Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Yeni Bisiklet Toplarken
Alternatif Bisiklet Toplama Teknikleri

Yeni Bisiklet Toplarken

Yazar: Emre YILDIRIM
15.10.2004

Yeni bisiklet toplamak, bisiklet satın almak, biz iki teker severler için hayattaki en güzel heyecanların başında gelir. Ne de olsa her yeni bisiklet, sahip olduğu farklı sürüş özellikleri ve sunabileceği farklı zevkler yönünden de başlıbaşına keşfedilmesi gereken bir maceraya dönüşebilir.

Geçtiğimiz haftalarda ben de bu düşüncelerle yeni bir gövde ve amortisör edindim kendime. Yaklaşık 5 senedir kullanmakta olduğum Trek 7000'imden memnundum memnun olmasına ama hem biraz değişiklik olması için hem yeni bir ergonomiye geçiş amacıyla ve bunun yanısıra amortisörlerdeki teknoloji gelişimini yeniden yakalayabilmek adına böyle bir değişikliğe gitmenin yerinde olacağını düşünmüştüm.

Ayrıca insanın ara sıra kendine böyle hediyeler almasında, kendini mutlu etmesinde de bir sakınca yok öyle değil mi?
Giant XTC ve RockShox SID Uygulaması
Giant XTC ve RockShox SID Uygulaması
Büyük boyut için tıkla!

Yeni kadrom Giant'ın XTC üç kez dipçiklenmiş ve tek başına ayrı olarak satılan modeli ve ağırlığı 1525 gr. Amortisörüm ise RockShox SID Team. Uzaktan kilitleme (lockout) özelliğine sahip bir yarış amortisörü. Bu iki nadide parça birlikte kullanıldığında oldukça hafif ve performans yüklü bir sürüş karakteristiği sunuyor. Ancak bu bir başka yazımızın konusu olacak... Şimdilik o konuya hiç girmeyelim.

Bu yazımızda sizlere yeni bir kadro alındığında en azından kendimce yaptığım iki uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bunları mutlaka yapmalısınız demeyeceğim ama yeni bir bisiklete geçmişseniz ya da geçmeyi düşünüyorsanız, aklınızın bir köşesinde bulunması ve böyle şeyler de yapılabiliyormuş demeniz bu metnin amacına ulaşmasına yetecektir. Hiç şüphesiz mevcut kadronuz için de iyi bir temizlik sonrası bunları uygulayabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan hemen ilk tavsiyemize geçiyorum...

DC Fix Şeffaf Kaplama
Biliyorsunuz dağ bisikleti yapmak, adı üzerinde dağ bayır dolaşmak, taşlı topraklı zeminlerden geçmek ve bol bol düşüş, çizilme ve bisiklet parçalarının oldukça zorlu koşullara maruz kalmasını da doğal bir süreç zorunlu kılmakta. Burada iki tekerimizi korumak için neler yapabiliriz?
Dikkatli kullanmak, toprağa çamura girmemek bir çözüm olabilir mi?
Tabii ki hayır!.. Öyle ise yapılacak şey en azından elimizde olan birkaç önlemi daha en baştan hayata geçirmek olabilir. Bu konuda benim her bisikletimde kullandığım bir uygulama var. "DC Fix" ya da "şeffaf kaplama" bantlarının dağ bisikleti gövdesine tatbik edilmesi.

Nedir bu DC Fix denilen şey dediğinizi duyar gibi oluyorum. DC Fix özellikle Bauhaus ve benzeri yapı marketlerde bulunan ve aslında, duvar, zemin, masa ve benzeri mefruşatı suya, toza karşı korumak ve çoğu kez de dekorasyon amaçlı kullanılan plastik bir kaplama malzemesi.
DC Fix Şeffaf Koruma Bandı
DC Fix Şeffaf Koruma Bandı
Büyük boyut için tıkla!
Temel özelliği oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olması ve farklı renklerde bulunabilmesi. Ayrıca özel yapışkanı sayesinde kendiliğinden kolayca sökülmemesi. Böylece zevkinize göre eskimiş masanızı, tezgahınızı ya da ne bileyim duvarınızı kaplamanız mümkün oluyor bu malzemeyle...

