Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Faydalı Bir Parça (mı?)
Avid Rollamajig

Faydalı Bir Parça (mı?)

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
4.1.2005

Avid markası bisikletçilerin büyük çoğunluğu tarafından frenlerle özdeşleştirilen bir marka. En iyi V-frenlerden sayılan Avid’in fren sistemleri ve yeni çıkan Juicy serisi pek çok bisikletçinin rüyasını süsleyen parçalardan. Biraz daha katalog karıştıranlar fren ve vitesler için üretilen kılıflarını da biliyorlar Avid’in. Avid’in pek de bilinmeyen ürünleri arasında bir de ufacık tefecik bir makara var, Rollamajig.

Avid’in bu makara ile amaçladığı, daha doğrusu gerçekleşeceğini iddia ettiği şey çok basit. Normalde bisikletin arkasında vites kablosu arka attırıcıyla birleşmeden önce geniş bir kavis çizer. Yukarıdan gelen kablolarda bu kavis biraz daha genişken aşağıdan, yani çeki borusunu takiben gelen kablolarda bu kavis daha dar.

Kablonun bu pozisyonu neresinden bakarsak bakalım haliyle çok olumlu bir konum değil. Arka attırıcıya getirmek için kabloyu bu kavis ile yol uzatılıyor. Fazla yol demek fazla sürtünme demek, fazla sürtünme de en azından kâğıt üzerinde hem fazla vites gücü hem de olası sorunlar demek. Avid’in iddiası da bu makara ile bu gereksiz yere uzatılan yolu kısaltmak, vites telini doğrudan arka attırıcıya iletmek ve bu sayede sürtünme ve güç kaybının önüne geçebilmek.
Büyük boyut için tıkla!

Rollamajig üç parça içeriyor, ana makaranın yanında bir somun ve bilyeden oluşuyor set. Makarayı tutan vida dışındaki bütün parçalar plastikten. Bu herşeyden önce ağırlığı düşürüyor, Rollamajig sadece 7g ağırlığında.
Büyük boyut için tıkla!

Takımı da oldukça basit, arkada en ufak dişliye getirilip zincir, tel kılıfından çıkartılıyor, kılıf uygun boya kesilip tel tekrar kılıfın ve Rollamajig’in içinden geçirilip arka attırıcıya takılıyor, sonra tekrar vites ayarlanıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Kullanımdane getiriyor Rollamajig?: Yukarıda da belirttiğimiz gibi herşeyden önce kablo ve tel kısalıyor, ki bu daha az sürtünme, daha az sürtünme de vites elciğinde daha az güç demek. Uygulamada nasıl peki? Bakımı çok iyi yapılmış, tıkır tıkır çalışan bir XT sistemde (elcik ve attırıcı) hafif bir fark hissedilse de insanı şaşkınlığa uğratmıyor bu durum. Gerçekten de viteslerin geçişi (Shimano’nun “index” sistemi) biraz daha netleşiyor, kısalıyor ve vites geçirmek için gereken güç asgarî ölçüde azalıyor. Ancak bu açıkçası “çok iyi çalışan XT ve muadili bir sistemde bu parça gerekli mi?” sorusunun cevabını “O kadar da gerekli değil” şeklinde verdirtiyor.
Büyük boyut için tıkla!

Daha büyük bir fark SRAM viteslerinde hissediliyor, bunda neden birincisi SRAM’ın elciğin döndürülerek geçirilen viteslerinin kademelerinin Shimano’ya göre daha sert ve belirgin olması, ayrıca SRAM’ın bir nebze daha fazla güç gerektirmesi.

Rollamajig en büyük artısını bakım yapılmayan, sürekli olarak kötü koşullarda çamurda, yağmurda kullanılan ve bu nedenle içine su ve kir kaçması mümkün vites sistemlerinde gösteriyor, ki genelde vites attırmada sorun demek olan bu durumların gerçekten önüne geçebilen bir alet.
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç: Rollamajig nispeten faydalı, bisiklete karakter katan, özel güzel bir parça. Ancak işlevsellik açısından bakınca doğrusu olaya yüksek sınıfta bir vites sisteminde, hele de sistem iyi bakılıyor ve çalışıyorsa, çok büyük bir değişiklik ifade etmiyor. Ya da başka türlü söylemek gerekirse kâğıt üzerinde gayet güzel duran işlevselliği uygulamada vites sistemi zaten bakımlı ve iyi çalışıyorsa çok büyük bir fark yok. Ama bisiklet merakı biraz da böyle birşey, bisikletimizdeki her parçayı işlevselliğe indirgesek geriye ne kalır ki?

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Avid  

  Bu yayın 6139 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015