Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
Acil Durumlarda Z-Tel
Atölyeden

Acil Durumlarda Z-Tel

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.5.2005

Dağ bisikletçiliğinde pek de kullanmadığımız ve kullanmayacağımız parçalardan biri yedek teller. Genelde uzun yolcuların kullandığı, en yakın bisikletçinin yüzlerce km uzakta olduğu ortamlarda bir tel kopması durumunda kullanılan bu parçalar rahatlıkla taşınacak şekilde tasarlanmış ve acil bir durumda çok güzel bir çözüm sunuyor.

Bu yazımızda bu tarz bir acil durum telinden ziyade, bundan önceki sayımızda sayfamıza girdiğimiz ve 2 yıl / 30.000km’lik tür gezilerde bir tel kopması durumunda ne yapılacağını işleyeceğiz. Burada haliyle acil durum teli adi da üstünde zaten, sadece acil durumluk geçici bir çözüm olabilir. Herşeyden önce bu tarz acil durum teli gerilme hareketi esnasında işlevselken sıkışma hareketi esnasında çalışmıyor. Bu şartlar altında önümüzdeki 5.000km içinde bisikletçi dükkanı bulamayacağınız bir ortamda eldeki imkânları değerlendirmek zorundayız. Burada karşımıza Z-Tel denilen tel modeli çıkıyor. Bunu ya yanınıza yoldan çıkmadan yedek olarak almış olmanız, ya da ilk girdiğiniz köy/kasabada bir araba yaptırmanız gerekecek. Dolayısıyla aslında bisikletle hiç alakası olmayan bir yerde bu tarz bir telin nasıl yapılacağı konusu oldukça ilgi çekici.

Acil durum teli
Acil durum teli
Büyük boyut için tıkla!

Z-Teller bir zamanlar piyasada olmalarına rağmen tutunamayarak kayboldular. Ancak tel kopması durumunda geçici acil durum telinin aksine çok daha uzun süreler dayanıklı olabilmesi nedeniyle uzun yol bisikletçileri tarafından hâlâ çok tutulan bir çözüm oluşturuyor.

İhtiyaç olan parçalar herşeyden önce elbette bir tel. Haliyle kullanılacak tel gerek genişlik, gerek uzunluk olarak tekerlekteki tellerle aynı olmalı. Başlangıçta bu nedenle kullandığımızdan daha uzun bir tel, bir pense, bir tel cetveli (elbette dağ başında tel cetveli bulunmayacağı için normal cetvel ya da kopan tel de ölçü almak için isimizi görecektir) ve teli bükmek için alet. Bu aleti matkapla kalınca bir metal plakaya delik delerek de yapabiliriz. Dikkat edilecek nokta plakanın kalınlığının tekerlek göbek bileziğinden fazla olmaması ki bükme noktasında tel rahatlıkla geçebilsin bilezik deliğinden.Uzun vadeli bir bükme aleti isteyenler elbette buradaki gibi plakayı değişik tel genişliklerinde değişik delikler açarak farklı tel boyutları için bir alet haline getirebilirler.

Gerekli aletler
Gerekli aletler
Büyük boyut için tıkla!

Bükme aleti
Bükme aleti
Büyük boyut için tıkla!

İkinci adımda tel bu plakaya sokularak bükülüyor ve penseyi de kullanarak Z seklini veriyoruz.

Tel bükülüyor
Tel bükülüyor
Büyük boyut için tıkla!

Pense ile Z haline getiriliyor
Pense ile Z haline getiriliyor
Büyük boyut için tıkla!

Z halinde
Z halinde
Büyük boyut için tıkla!

Baştan açık olması için gösterelim, Z-teli şu şekilde tekerlek göbeğinin bileziğine sokulacak. Elbette sokmadan önce Z kısmından sonraki bölümün fazlasını alıp yaklaşık 4mm’ye kısaltıyoruz. İşin kolaylığı bu işlem için tekerlekte kaseti vs. sökmek gerekmiyor.

Bu şekilde göbek bileziğine sokuluyor
Bu şekilde göbek bileziğine sokuluyor
Büyük boyut için tıkla!

Artık olayın nispeten çetrefilli kısmına geliyoruz. Haliyle göbek bileziği kısmını teli Z harfi seklinde bükerek yaptık, üst taraftaki vidalanacak kısım ne olacak? Burada da yiv makinesi kullanarak telde yiv açmamız gerek.

Bunun için teli yiv aletine yerleştiriyoruz, yiv aletinin en güzel yani yiv acarken teli zedelemeden sıkıştırarak açması, aynı teli kesme gibi zayıflatıcı bir işlem söz konusu değil. Burada kullanılan alet haliyle tel yivi için üretilmiş bir model olmasına karşın alelade bir yiv makinesi ile rahatlıkla yapılabilecek bir işlem bu. Yivi açacak olan bölümdeki somunların açıları tel vidasına uygun yiv çıkaracak şekilde verilmiş olmalı tabii.

Yiv aletinde tel
Yiv aletinde tel
Büyük boyut için tıkla!

Yivler açılıyor
Yivler açılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Olay bundan ibaret. Bu şekilde yapılan bir tel son derece sağlam ve binlerce km sorun çıkarmayacak bir tel oluyor haliyle. Bu tip telleri yolda bir yerde yaptırmak kolay olduğu kadar yola çıkmadan yapıp yanımıza almak da mümkün. Bu durumda yaratıcı olup bisikletteki gidon ve oturma borusu gibi bos alanları kullanmak gerekiyor. Tel aşağıda görüldüğü üzere sünger parçalarının içinden geçirilip ucuna da bir diş ipi bağlanarak rahatlıkla ses çıkarmayacak şekilde gidona sokulabilir, istendiği takdirde yine rahatlıkla dışarı çekilebilir.

Sünger ve diş ipi ile
Sünger ve diş ipi ile
Büyük boyut için tıkla!

Uzun yol bisikletçiliğinde, hele ki daha önce belirttiğimiz üzere Afrika gibi bisikletçi bulmanın son derece zor olduğu ortamlarda yaratıcılık, her tür tamirciyi bisiklet için kullanmak bazen bütün bir yolculuğu kurtarabiliyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 6869 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015