Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
Ağırlara Yönelik Tavsiyeler
Atölyeden

Ağırlara Yönelik Tavsiyeler

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
17.1.2005

Bisiklet üreticileri de, donanım üreticileri de ürünlerini belirli bir ortalama müşteri kitlesini ölçü alarak tasarlıyorlar. Üst sınır olarak takriben 75kg alınıyor, 80-85kg ve üstü dağ bisikletinde „ağır“ sayılmaya başlıyor. Bu ağırlığın üzerine çıktıkça özellikle hafiflik hedef güdülerek üretilmiş ürünlerin zayıflıkları ortaya çıkıyor. Esneyen kadrolar, dibe vuran amortisörler, virajlarda jantlara sürten fren pabuçları, kırılan sele boruları, seleler hep bunlara işaret.
Önce uygun bir bisiklet gerek
Önce uygun bir bisiklet gerek
Büyük boyut için tıkla!

Bu yazımızın konusu dağ bisikletine sevdalanmış ortalamanın üstünde ağırlığa sahip bisikletçiler. Yani arazi binişinde 80-85kg’in üstüne çıktıkça nelere dikkat etmeli, güvenlikten ödün vermeden nasıl bir yol izlemeli? Bu konuya birkaç ana başlık altında eğilelim:

Kadro

Kadro elbette bisikletin taşıyıcı öğesi olarak en önemli parçalardan. Günümüzde kadro teknolojisi son derece geliştiği için üreticinin özel olarak belirttiği haller haricinde kadrolarda bir ağırlık sınırlaması yok, herkes özel üretim olmamak kaydıyla her bisikleti kullanabilir elbette. Ancak belirli bir kilonun üzerine çıkınca kadroya etki eden güçler de haliyle artıyor. Özellikle ayakta yapılan sürüş esnasında kadronun esnemesi pedala verilen gücün tamamen çekiş sistemine aktarılamamasına, ayrıca bisikletin kontrolünde de zayıflıklara yol açıyor. Dolayısıyla bisiklet alırken dipçikleme ile kadronun fazla güç binen kısımlarının güçlendirilmiş, boruların yeri geldiğinde oval şekle sokularak yanal güçlere daha iyi mukavemet gösterecek hale getirilmiş, çeki borusu ve arka üçgende S-Bend tabir edilen kavisli tasarımlar kullanılmış olması gibi özellikler elbette bisikletin esneme eğilimini azaltacaktır.
S-Bend arka borular
S-Bend arka borular
Büyük boyut için tıkla!
"Monostay" arka yapı
"Monostay" arka yapı
Büyük boyut için tıkla!

Amortisör

Amortisör alırken ağırlığa yönelik nelere dikkat edilmesi gerektiğini daha önce daha önce incelemiştik. Elbette ilk nokta ağırlığa uygun bir yay ya da uygun hava basıncı. Yalnız bunun ötesinde de amortisörlerin ağır sürücülere verdikleri tepki değişiyor. Örneğin yine ayakta bisiklet kullanırken ya da virajlarda önde fren pabuçlarının sağlı sollu jantlara sürtmesi amortisörün esnediğine işaret. Amortisörlerin esneme özellikleri borularının kalınlıkları ile değişiyor, burada ölçü alınan iç boru kalınlığı. Yaygın ölçü burada 28mm civarında. 80-85kg gibi bir ağırlıktan itibarense binicilerin bu ölçüyü rahatlıkla esnettikleri bir gerçek. Dolayısıyla bu seviyeden sonra amortisör alınacaksa asgarî 30-32mm iç boru kalınlığı olan modellerin tercih edilmesi hem amortisörün esneme yapmasını önleyecek, hem de esnemeyen bir amortisör ön tekerleğin istenen yere gitmesini, yön tutmasını kolaylaştıracaktır.

