Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Yarış ve Tur Bisikletinde Yenileme
Tuning 2

Yarış ve Tur Bisikletinde Yenileme

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
10.12.2003

Merhaba!

Geçen yazımızda yenileme-tuning işlemini hafiflik esas alarak yapmaktan bahsetmiş, bisikletin ağırlığını düşürme amacıyla yapılan yenilemede nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmıştık. Rotasyon yapan kütleler, yani tekerleklerden başlamanın önemi, hafifliğin aynı zamanda direnç azalması olduğunu unutmamak ve ne idüğü belirsiz markalara yüz vermemek gerektiğinden dem vurmuştuk.

Bu yazımızla beraber tuning serimizde kullanım sahasına göre sınıflandırma yapmaya başlıyoruz. Serinin ikinci yazısı olan bu yazıda yarış ve tur/gezi amaçlı kullanılan bisikletlerde yapılan yenilemeler konusuna değineceğiz.

Öncelikle arazi binişi ve yarış bisikletlerinde önemli olan kıstaslar nedir, bu soruya cevap verelim. Birinci ölçüt elbetteki hafiflik. Hafiflik konusuna bu aşamada fazla girmeye gerek yok, belki tekrar edebileceğimiz önemli, en önemli nokta, hafiflik konulu yenilemelere tekerlek setlerinden, dıştan içe doğru olmak üzere başlamak. Hafiflik esas alındığında geri kalan parçalar konusunda serimizin birinci yazısına bakmanız yeterli.

Öte yandan bisikleti gezi ve uzun süreli turlarda kullananlar ne isterler? Birinci kıstas tabii ki sağlamlık. En yakın bisikletçiden 200km uzakta bir dağ başında teknik bir arıza nedeniyle kalakalmak herkesin en son isteyeceği şeydir. Yani birkaç gram ağırlık geri plana itilir, sağlamlık öne alınır. Güven unsurunun yanısıra nısbî bir konfor, rahatlık gezi bisikletlerinde aranan özelliklerdir. Günde 50-100km arası yol yapıldığı farz edilirse konforlu bir selenin önemi daha iyi anlaşılır.

Gelin şimdi beraber parça parça gidelim:

Amortisör

Yarış için hafiflik çok önemli bir etken tabii, ama bunun yanında bir o kadar da sert olması gerek amortisörün ki eğilip bükülme ve boruların paralel hareketiyle tepki vermesin amortisör baskıya. Merida takımının dünya şampiyonu sporcusu Sabine Spitz’in amortisörü Manitou Skareb Super.

Manitou Skareb Super
Manitou Skareb Super
Büyük boyut için tıkla!

Neden? Skareb Super yarış bisikletleri için bulunabilecek en iyi amortisörlerden biri. Öncelikle hafif, 1430g ağırlık amortisörler için alt sınır demek. Bunun yanısıra bu amortisörün en büyük özelliği sertliği. Hava bölümü ve değişik çelik yaylarıyla amortisörün sistemi her türlü ağırlığa uyum sağlayacak hale getirilebiliyor.

Peki bir tur sürücüsü amortisöründen ne ister? Tur sürücüsünün ağırlık en ön plandaki hedefi değildir, uzun süreli bir turda çok değişik satıhlar ve sürüş şartlarıyla karşılaşacak olan tur amaçlı kullanılan dağ bisikletleri için en iyi amortisörler en geniş sıkışma yelpazesini kuran, en değişkenlerdir. Bu tanıma bir örnek vermek gerekirse Rock Shox’un U-Turn sistemine sahip amortisörlerini gösterebiliriz.

Rock Shox Psylo Race
Rock Shox Psylo Race
Büyük boyut için tıkla!

Mesela Psylo U-Turn kısa bir işlem sonrasında 125mm’den 80mm’ye indirilebiliyor, 45mm’lik bu fark bisikletin geometrisinde 3°’ye varan bir öne dalma sağlıyor. Dolayısıyla tırmanışlarda bisiklet daha iyi performans gösteriyor.

Vites sistemi

Vites sisteminin hafifliği, vites attırıcılar konusunda söylenecek herşeyi zaten bir önceki yazımızda söyledik. Lâkin burada yarış bisikletleri söz konusu olduğunda önemli bir kıstasa değinmeden geçmemek lazım, ki bu da kullanışlılık. SRAM’in Grip Shift elcikleri ani çıkan rampalar karşısında birden çok vitesi bir anda değiştirmek konusunda Shimano’nun en yaygın modeli Rapidfire ile karsılaştırıldıklarında tartışmasızüstünlüğe sahipler. Elin bir çevrilmesiyle 7-8 dişli birden atlatmak mümkün zinciri.

