Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
ZAC 19 Gece Lambası
Eskiyen Ürünleri Değerlendirelim

ZAC 19 Gece Lambası

Yazar: Halil İ. Öztürk
15.6.2005

Çok bisiklet kullananlar bilir. Sürekli eskiyen, bozulan, ya da yenisi çıktığı için keyfiyen değiştirdiğimiz parçalar vardır. Peki, ne olur bu çıkan parçalar? Çöpe atarız, biriktirip ikinci bir bisiklet toplarız vs… Örnekleri çoğaltmak kolay. Ben eskiyen jantımı çıkartıp yerine yenisini aldığım zaman elimde kocaman bir jant çemberi kalıverdi. Ben de bunu değerlendirip kendime bir gece lambası yaptım… İşte karşınızda ZAC 19 gece lambası…

Malzemeler:

1) Boş jant çemberi (Çift katlı olması işimizi kolaylaştıracaktır. ZAC 19 bunun için ideal, hem çift katlı hem de çok derin olmayan yapısı gayet müsait. )
2) 32 delikli çemberler için 8, 36 delikli çemberler için 6 veya 9 adet, istenilen renkte LED, 9 voltluk pil.
3) Asgarî 5 metre, dışı plastik ile yalıtılmış, bakır kablo.
4) Lehim teli + lehim havyası, sıcak silikon + silikon tabancası
5) İç – dış lastik, jant fitili

Yapılışı:

Ben yaparken ZAC 19 gri renk, 26”, 36 delikli jant, 6 adet mavi renkte LED kullandım. Bu yüzden yapım aşamasında ki LED dizilimlerini buna göre anlatacağım. Siz yaparken simetriyi bozmayacak şekilde LED’lerinizi dizebilirsiniz. Eşit aralıklarla dizmek daha estetik bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

İlk olarak LED’leri sırasıyla dizmemiz gerekiyor. Bunun için ilk LED herhangi bir jant deliğine silikonlanır, bu bizim başlangıç deliğimiz olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Burada dikkat edilmesi gereken konu LED’lerin direk olarak karşıya, yani çemberin üzerinde dik olarak geldiği noktaya ışıkvermesidir. Bunun için pil yardımıyla ışığın nereye düştüğüne bakabilir veya jantı yere dik şekilde koyarak, LED’i koyacağınız deliği en üste getirerek daha kolay biçimde LED’i dik yerleştirebilirsiniz. LED’ler yapım özelliği gereği uçlarındaki mercek sayesinde direk karşıya ışık verir. Yanlarına ışık saçmazlar.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Diğer LED’ler de bundan sonra aralarında 5er delik boşluk olacak şekilde dizilir. LED’leri düzgün biçimde dizdikten sonra hepsini paralel bağlantı ile bağlamamız gerekiyor. Bunun için bakır kablomuzdan yaklaşık 33er cm. parçalar keserek uçlarından 1er cm. soyup, LED’lerin bacaklarına lehimliyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta LED bacaklarının uzun olanlarının (+), kısa olanlarının (-) kutuplu olması. Buna bağlı kalarak bir önceki LED’in (+) kutbundan diğerinin (+) kutbuna, aynı şekilde (-) kutbu yine (-) kutba bağlanmalıdır.

Büyük boyut için tıkla!

Tüm LED’ler birbirine bağlandıktan sonra son LED’in bacaklarına yeniden uzunca bir kablo lehimlenir ve en yakın jant teli boşluğundan jant çemberinin iç boşluğuna doğru salınır. Ben kendi kullanım kolaylığımı göz önünde bulundurarak yaklaşık 3 metrelik bir kablo dışarı verdim. Bu kablo güç kablosu olarak kullanılacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

Dışarı verdiğimiz kablonun uçlarına bağladığımız 9 voltluk pil ile tüm LED’lerin aynı anda yanıp yanmadığı kontrol edilir. Bundan sonrası tüm bisikletçiler için gayet basit aslında. Jant çemberi üzerine fitil geçirilir. İç – dış lastikler takılır ve şişirilir. İşte janttan yapılmış dekoratif gece lambanız kullanıma hazır. İyi günlerde kullanın. ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 8132 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015