ bisikletinin âdeta kırılmak için özel tasarlanmışçasına dışarıda duran arka vites attırıcının bu zaafını bertaraf etmek için düşünülmüş çarelerden biri elbette son zamanlarda sayıları giderek artan ama ağırlıkları nedeniyle daha çok serbest sürüş ve tepe inişinde kullanılan şanzımanlı bisikletler, bir diğeri de vites kulakçığı. Bu parça daha önce Matematik, Ön ve Arka Vites yazımızda etraflıca anlattığımız üzere bisikletin devrilmesi gibi durumlarda eğilip asıl değerli parçayı, yani arka attırıcıyı korumaya yarıyor.

Darbe gelmesi durumunda vites kulakçığı eğilebilir veya kırılır. Kırılması halinde yapacak birşey yok, kadroya uygun yeni bir vites kulakçığı bulunur, takılır. Eğilmesi durumunda da yenilemek tavsiye edilse de tekrar düzeltmek mümkündür. Bu işlem kulakçığın içinden tornavida vs. geçirerek kaba kuvvetle yapılabilir. Ancak bu yöntem bisiklette kaba kuvvet kullanılan hemen her durumda olduğu gibi (örneğin çatal yatağını çekiçle çakmak) tam anlamıyla tatmin edici sonuç vermez, daha kötüsü kulakçığın kırılması gibi istenmeyen sonuçlar verebilir. Bunun en önemli nedeni vites kulakçığının milimetrik bir şekilde kadroya paralel olmasının vites geçirim kolaylığı ve konforu açısından çok önemli olmasıdır. Dolayısıyla eğilen vites kulakçığının da düzeltilmesindeprofesyonel aletlerin kullanımı her zaman en iyi yöntem olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Bu aletlerden biri Park Tool markasının ürettiği vites kulakçığı düzeltme aleti. Alet vites kulakçığının arka attırıcıyı almak için hazırlanmış yivine takılıyor ve üzerindeki cetvel yardımıyla 360° içinde vites kulakçığının janta / kadroya tam paralel bir şekilde düzeltilmesine imkân tanıyor. Adım adım bakalım:

Vites kulakçığının eğimi resimde apaçık ortada. Bir düşme sonrasında bisikletin sağ tarafa devrilmesi ile kulakçık eğilmiş, bu nedenle vites geçmede sorun yaşanıyor.

Eğik kulakçık
Eğik kulakçık
Büyük boyut için tıkla!

İlk olarak arka vites attırıcıyı kulakçıktan söküyoruz.

Vites attırıcıyı söküyoruz
Vites attırıcıyı söküyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Bu halde vites kulakçığının eğimi çok daha belirgin.

Eğim daha belirgin
Eğim daha belirgin
Büyük boyut için tıkla!

Aletimizi vites attırıcının takıldığı yere vidalıyoruz ve üzerindeki cetveli belirli bir noktada tam janta değecek şekilde ayarlıyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

Aleti jant boyunca çevirdiğimiz zaman cetvelin kimi zaman janttan uzaklaşması, kimi zaman da janta sürtmeye başlaması ile hangi noktalarda kulakçığın düzeltilmesi gerektiği açığa çıkıyor.

Cetvelle ayarlar
Cetvelle ayarlar
Büyük boyut için tıkla!

Adım adım, son derece dikkatli bir şekilde kulakçığı cetvel bütün jant boyunca aynı seviyede kalacak hale gelene kadar düzeltiyoruz.

Dikkatlice düzeltiliyor
Dikkatlice düzeltiliyor
Büyük boyut için tıkla!

Son yoklama
Son yoklama
Büyük boyut için tıkla!

Ve sonuç: Düzelmiş bir vites kulakçığı.

Düzelmiş vites kulakçığı
Düzelmiş vites kulakçığı
Büyük boyut için tıkla!

Haliyle vites kulakçığı hassas bir parça ve kırılmaya müsait. Dolayısıyla herşeyden önce bu düzeltme işlemi boyunca son derece dikkatli çalışmak, kaba kuvvetle bükmeye kalkmamak çok önemli. Ayrıca bir defa düzeltilmiş bir vites kulakçığına fazla güvenmemek, yedek vites kulakçığı taşımak yerinde bir düşünce olur.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Atölyeden  

  Bu yayın 10079 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015