SRAM Rocket
SRAM Rocket
Büyük boyut için tıkla!

Çekiş sistemi

Özellikle farkların saliselerle ölçüldüğü yarış ortamlarında pedala verilen gücün hiç kesintiye uğramadan arka lastiğe aktarılması çok büyük önem taşır. Amatör bir bisikletçinin günlük kullanımda farkedemediği aynakol-orta mil setinin yumuşaklığı nedeniyle kaybolan güç, 2 saatlik bir yarış esnasında toplamda saniyelere mal olur. Bu nedenle yarışlarda kullanılan bisikletlerin aynakol-orta mil setleri çok sert olmalı. Bu konuda detaylı yazımız daha önce yayımlanmıştı. Yarış camiasının en beğenilen ürünü olarak gösterebileceğimiz yeni XTR aynakol-orta mil seti işte böyle bir ürün. Özellikle aynakola entegre mil güç kaybını asgarîye indiriyor. Aynı ölçütler tur bisikletçisi için de geçerli.

Shimano XTR aynakol
Shimano XTR aynakol
Büyük boyut için tıkla!

Pedallar

Pedallar bisikletin genelde ihmal edilen, gözden kaçan, “SPD olsun da gerisi fark etmez” yorumlarına maruz kalan bölümleridir. Yarışçılar için değil. Shimano’nun en üst modeli M959 gerçekten profesyonel sporcular arasındaki en yaygın pedallardan. Çamur, yağmur, toz, toprak dinlememesi, hafifliği ve ayakkabıyı sıkıca tutmasıyla ün yapmış bir pedal M959.

Shimano PDM959
Shimano PDM959
Büyük boyut için tıkla!

Tekerlek setleri

Bir arazi binişi yarışı bisikletinde yapılacak hafifletme amaçlı jant, hazne, lastikler, velhâsıl tekerlek seti yenileme hakkında her şey bundan önceki yazımızda mevcut. Burada gezi/tur bisikletlerinde ne gibi setlere ihtiyaç duyulduğundan bahsedeceğiz. Dışardan başlamak gerekirse, geniş lastik demek, daha emici lastik demektir. 2,3 inçlik bir lastik özellikle sadece ön süspansiyonlu bisiklet kullanıcılarını uzun yollarda çok rahat ettirir, hele bir de düşük basınçla şişirilmişse. düşük basınç yol tutusu da arttırır. Tubeless tabir edilen iç lastiksiz jantlar patlama riskini en aza indirirken Mavic Crossmax gibi modeller aynı zamanda hafiflikleriyle de avantaj sağlarlar.

Sele

Kesin olan bir şey varsa o da 300g ağırlığı aşan bir selenin yarış ortamında sırıtacağıdır. Yarış ortamında nasıl bir sele kullanmanız gerektiğini bundan önceki hafiflik konulu yazımızda anlattık. Gezi esnasında önemli olan selenin hafifliği değil, rahatlığıdır.

Selle Italia Max Flite
Selle Italia Max Flite
Büyük boyut için tıkla!

Öte yandan selelerin rahatlığı kişiseldir, birinin rahat ettiği selede diğeri kıvranır, doğal olarak şu sele çok rahat, bu sele kötü gibi bir ifade kullanılamaz. Genel olarak rahatlıklarıyla ün yapmış iki örnek vermek gerekirse baylar için Selle Italia Max Flite, bayanlar içinse Terry Butterfly adları zikredilebilir. Her iki üründe de anatomiye uygun tasarım ve temas bölgelerindeki besleme saatler süren turların bir işkence olmasını önlüyor. Öte yandan, yukarıda belirttik, burada da üstüne basmadan geçmeyelim: Sele seçimi her kişiye özeldir, siz siz olun, sakın selenizi denemeden almayın!

Terry Butterfly
Terry Butterfly
Büyük boyut için tıkla!

Gidon boynuzları

Hafiflik yolunda gözü dönmüş yarışçıların hışmına uğrayan faydalı parçalardan biri de gidon boynuzudur. Özellikle saatler süren tur etaplarında gidonu değişik tutuş imkanı tanıyan bu ürün uzun vadede rahat etmek açısından son derece gerekli, tırmanışlarda faydası yadsınamayacak kadar önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse, 204 gramlık ağırlıktan bir tarafa, ergonomisi nedeniyle övgüye lâyık bir gidon boğazı modeli Cane Creek Ergo Controll’dür.

Cane Creek Ergo Controll
Cane Creek Ergo Controll
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Vida Değişimi  

  Bu yayın 12558 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015