Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Suluk Temizliği
Atölyeden

Suluk Temizliği

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
28.1.2004

Merhaba!

Hepimiz bisiklete binerken bir şekilde susuzluğumuzu zorunlu olarak gideriyoruz. Son yıllarda özellikle dağ bisikletinde kullanımı giderek artan bir ürün var, o da su tulumu, sırta takılan suluk vs. Bunlara genel olarak Camelbak deniyor, aynı kâğıt mendile Selpak denmesi gibi bir markanın cins isim olması durumu var.

Bu plastik sulukları alanların neredeyse daima yaşadığı bazı olaylar var. Bunlardan birincisi yeni alınmış bir suluğun plastik tadına sahip olması, bunun sağlıksız olup olmamasından ziyade, içeceğin tadını bozması. İkinci durum saf su veya maden suyu dışında içecek kullanan herkesin muzdarip olduğu bir dert. Zaman içinde bu plastik sulukların iç tarafının rengi değişmeye başlıyor, kirlenme ve en kötü durumda küf bile olabiliyor. Kısacası bu sulukları temizlemek gerek.

Deuter ya da Source gibi ağzı geniş açılan sulukları kullananların işi nispeten kolay. Açılan kısımdan rahatlıkla bir bulaşık süngeriyle ellerini sokup suluğun içini temizleyebiliyorlar. Camelbak’in yeni sulukları da ince bilekli ve ufak ellilerin bu yöntemi kullanabilecekleri şekilde tasarlanmış. Camelbak ayrıca el girmeyecek kadar dar olan yuvarlak ağızlı sulukları için ürettiği temizleme seti var. Bu sette ince uzun, pipo fırçasının uzunu, tuvalet fırçasının incesi şeklinde tanımlayabileceğimiz bir fırça ve bir askı var. Fırçayla suluğun köşelerine kadar ulaşıp sonra askıya asabiliyorsunuz kuruması için. Güzel bir ayrıntı: Bu fırçaların aynısı diyebileceğimiz fırçalar akvaryum ürünleri satan dükkanlarda bulunuyor.

Deuter suluk
Deuter suluk
Büyük boyut için tıkla!

Bunun yanında Camelbak’in ve diğer markaların ağzı geniş ve daha yumuşak modellerinde artık suluğu ters çevirme imkanı da var, ki bu da oldukça rahat bir temizleme sağlıyor.

Camelbak temizleme seti
Camelbak temizleme seti
Büyük boyut için tıkla!

Şimdi gelelim bu nimetlerden faydalanmayan güruha. Nispeten dar ağızlı suluk kullandığı için ters çeviremeyen, toplamda yerine göre 20 Euro’ya yaklaşan bir parayı bir fırça ve askı için fahiş gören ve evinin yakınlarında bir akvaryum dükkanı olmayan ama yine de suluğun renginin giderek kararmasından rahatsız olanlara. Sayılarının hiç de az olmadığını düşündüğümüz bu grup için çeşitli temizleme yöntemlerinden bir „potpuri“ derledik, bunları son haftalarda denedim. Kullandığım içecekler İsostar Long Energy, kendi yaptığım elma suyu-maden suyu karışımı izotonik içecek ve kışın bisiklete binerken çok iyi gelen ılık çay. Deneme sonuçlarına birlikte bakalım, demeden önce belirteyim ki bu sadece kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır. Yani benim suluğumda işe yarayan bir yöntemin sizin suluğunuzda illâ işe yaraması şart değil. Aynı şekilde benim temiz bulduğum bir suluk başkasının midesini kaldırabilir (ki oluyor). Ayrıca burada sayacaklarımız dışında da hayal gücü elverdiğince başka yöntemler bulunabilir (tuvalet fırçasının tüylerini kısaltıp suluğun ağzından geçebilecek ölçüye getirmek vs.).

Birinci imkan suluğun kirlenmesine fırsat vermemek. Bunun için çok zekice bir hile kullanıyoruz, buzluk. Kullanım sonrasında suluk tekrar içecekle doldurulup buzluğa konuluyor, bu şekilde bir dahaki binişe kadar duruyor. Bir dahaki binişten önce buzluktan alınıp erimeye bırakılıyor. Bu yöntem tabii ılık içecekler ve ne içeceğine binişten hemen önce karar verenlere pek hitap etmiyor. Öte yandan hijyenik açıdan bir avantajı var, buzlukta bakteri oluşumu önleniyor. (Emre teşekkürler tavsiye için).

Şimdi çeşitli temizleme yöntemlerini birlikte gözden geçirelim:

Suluğu sabunlu suyla doldurup bekletmek: Açıkçası çok aman aman bir yöntem değil. Maliyeti sıfır, ama etkisi de fazla değil. Bir gecelik bir bekleme ve arada çalkalama sonunda biraz temizledi ama karartıları hâlâ görüyorum. Belki kaynar su kullansam daha iyi olurdu ama plastik sulukta cesaret edemedim.

