Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Daha Akıcı Bir Sürüş İçin 20 Püf
Tekerleklerimizle İlgileniyoruz

Daha Akıcı Bir Sürüş İçin 20 Püf

Çeviren: Emre Yıldırım
19.1.2004

Sürüş tarzınıza ve kesenize uygun tekerlek setini bulduktan sonra sıra geliyor tekerleklerinizden en iyi performansı nasıl elde edeceğinize: Geçtiğimiz bültenimizde yayınlamış olduğumuz tekerlek seti alırken dikkat edilmesi gereken noktaları içeren detaylı yazı yardımıyla tekerleklerinize önemli sayılacak bir yatırım yaptıktan sonra bakımsızlık ve ilgisizlikten ötürü bir süre sonra onları yeniden değiştirme gereksiniminin duyulması sizde hiç de hoş bir duygu uyandırmayacaktır.

Öncelikle belirtmemiz gereken şey gerekli temel kontrol ve bakımı yapabilmek için profesyonel bir bisiklet tamircisi olmanıza gerek olmamasıdır. Basit ve düzenli bir bakım tekerleklerinizin ömrünü artırırken, kullanım sırasında en yüksek performansı elde etmenizi sağlayacaktır. İşte size bu yolda bilmeniz gereken can alıcı 20 püf noktası:

1- Yeni tekerlek setinizi ilk kez denemeden önce jant tellerinizin gerginliğini hissetmeye çalışın. İşte bu sertlik ayarlanmış yeni bir tekerlekte olması gereken gerginlik seviyesidir. İşte ileride yapacağınız bakımlarda bu sertlik derecesi size rehberlik edecek.

2- Tekerleklerinizde ne denli az jant teli bulunuyorsa, gerginlik ayarlarının yerinde olması o denli önem kazanır.

3- Eskiden sadece cantilever fren sistemleri kullanılırken sürüşlerinizden döndüğünüzde tekerleklerinizin ne durumda olduğunu kontrol etmek çok kolaydı: Tekerlekleği döndürdüğünüzde jant fren pabuçlarına belirli noktalarda değiyorsa tekerleğinize ayar yapmanız gerektiğini kolaylıkla anlardınız. Disk frenlerin yaygınlaşmasıyla bu tür bir kontrol neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Ancak unutmamanız gereken en önemli nokta disk frenlerin jant ayarlarınızı korumada hiçbir yardımlarının olmadığı. Düzenli kontrollere devam etmenizi tavsiye ederiz.

4- Haznelerinizin sorunsuz çalıştığını kontrol edin: Bunun için tekerleklerinizi kadrodan ayırarak hazne millerinden tutarak tekerleğinizi döndürün. Eğer dönüş sırasında fazladan bir takılma, yavaşlama hissediliyorsa, boşluk ve şüpheli sesler duyuluyorsa, haznelerinize bakım yapmanın zamanı gelmiş demektir.

5- Hazne milinin güçlü ve sabit olmasına dikkat edin. Bunun için bisikletinizi havaya kaldırır durumdayken tekerleklerinizi sağlam ve hızlı bir şekilde sağa sola oynatmaya çalışın. Eğer bu hareket sırasında oynama hissediyorsanız bakım zamanı gelmiş demektir. Sürüşler sırasında boşluk oluşmuş bir tekerlek ile sürüşe devam edilmesi, hazne bilyelerinin çok daha çabuk aşınmasına ve tamamen değiştirilmesine neden olacaktır.

6- Belirli dönemlerde hazne bilyelerinin tamamının sökülüp yağlanması ve bakımlarının yapılması hazne ve milinizin ömrünü uzatacaktır.
Haznelerin Bakımına Özen Gösterilmeli
Haznelerin Bakımına Özen Gösterilmeli
Büyük boyut için tıkla!

7- Tubeless (içsiz lastik) lastikler, normal lastiklere oranla daha düşük hava basınçlarında çalışabilmektedir. Bu durum jant ile lastik arasına istenmeyen parçaların girmesine ve her ikisine de zarar vermesine ve lastik akıntılarına neden olabilir. Sabunlu su ile içsiz lastiklerinizin yüzünü temizleyerek bu kontrolü daha yakından gerçekleştirebilirsiniz.

8- Eğer akıntılara neden olan küçük delikler ile karşılaşırsanız sıkıştır ve yapıştır türü yama türleri oldukça iyi birer çözüm oluşturacaktır.

