Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
Amortisör Montajında İncelikler
Amortisör Montajında İncelikler

Amortisör Montajında İncelikler

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.4.2005

Bisiklette herhalde en çok değiştirilen ve yenilenen parçalardan biri olduğunu kabul edersek amortisörlerin gerek alimi, gerekse takımı esnasında uzun süreli verim almayı sağlayacak bazı noktalara dikkat etmenin gerekliliği daha iyi belli olur. Amortisör alımı ve takımı sırasında dikkat edilecekler ve değişik amortisör modelleri ile ilgili sayfamızda oldukça fazla yazı var. Bunların en önemlileri ”Amortisör alırken dikkat edilecekler” yazısı ile ”Amortisör ayarı” yazıları. Öte yandan amortisör alıp takarken dikkat edilecekler bu kadarla da bitmiyor haliyle.

Yeni bir amortisörün montajı esnasında uzun vadede sorunsuz çalışması için çok önemli iki nokta var. Bunlardan birincisi amortisörde çatal (furs) yatağının halkasının denk geldiği yerin törpülenmesi ve amortisörün içine yeni tip boğazlarda kullanılan kancanın düzgün çakılması. Bu yazımızda ayrıntılı resimler ile bu iki işlemi gözden geçireceğiz.

Amortisörün törpülenmesi

Amortisörün törpülenme nedenini anlamak için öncelikle bir çatal yatağının parçalarını incelemek gerekiyor. Aşağıda Cane Creek S6 modelinin alt kısmının kesit resmine bakacak olursak 11 numaralı parça bisiklete monte edilmeyen, amortisörün taç kısmının üstüne oturması gereken parça.

Cane Creek S6
Cane Creek S6
Büyük boyut için tıkla!

Bu parça amortisör ile çatal yatağı arasındaki parça olarak montajı gayet önem taşıyan bir halka. Ve daha da önemlisi her çatal yatağının ayrı tasarıma sahip bir halkası var. Dolayısıyla bir bisiklette amortisör değiştirirken çıkan amortisörden bu halkayı söküp yeni amortisöre takmak elzem. Ebetteki alet yokluğunda tornavida vs. gibi aletler kullanılarak kaba kuvvet ile çıkartılan bu parçayı çıkartmanın en güzel yolu çekici alet kullanarak sökmek, ki bu sayede ne amortisörün tacına, ne de halkaya zarar gelmesin.

Halka sökücüler
Halka sökücüler
Büyük boyut için tıkla!

Halka söküldükten sonra haliyle yeni amortisöre takılacak. Ancak sorun bu aşamada çıkıyor. Yeni amortisörlerde modeline göre boyadan olsun, islemeden olsun halkanın üzerine oturacağı şaft borusunun taç kısmı ile birleştiği yer tamamen pürüzsüz değil.

Boyalı taç kısmı
Boyalı taç kısmı
Büyük boyut için tıkla!

Halkanın buraya %100 oturmasını sağlamak ve amortisör ile çatal yatağı arasındaki bağlantının kusursuz olması için gayet ince bir işi halletmeye, halkanın oturacağıyeri törpülemek gerek. Bunun için değişik amortisör üreticilerinin değişik modelleri için farklı törpüler var.

Çeşitli markalar için törpüler
Çeşitli markalar için törpüler
Büyük boyut için tıkla!

Amortisöre uygun törpüyü kullanarak halkanın oturacağı yeri tamamen boyadan, işçilik artıklarından temizliyoruz.

Taç törpüleniyor
Taç törpüleniyor
Büyük boyut için tıkla!

Törpülenmiş hâli
Törpülenmiş hâli
Büyük boyut için tıkla!

Bu sayede halka arada hiçbir boşluk kalmadan amortisörün üstüne oturabiliyor.

Kancanın yerleştirilmesi

Günümüzde kullanılan gidon boğazı sistemleri eski vidalı sistemlerin aksine boğazın doğrudan doğruya amortisörün şaft borusuna vidalanması ve üstten bir kapak aracılığı ile bastırılması prensibine dayanıyor. Üstten bu kapağı da bastırmak için haliyle amortisörün şaft borusu içinde kapak vidasını karşılayacak bir somun olması ve bu somunun sabit durması gerekiyor. Bu da somunu çiçeğe benzeyen bir kancanın içine yerleştirmek ve kancayı amortisörün şaft borusunun içine itmekle mümkün.

Kanca
Kanca
Büyük boyut için tıkla!

Öte yandan bu kancanın şaft borusunun içine itilmesi konusunda üzerinde dikkatle durulması gereken nokta kancanın haliyle eğri büğrü değil, tamamen paralel olarak düzgün bir şekilde boruya girmesi. Bunu da kancayı çekiç-tornavida kullanarak ittirerek gerçekleştirmek zor. Dolayısıyla bu konuda şaft borusuna paralel olarak itmeyi gerçekleştirecek olan aleti edinmek, yoksa bunu sağlayacak alet yapmak şart.

Bu konuda birinci imkân şaft borusundan geniş olan ve borunun üzerine oturduğunda kancayı tam paralel konuma getirecek olan bir ittirici kullanmak.

Kanca çakılırken düz tutulmalı!
Kanca çakılırken düz tutulmalı!
Büyük boyut için tıkla!

Bu şekilde kancanın ittirici şaft borusunun üzerine oturduğunda düzgün bir şekilde yerleşmesi sağlanıyor.

İkinci imkân ise şaft borusunu içine alacak bir tasarıma sahip ittirici kullanmak. Bu şekilde de ittiricinin şaft borusuna tamamen paralel bir yön izlemesi ve kancanın yine son derece düzgün bir şekilde yerine yerleştirilmesine olanak tanınıyor.

Şaft borusunu içine alan model
Şaft borusunu içine alan model
Büyük boyut için tıkla!

Üçüncü ve son yöntem kancanın şaft borusuna düzgün girmesini sağlayacak bir düzeneği yapmak olabilir. Daha önce Çatal yatağı aletleri yazımızda gösterdiğimiz düşünceden yola çıkarak çatal yatağını düzgün takmak için kullandığımız sistemi kancayı şaft borusuna düzgün sokmak için de kullanabiliriz.

Kanca yivli çubukta
Kanca yivli çubukta
Büyük boyut için tıkla!

Aşağıdan çekiliyor
Aşağıdan çekiliyor
Büyük boyut için tıkla!

Her halükârda bu tarz işlemler rahatlıkla gözardı edilen ancak bisikletten ve donanımdan uzun vadede yüksek verim alınması için dikkat edilmesi gereken noktalar.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Arka Amortisör Degişimi  

  Bu yayın 14689 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015