Biz ise bunu bisiklette nasıl değerlendiririz diyerek (her yaşadığımız şeyde bisiklet ile bağlantı kurmaya hevesli iflah olmaz iki teker sevdalısı zihinlerimiz sağolsun) şöyle bir çözüm geliştirdik.

Öncelikle DC Fix'in şeffaf modelinden bir rulo ediniyorsunuz. Genelde metrekare hesabı satılan bu malzeme çok ucuz olmasa da (örneğin 2 metrekarelik bir rulo ile defalarca bisiklet kaplamınızı yapmanız, değiştirmeniz mümkün olmakta) üstlendiği görev olarak oldukça etkin bir çözüm haline dönüşebiliyor.
İşe Başlamadan Önce Bisikletin Durumu
İşe Başlamadan Önce Bisikletin Durumu
Büyük boyut için tıkla!

Kadroya bisiklet donanımını takmadan bu işlemi yapmak en pratik çözüm ancak eğer kurulu bir bisiklet aldıysanız en azından işlemin yapılabilmesi için kabloların sökülmesi yerinde olacaktır. (Gözünüzde büyütmeyin canım o kadar da zor birşey değil)

Burada kaplamayı uygulayacağımız ana parçalar kadronun ön üçgeninde bulunan üst - alt boru ile sele borusu olmakta. Ancak kaplama derken bu boruların tamamının kaplanması değilde bağlantı noktalarına kadar en azından kısmi bir koruma sağlanmasından söz ediyoruz. Arada küçük boşluklar kalabilir ama sorun değil.

Örneğinüst borunun alt ya da üstünden geçen fren tellerinin kadroya zarar vermesinden tutun da sürüş esnasında hızla çarpan taşlardan, normal devriliş ve düşüşlerden bisikletinizi kolayca korumanız bu şekilde mümkün olmakta. En basitinden çamurlu sürüşlerden sonra yıkama esnasında taşlı çamur tabakasının kadronuza en az zarar vermesini sağlamanız bile bu ufak zahmetin ne kadar yerinde olacağını açıklamaya yeterli oluyor.

Evet DC Fix aynı zamanda su ve benzeri hiçbirşeyi de kadronuza temas ettirmiyor. Ayrıca kadronuzun üzerinde yapıştırma şeklinde marka ve motifler bulunuyorsa bunların bir müddet sonra yerlerinden, uçlarından kalkması da ihtimaller arasında bulunmaktadır. En azından kirden, tozdan renk değişimi ve benzeri zararlara maruz kalmaları kaçınılmaz olabilir. Bu gibi durumları da DC Fix rahatlıkla engelliyor.

Yani sonuçta kadronuza çok iyi bir koruma sağlıyorsunuz (kaplanan bölgeler bakımından)

Uygulama Prensipleri:

DC Fix'in nispeten kaplama alanı büyük olan alt ve üst borular için tek parçada kaplanması yerine iki ayrı parçada uygulanması yerinde olacaktır. Zira yapıştırılan parçaların boyutları uzadıkça yapıştırma esnasında içeride hava kabarcıklarının kalması ve dengeli bir dönüş sağlanması zorlaşmaktadır.
DC Fix
DC Fix'i Uygulamaya Başlıyoruz
Büyük boyut için tıkla!
İnanın iki parça halinde de olsa uygulamayı gerçekleştirdiğinizde, kat yerlerini görmeniz oldukça zor olacaktır. Bir süre sonra gözünüz alıştığında ne siz ne de arkadaşlarınız kadronuzun kaplı olduğunu hatırlamayacak bile.
Alt Boruyu Kaplarken
Alt Boruyu Kaplarken
Büyük boyut için tıkla!