Sabunlu suyu dışarı aldıktansonra diş fırçasıyla temizlemeye çalışmak: İyi bir yöntem, zincirden sonra bisiklet için feda ettiğim ikinci diş fırçam. Öte yandan az da olsa zahmetli, özellikle suluğu büzüp köşelere ulaşmaya çalışmak. Ayrıca fırçanın üstünde toplanan koyu renkli maddeler kesinlikle suluğu kullanmaya devam etmek isteyen ve midesi hassas olanlara göre değil. İsteyen diş fırçası yerine uzun saplı ince bulaşık fırçalarını da deneyebilir. Ama sonuç itibariyle en iyi temizleyen yöntem kesinlikle bu.

Büyük boyut için tıkla!

Kabartma tozu: Ne yalan söyleyeyim, biraz hayal kırıklığı yaşattı. Kabartma tozu kimyasal bileşimi nedeniyle kabartma işlevinin yanında güçlü bir çözücü. Bir paket tozun yarım kilo un için olduğu yazıyor. Bunun kaç litre suya tekabül ettiğini bulmak zor. Ben suluğu su ile doldurup üç paket kabartma tozu atıp içine bir gece beklettim. Dikkat edilmesi gereken nokta öyle bırakmamak, arada çalkalamak gerekiyor, aksi takdirde erimeyen toz suluğun altında toplanıyor. Sonuç idare eder, ben daha iyisini bekliyordum, anlaşılan kabartma tozu öncelikle kokuyu almak için kullanılan, yine de ucuz ve etkili sayılabilecek bir ürün.

Kabartma tozu (numune resmi)
Kabartma tozu (numune resmi)
Büyük boyut için tıkla!

Kola: Markasının farkettiğini sanmıyorum, Cola Turka, Coca Cola, Pepsi, çeşit denemedim. En yakın markette Cola Turka bulamadığım için Coca Cola ile doldurdum suluğu ve bir gece bıraktım. Light kolayı denemedim, etkisi ne olur bilmiyorum. Kola özellikle yeni suluklardaki plastik tadından ve kokusundan kurtulmak için çok tavsiye edilen bir yöntem. Temizlik konusunda pek bir etkisi olmadı. Sonuç: Kola da daha çok sadece kokuya karşı etkili bir madde, suluğun kirinden tınmayarak kolayı içtim.

Büyük boyut için tıkla!

Takma diş tabletleri: Takma diş kullananların geceleri bir bardakta suyla dişlerini temizledikleri tabletlerin biraz agresif olduğu söylense de Camelbak’in ve şişe üreticisi Sigg’in de bu tarz tablet satmaya başlamış olmasından aldığım cesaretle denemeye karar verdim. Bir bardakla karşılaştırılamayacağı için 5 tane tableti boca edip suluğu su ile doldurdum. Önce saat başı tedirginlikle acaba bir yerlerinden açıldı da su sızdırıyor mu diye bakıyordum, sonra uyuya kaldığım için yaklaşık 10 saat bu şekilde kaldı suluk. Uyandığımda hâlâ sağlamdı, durulayınca nispeten iyi sonuç aldığımı, suluğun iyice temizlendiğini gördüm.

Büyük boyut için tıkla!

Şnaps: Bir arkadaşım alkolün yüksek temizleme gücünden dem vurarak şnaps tavsiye etti, ama açıkçası bir hatta iki büyük rakıya kıyamadığım için denemedim. Kaldı ki eğer iyi durulamazsam ormanda zikzak çizerek sürme, kontrolü kaybedip dumanlı kafayla sağa sola girme tehlikesi de yok değil.

Gelelim temizleme ve durulama işleminin arkasından gelen kurulama aşamasına. Evde tel askı bulamamam nedeniyle Camelbak’in askısının işlevini görecek bir askı üretme, daha doğrusu eğme girişiminde bulunamadım. Temizlenmiş ama içinde hâlâ bir miktar su bulunan suluğu kapağı açık bir şekilde bırakınca birincisi suyun kuruması çok uzun sürüyor, ikincisi yine lekelenme oluşuyor, bir şekilde suluğun kapağını açık, gövdesini şişkin tutmak gerek. Bu noktada elime geçirdiğim bir havluyu suluğun deliğinden içine sokma denemem deliğin darlığı nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı. Bir başka yönteme başvurarak tuvalet kâğıdını teker teker buruşturup yaklaşık üçte biri dolana kadar suluğu doldurdum, suluğu kapayıp kamışından balon gibi şişirip salladım. Tuvalet kâğıdı parçaları içeride gerçekten de iyi bir kuruma sağlıyorlar ama çıkarması biraz zahmetli.

Tuvalet kâğıdı dolu suluk
Tuvalet kâğıdı dolu suluk
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak bakteriler konusunda tedirgin olanlara bir tavsiye. Takma diş tabletleri elbette bu konuda da rakipsizler, ama aynı şekilde suluğu bir gece buzdolabının buzluk kısmında yaklaşık -18 derecede bırakmak da bakterilerden arındırıyor.

Temiz suluklar, lezzeti bozulmamış içecekler diliyoruz. 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 26361 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015