9- Stanya da benzer marka lastik kaplama sıvılarıyla desteklenen tekerleklerin bu ürünlerin yardımıyla daha dengeli hale gelirken, lastik patlamalarına karşı da ilave dayanıklılık kazanırlar.

10- Eğer herhangi bir nedenle jantınızı belirli noktalarda eğmişseniz bunu onarmak için sakın çekiç kullanmayın. Bu sadece jant tellerinize zarar verecektir. Dua edin de jantlarınız bu şartlarda birkaç sürüş daha çıkarabilsinler.
En İyisi Basit Anahtarlar
En İyisi Basit Anahtarlar
Büyük boyut için tıkla!

11- Jant gerginliklerinizi ayarlamak için “basit” jant ayar aletlerinden yararlanın. Pahalı jant teli ayar aletlerine rağbet etmeyin. En iyi ayar kendi elinizle hissederek yapacağınız ayar olacaktır.

12- Çamurlu ve ıslak bir sürüşten sonra jant tellerinin jantlara girdiği noktaları yağlamak önemlidir. Bu tellerin paslanmasını önlemesinin yanısıra, jantınıza sıkışmalarını ve sökülme esnasında sorun çıkarmalarını önler.

13- Özellikle içsiz lastiklerde janta alınan darbeler dolayısıyla oluşan patlakları onardıktan sonra jantı yeniden gözden geçirin zira lastiğinizi yeniden janta oturtururken ya da sonrasında sorun yaşayabilirsiniz.

14- İç lastiklerinizin subapları ile birlikte gelen somunlar lastikler şişirilirken pompaya destek olabilmesi için üretilmiştir. Bu somunları lastiklerinizi şişirdikten sonra subap üzerinde bırakmanız, sürüş sırasında alabileceğiniz güçlü darbeler sonucunda iç lastiğin ani kayması sonucunda jant ile subabı sıkıştıracak ve jantın zarar görmesine neden olacaktır.
Jant İçerisine Döşenen Bantlar Zamanla Eskir
Jant İçerisine Döşenen Bantlar Zamanla Eskir
Büyük boyut için tıkla!

15- Unutmayın, iç lastiği janttan korumak için jant iç yüzeyine döşenen bantlar zaman içerisinde eskiyecektir. Bu bantları her iki üç ayda bir yenilemenizi tavsiye ederiz.

16- Basit ve ucuz bir jant kontrolü için plastik kelepçelerden birini (zip tie) zincirinizin hemen altında konuşlanan kadro borusuna (chain stay) uygulayın ve kelepçe uzantısını neredeyse janta deyecek şekilde kısaltın. Arka tekerleğinizi çevirdiğinizde kelepçe uzantısına belirli noktalarda değen bir jantın ayara ihtiyacı var demektir. Geçtiğimiz bültenlerimizde yayımlamış olduğumuz Jant ayarı ile ilgili yazımızı da bu noktada bir kez daha incelemenizde yarar görüyoruz.
Jant Ayarı İçin Plastik Tutaçlar Kullanılabilir
Jant Ayarı İçin Plastik Tutaçlar Kullanılabilir
Büyük boyut için tıkla!

17- Eğer yağmuru bol bir iklimde yaşıyorsanız ve V-Fren kullanıyorsanız, çamur ve toprak jantlarınız ile fren pabuçları arasına sıkışarak jantınız üzerinde önemli zararlar bırakabilmektedir. Düzenli olarak derin yarıklar ve çukurlar oluşup oluşmadığını kontrol edin.

18- Lastiklerinizin iç yüzeyine uygulayacağınız bebe pudrası, dış lastik ile jant arasında ani darbeler sonucu oluşan jant patlamalarını önemli ölçüde azaltacaktır.

19- İçsiz lastiklere uygun jantlar ile aynı zamanda normal lastiklerinizi de kullanabilirsiniz. Yeni tekerlek setleri oluştururken ileride içsiz lastiklere geçmeye uygun bu tür jantları tercih etmeye çalışın.

20- Arka lastikler için de bir tavsiyemiz var. Özellikle hafiflikleriyle ön plana çıkan yarış lastiklerinden kullanıyorsanız bu lastiklerin çabuk eskidiğini ve patladığını da herhalde farketmişsinizdir? Çözüm için ön tekerde yumuşak hamurlu bir lastik kullanarak hafiflik ve yol tutuşunu elde ederken arka lastikte daha sert hamurlu lastikleri tercih etmektir.

Kaynak: MTBAction Eylül - 2003

 

detaylı yazı yardımıyla ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Atölyeden  
yayin   Atölyeden  

  Bu yayın 11872 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015