Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Disk Balatalarına Ekonomik Yenileme
Disk Fren Balataları

Disk Balatalarına Ekonomik Yenileme

Yazar: Ahmet Oğlakçı
21.11.2004

Türkiye’de de artık yavaş yavaş kullanımı sıklaşan disk fren sistemlerinde bisikletini sık kullanan binici için yılda bir kere balata değiştirmek biraz maliyetli olabilir. Sistem pazara henüz tam olarak girmediği için fiyatları da yüksek. Ben de buradan hareketle erimiş balatalerımı tekrar kullanılabilir hale getirmek için tıpkı otomobil balatası çakma mantığı ile hareket ederek işe koyuldum.

Ancak otomobillerdeki balata çakma işlemi tam olarak bizim balatalara uygulanamıyor. Çünkü oto balatasında et kalınlığı 6 - 8 mm iken balata'lerde 1.7 - 2 mm (marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir). Dolayısıyla ancak yapıştırmak mümkün. Elinize bir balata alırsanız balatanın iki ayrı madde ile üretildiğini görürsünüz. Zemin, rotora pimlerle sabitlemek için üzerinde bir ya da iki delik bulunan çelik bir plaka. Bu plakanın üzerine disklere sürten kısım yani asbestten oluşum yapıştırılmış. İşte benim yaptığım da bu metal plakaya erimiş kısmı yeniden kazandırmak. Bunun içinde iki farklı maddeyi yapıştırabilecek, yüksek ısıya ve darbelere dayanabilecek bir yapıştırıcıya ihtiyaç var.
 Yapıştırıcılar
Yapıştırıcılar
Büyük boyut için tıkla!

Sanayi tipi yapıştırıcılar satan bir firmadan en uygun yapıştırıcının HENKEL'in ürettiği PATTEX-RAPID olduğunu öğrendim. Pattex iki küçük tüpten oluşuyor ve eşit miktarda karıştırılarak hazırlanıyor.

Uygun yapıştırıcıyı tespit ettikten sonra geriye balatayı bulmak kaldı. Onu da oto sanayi içinde oto balatası satan bir dükkandan aldım. Otomobillerde kampana tipi frenlerde kullanılan balatalar en uygunu. Ben 30 cm kadar aldım. Genişliği 2 - 3 cm, et kalınlığı da 0.5 cm kadar. Tabi bu et kalınlığı bizim için fazla ama zımparayla kolayca eriyor.

Ana malzemeyi edindikten sonra geriye kullanacağım aletler kaldı. Bunlar; bir demir zımparası, demir testeresi, varsa mengene, yapıştırıcıyı hazırlamak için küçük bir camdan ibaret. Ve işe başladım.
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle erimiş balataları zımpara ile iyice temizledim. Metal yüzeyde hiç bir şekilde kalıntı kalmamalı. Zımpara işlemi sonucu ortaya çıkan toz halindeki asbest solunmamalı çünkü sağlığa zararlı. İyice temizlenen balata yüzeyinde temizlenen asbestin altından iki delik daha çıktı.
 Pad
Pad'in kesildiği Malzeme
Büyük boyut için tıkla!

Anladım ki bu delikler çakma işlemi yapılamadığı için yapıştırıcı ile dolarak iki ayrı cins malzemeyibirbirine yapıştırırken fazladan tutuculuk vermek için yapılmış. Bütün balataları temizledikten sonra testere ile aldığım 30 cm'lik balatadan uygun büyüklükte küçük parçalar kestim.
 Pad Hazırlanmış Hali
Pad Hazırlanmış Hali
Büyük boyut için tıkla!

Daha sonra bu parçaları zımpara ile olması gereken ölçüye gelene kadar incelttim ve kenarlarını ovalleştirdim. Bu işlem biraz uğraştırsa da sonuca ulaşılıyor. Eğer mengeneniz varsa hatta demircilerin kullandığı bir taşlama motoru bulabilirseniz iş çok kolaylaşır. Ben tamamen zımpara ve elimi kullanarak yaptım. Balatalarda hazır olunca sıra yapıştırıcıya geldi. Yapıştırıcı çok çabuk donduğu için birer balatalık hazırladım.

Cam levhanın üzerine iki tüpten de eşit miktarda sıkarak tek renk bir karışım elde edene kadar hızlıca karıştırdım. Ve hemen kestiğim balatanın bir yüzü tamamen kaplanacak şekilde karışımı sıvadım. Burada dikkat edilecek husus, yapıştırıcının mümkün olduğu kadar ince bir satıh olarak uygulanması. Çünkü metal plaka ve balata arasında gereksiz bir kalınlık et kalınlığını artıracağından balatanın disklere sürtmesine neden olacak bu da balatayı biraz daha inceltmemizi gerektirecektir.

Fakat balatayı biraz daha inceltirsek de kısa ömürlü bir balata elde etmiş olacağımızdan uyguladığımız yapıştırıcı miktarını dikkatle belirlemeliyiz. Daha önce belirttiğim dolgu deliklerine yapıştırıcının iyice dolmasına da ayrıca dikkat etmeliyiz. Bu şekilde yapıştırma işlemini tamamlayarak balatalar üzerine yapışmayı kolaylaştırmak ve fazla yapıştırıcıyı atmak için basınç uyguladım. Kenarlardan taşan fazlalığı temizledim ve kuruması için güneşle ısınmış bir mermer üzerinde kurumaya bıraktım. Zira sıcaklık kurumayı kolaylaştırıyor. Henkel'in tam kuruma için verdiği süre 7 saat. Kullanıma geçmeden belki yine ince bir zımpara rötuşu söz konusu olabilir. Zira gerekli balata kalınlığını hesaplamak ancak bu işlemler sonunda rotora montaj esnasında tecrübe ederek mümkün. Eğer disklere sürtme varsa sürtme ortadan kalkıncaya kadar zımparalamak gerekiyor.

Bu şekilde yenilediğim ön ve arka fren balatalarımı yaklaşık bir yıldır kullanıyorum. Orijinalinden hiç bir farkı olmadığını söyleyebilirim. Bir çift çorap bile alamayacağım maliyet tutarıyla kendi emeğimle yenileme imkanı yarattığım balataları kullanmanın keyfini yaşıyorum.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

forum   disk pad (balata) yapımında yardım!  

  Bu yayın 13366 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015