Suluk delikleri bölgelerine özel dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktalarda ister istemez bir bombe ve potluk oluşabiliyor bu noktalara gelindiğinde tırnakla ya da ince bir keski ile bu parçaların açılması oldukça iyi bir çözüm olur. Aksi taktirde hava kabarcığı kalması büyük ihtimal haline geliyor.
Suluk Kafes Deliklerine Dikkat
Suluk Kafes Deliklerine Dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Amortisörünüze de bu uygulamayı yapmanız mümkün. Önemli olan uygulanacak bölgenin eğimli ve çıkıntılı olmaması.

Çevre şartlarından en çok zarar gören ve arka tekerleğe en yakın noktalar olan arka üçgendeki çeki boruları da tam DC Fix'lik noktalar ancak burada da tek parça yerine bir kaç parça uygulanması yerinde olacaktır.

Boruya DC Fix'i sararken çok yavaş ve malzemeyi fazla çekiştirmeden yapıştırmak ve mümkün ise iki kişinin bu işi yapması daha hızlı sonuç verebiliyor. Birisi yapışmayan uçları dengeli olarak havada tutarken diğeri boydan boya hava kabarcığı bırakmadan malzemeyi kadroya yapıştırmalı örneğin.

Son olarak DC Fix parçalarını borunun çevresini tam bir tur çevirecek şekilde ve altta birleşme noktasında üst üste gelmemesine dikkat edilerek yerleştirirseniz olası en iyi uygulamayı gerçekleştirmiş olursunuz.

Çeki Borusu'na Pratik Koruma
Özellikle zincirin hemen üstünden geçtiği çeki borusu hızlı bozuk zeminli inişlerde zincirin sürekli çarpması nedeniyle sürekli ses çıkaran ve zaman içinde zarar gören hassas bir kadro bölümüdür. Bu noktada hazır olarak satılan çeki borusu korumaları (lizard skin ve benzeri markalar) ülkemizde genelde zor bulunan ve bazı durumlarda kayarak tam olarak görevlerini yerine getiremeyecek hale gelebilen, sık sık da değiştirilmesi gereken parçalardır.

Bunun yerine çok pratik ve uzun ömürlü bir uygulamayı daha işin başında kadronuz çizilmeye başlamadan uygulamak yerinde olacaktır.
Kaçkar Bisiklet'te bisikleti toplarken bu konuda ne yaparız ne yaparız diye düşünürken, Yusuf'un aklına kullanılmış bir yol bisikleti gidon mantarını bu bölgede kullanmak geldi.
Çeki Borusu İçin Bant Sarıyoruz
Çeki Borusu İçin Bant Sarıyoruz
Büyük boyut için tıkla!
Hemen işe koyulduk ve kısa sürede mantarı çeki borusuna sararak çok temiz bir iş ortaya çıkardık. Son noktada bir plastik zip kelepçe ile işi noktaladığımızda ise yaptığımız iş ikimizin de çok hoşuna gitmişti.
Gidon Bandını Sardıktan Sonra Zipliyoruz
Gidon Bandını Sardıktan Sonra Zipliyoruz
Büyük boyut için tıkla!
Ayrıca tüm çeki borusu boyunca mantarı sardığımız için boru boylu boyunca koruma altına alınmış oldu...
Boruyu Döşedikten Sonra Görünüş
Boruyu Döşedikten Sonra Görünüş
Büyük boyut için tıkla!

Bilmiyorum kaçınız bu iki pratik uygulamaya girişir ama inanın eski kadrom, 5 yıllık macerasında bu koruma teknikleri sayesinde oldukça iyi korundu ve önemli düşüşlerde dahi zarar görmedi.
Eski Kadroda Koruma Bantları Halen Duruyor
Eski Kadroda Koruma Bantları Halen Duruyor
Büyük boyut için tıkla!

Şimdiden hepinize kolay gelsin...

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Kadroda Çizikler  

  Bu yayın 31058 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015