Tekerlekler

Jant genişlikleri konusuna da daha önce tekerleklerle ilgili yazımızda değinmiş, misal olarak Mavic marka jantlar için tavsiye edilen ağırlık sınırlarını göstermiştik. Jantların sağlamlığı yükseklikleri ve genişlikleri ile doğru orantılı. Dolayısıyla aşağıdaki jantı 1mm esnetmek için gereken gücü Newton cinsinden gösteren çizelgede de görüldüğü gibi belirli bir ağırlığın üzerine çıktıkça daha geniş jant modellerini tercih etmek jantların sağlamlığı açısından faydalı olacaktır.
Jant sağlamlığı
Jant sağlamlığı
Büyük boyut için tıkla!

Teller konusuna yine aynı yazıda değinmiştik. Hangi tel türü tercih edilmiş olursa olsun tekerleğin sağlamlığı açısından yine son derece önemli bir noktadan, örme sertliğinden bahsetmek şart. Tekerlekler ile ilgili yaşanan sorunların arkasında çoğu zaman gereği kadar sert örülmemiş teller yatıyor. Üç aşağı beş yukarı bir kural olarak elle kesiştikleri yerde sıkıştırılan iki telin azamî 0,5-1cm’lik bir hareket serbestisine sahip olması gerek diyebiliriz. Bunun yanında jant tellerinin sertliği elbette pahalı bir direnç ölçer ile ölçülebilir. Bu konuya önümüzdeki bültenlerimizde yayınlayacağımız jant örme konulu yazımızda ayrıca değineceğiz.
Telleri sıkma
Telleri sıkma
Büyük boyut için tıkla!
Mavic 719, 19mm iç genişlik
Mavic 719, 19mm iç genişlik
Büyük boyut için tıkla!

Kadro donanımı

Kadro donanımı da ağırlığı taşıyan unsurlar arasında. Sele, sele borusu, gidon gibi parçalar elbette sürücünün ağırlığını taşıyan unsurlar. Dolayısıyla belirli bir ağırlığın üstüne çıkınca hafiflik hedefini fazla ileri götürmemek şart. 100g civarındaki gidonlar, gidon boğazları, çok hafif seleler, sele boruları haliyle ağır bir sürücünün ortalama bir sürücüye göre nispeten daha kolaylıkla sorun olabilecek parçalar.

Aynı şey çekiş sistemi donanımı için de geçerli. Aynakollarda Shimano’nun “hollowtech” teknolojisi ve bunun değişik markalardaki muadilleri, orta millerde Octalink, ISIS gibi teknolojiler veyahut artık yavaş yavaş yayılmaya başlayan yekpare aynakol ve mil sistemleri ağır sürücülerin pedal çevirirken güçlerini esnemeden kaynaklanan bir kayba uğramaksızın çekiş sistemine aktarmaları açısından üzerinde durulması gereken noktalar.
Yeni LX yekpâre aynakol ve orta mil
Yeni LX yekpâre aynakol ve orta mil
Büyük boyut için tıkla!

Yine ağır sürücülerde daha fazla etkilenen parçalardan biri furş/çatal yatakları. Yoldaki her darbenin etki ettiği çatal yatağı sürücü ne kadar ağırsa elbette o kadar baskı altında kalıyor. Dolayısıyla burada da rahatlıkla çok hafif modeller yerine birinci adim olarak rulmanlı modelleri, ikinci adim olarak daha sert sürüş için tasarlanmış modelleri kullanmak uzun vadede sorunsuz bir sürüş için faydalı olacaktır.
Syncros Hardcore çatal yatağı
Syncros Hardcore çatal yatağı
Büyük boyut için tıkla!

Bütün bu önlemler, ölçütler haliyle bisikleti kullanım tarzı da sertleştikçe ileriye götürülmeli. Genel olarak bu tarz bir donanımla elbette hafiflik rekorları kırılmayacağı, 9kg’lik bisikletler oluşturulmayacağı aşikâr. Ancak ortalamanın üstünde bir ağırlıkta uzun vadede bisikletten zevk almak için belirli kıstasları göz önünde bulundurmak da elzem.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 6717 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015