Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Shimano’nun Karışık Sistemleri
IG – HG

Shimano’nun Karışık Sistemleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
20.4.2004

Bu yazımızın konusu Shimano’nun kafaları karıştıran ve „zincirim niye geçerken zorlanıyor?“ tarzı soruların cevabi olan IG ve HG sistemleri. Önce bu sistemlerin özelliklerini inceleyeceğiz, sonra birbirleriyle uyum içinde çalışıp çalışmadıklarına bakacağız.

Shimano patentli teknolojileri HG ve IG ile çekiş sistemlerindeki ürünleri nitelendiriyor. Örneğin bir zincir alırken IG51 veya HG53 tarzı ibareler var. Buradaki rakamlar (51, 53 vs.) bu zincirlerdeki seviyeleri belirliyor, peki IG ve HG de nesi? Bu soruya kolay cevap verilmemesi ve ne yazık ki bisiklet satıcılarının da bir kısmının bu konuya vakıf olmamaları nedeniyle bugüne kadar sayısız bisikletçi uyumsuz parçalarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Bu yüzden bu konu önemli.

Hyperglide

Kısaca HG dediğimiz teknolojinin görevi zinciri ufak dişliden büyüğe geçirirken hızlı ve akıcı geçiş sağlamak. Bu nedenle Shimano’nun HG ibaresi taşıyan arka kasetleri, veya HG uyumlu piyasadaki diğer kasetlerin bazı dişlerine özel olarak sekil verilmiş. Arka kasetteki her bir çark 3’er bölgede diğerlerinden daha yassı ve ufak 2 tane dişe sahip. Bu dişler üzerinden zincir bir yüksek çarka daha çabuk ve kolay geçebiliyor. Bunun yanında aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi zincire sanki fazla kullanımdan aşınmış izlenimi veren yüzgeç seklinde bir diş, eğri uçlar ve çarka işlenmiş merdiven işlevi gören rampalar da yardımcı oluyor.
Özel şekilli dişliler
Özel şekilli dişliler
Büyük boyut için tıkla!

Bu dişlerin birbirlerine olan ideal konumlarını Shimano bilgisayar canlandırmasıyla hesaplamış. Bu sayede arka dişlinin hangi noktalarında zincirin bir üst çarka geçme işlemi başlayacak, hangi noktada bitecek, belirlenmiş durumda. HG sistemi dahilinde zincir bir üst çarka bu birkaç diş içinde 60°’lik bir açı içinde geçiyor ve vites değiştirme işlemi tamamlanıyor. Bu geçiş işlemi sırasında zincir çarkı kavramaya devam ettiği için pedaldan gelen güç aktarımındaki akıcılık ve devamlılık değişmiyor. Yani bu sayede pedal çevirirken de kolayca vites geçirebiliyoruz.

HG teknolojisi kullanılmadığı durumda vites geçirme işlemi yaklaşık 180°’lik bir sahayı kapsıyor, çünkü zinciri yukarı aktaracak, kaydıracak dişler yok. Bu geçiş sırasında bir de pedala yüklenilirse zincir kayıyor ve “katır-kutur” sesler geliyor.
Büyük boyut için tıkla!

Interactive Glide

Kısaca IG denilen teknoloji ise birbiriyle uyum içinde çalışan bir çekiş ve vites sistemini betimliyor. Yani IG sistemi kaset, zincir, ayna dişlileri, ön ve arka attırıcıları kapsıyor.

IG kasedi vites küçültme ve büyütmede, yani zincirin hem yukarı hem de aşağı hareketlerinde HG konforu sağlıyor. Bunun için IG kasetlerinde de HG’de olduğu gibi şekillendirmeler mevcut. Zincir bir alt dişliye inerkende çıkarken olduğu gibi özel olarak sekil verilmiş dişlerin üzerinde yumuşakça kayıyor. IG olmadan zincir bir alt dişliye inmiyor, düşüyor, bu sayede vites geçirme işlemi ani ve kısa oluyor.

IG sisteminin bir önemli yani da yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece arka kaset ve zincirle sınırlı olmaması. IG dahilindeki ayna dişlilerinde de SGX-II kodu altında aynı kasetlerde olduğu gibi oyuklar, çıkıntılar, özel şekiller var. Bunlar önde de zinciri bir üst dişliye atarken kolaylık sağlıyorlar.

IG sisteminde dişler daha kalın ve arka vites attırıcının içindeki yay daha güçlü, bu nedenle zincir gerilimi daha yüksek.

IG sisteminin üç tane dezavantajı var: IG dişlileri daha çabuk aşınıyorlar ve diğer sistemlerle uyumlu değiller. Bunun yanında IG HG’ye oranla biraz daha yavaş çalışan bir sistem. Bu nedenle Shimano donanımlı gezi bisikletlerinde IG kullanılırken dağ bisikleti serilerinin hepsinde daha çabuk vites geçimi sağladığı için HG kullanılıyor.

Bunun yanında Shimano Acera ve Alivio gruplarında da IG ayna dişlileri kullanıyor. Ama örneğin bunların bir alt grubu Altus’ta IG uyumu bulunmuyor. Deore ve üstü gruplarda sadece HG teknolojisi kullanılıyor.

Uyum Konusu

Gelelim bu iki grubun birbiriyle uyumuna. Baştan söylememiz gereken uyum konusunda yazacaklarımız kendi içinde 8'li ve 9'lu gruplar, yani 9'lu zincirler 9'lu gruplar, 8'li zincirler 8'li gruplar ile kullanıldığı takdirde için geçerli. 8'li ve 9'lu zincirlerin enleri arasındaki farklar nedeniyle bunları karıştırmamak şart. Bugün Shimano'nun Deore üstü 9'lu gruplarında zâten hiçbir uyumsuzluk söz konusu değil.

Bütün HG kasetleri Shimano’nun verdiği bilgilere göre 8'li ve 9'lu uyumuna dikkat edildiği sürece HG ve IG zincirleriyle uyum içinde çalışabiliyorlar. Öte yandan bir HG zincirini 7 çarklı bir IG kasetiyle kullanınca vites geçiminde ve arka attırıcı ayarında sorun yaşanabiliyor.

Çok önemli bir nokta, 8'li de olsa, 9'lu da olsa HG zincirlerinin IG ayna dişlileri ile kullanılmaması. Bu durumda zincirin dişlilerden daha kolay çıkıp baskı altında (mesela ayakta pedal çevirirken) vites değiştirmeden kendiliğinden bir alt dişliye düşme durumu ortaya çıkabiliyor. Aynı şekilde IG zincirleri de HG ayna dişlileri ile kullanılınca sorun yaşatabiliyorlar.

Aşağıdaki çizelgede sistemlerin parçalarının birbirleriyle uyumunu görebilirsiniz.

Uyum tabelası
Uyum tabelası
Büyük boyut için tıkla!

Özellikle sportif amaçlı dağ bisikletçiliğinde vites sistemlerinin toz, toprak, çamura maruz kaldığı da düşünülürse ne kadar zorlanabilecekleri ve birbirleriyle uyum içinde olmalarının önemi anlaşılıyor. Bu nedenle tavsiyemiz yüksek verim için birbiriyle uyumlu parçalar kullanmanız ve "ne satsam kâr" mantığıyla hareket eden satıcılara kanmamanız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

forum   IG mi HG zincir mi?  
forum   HG-IG zincir-atölyedeki yazı??  
kurum   Shimano  

  Bu yayın 9119 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015