Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
İyi Bisiklet Tekerleğinden Belli Olur
Tekerleklerle İlgili Bilinmesi Gereken Herşey

İyi Bisiklet Tekerleğinden Belli Olur

Çeviren: Emre Yıldırım
30.12.2003

Yeni bir bisiklet alınırken ya da büyük bir yükseltme (upgrade) yapılması gerektiğinde nedense hemen herkesin aklına mevcut kadro ve amortisörü değiştirmek gelir. Halbuki çok az değişiklik iyi bir tekerlek setinin sağlayacağı hafiflik ve hızlılık etkisini verebilirken benzer olumlu etkiyi sağlamak için katlanacağınız maliyet bazen bir serveti bulabilir. Nasıl kadro bisikletimizin kalbi ise tekerlek setleri de bisikletimizin bacakları, bisiklet sporunun temel taşlarıdır. Onlarla evimizden çıkar, çok sevdiğimiz doğaya ve dağlara ulaşırız.

Doğru tekerlek setini seçmek dağ bisikletinizden alacağınız zevki en üst seviyeye çıkarırken, yeni bir tekerlek seti eski ve yenilenmesi düşünülen bir dağ bisikletine yepyeni bir hayat sunabilir. Günümüzde karmaşık bir yapıya sahip olmalarının yanısıra, pahalı ve tıpkı dağ bisikletleri gibi farklı sürüş tarzları için farklı çeşitleri olan tekerlek setleri hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta: Tek bir tekerlek seti ile arzu ettiğiniz her tür biniş şeklini hakkıyla yaşayabilmenizin mümkün olmadığıdır.

Bu durumda sevdiğiniz sürüş tarzı için en uygun tekerlek setini seçmeniz, sürüşlerinizden alacağınız zevki etkileyen faktörlerin başında gelecektir. Seçim yapmak oldukça güç olsa da bu konuda size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Sizleri doğru yönlendirebilmek için bu konudaki bildiklerimizi, profesyonel tekerlek örücüleri ve fabrika takım tamircilerinin tecrübeleriyle harmanlayarak sizlere sunmayı tercih ettik. Ayrıca yazımızın sonlarında yer verdiğimiz listede dünya bisiklet piyasasında şu an mevcut olan tekerlek setlerini, sürüş tarzlarına göre sınıflandırıp, ağırlık ve fiyat bilgilerini de sunarak en iyi seçimi yapabilmenizi amaçladık.

DÜRÜST OLUN

Öncelikle kişisel değerlendirmenizi yapmanız gerekiyor. Siz nasıl bir dağ bisikletçisisiniz? Bir arazi sürüşü (XC) yarışçısı mısınız? Doğada özgürce dolaşmaktan mı hoşlanıyorsunuz? Tepe inişi kadar sizi mutlu eden başka bir sürüş tarzı yok mu? Yoksa dağ bisikletiniz ile hoplayıp zıplamak sizin için herşeyden daha mı önemli?

Peki bisikletinizi nasıl sürersiniz? Bir patikadan aşağı kendinizi kaptırmış gidiyor olduğunuzu düşünün:
İniş sırasında sinirlerini kontrol etmek için uzman desteğine ihtiyaç duyan bir insan gibi mi davranıyorsunuz yoksa zarif bir kelebek gibi ahenkle patikada süzülüyor musunuz?

Genelde küçük vitesler ve yüksek pedal çevirme sayısı (kadans) ile mi bisikletinizi kullanıyorsunuz yoksa genelde selesine oturmayı tercih etmeyen tiplerden misiniz?

Eve dönerken arabanızın arkasına asana kadar lastiklerinizi yerden kesmiyor musunuz yoksa en küçük yükselti bile sizin için bir zıplama rampası haline mi geliyor?

Sıra geldi en kritik soruya:
Cüzdanınız para ile mi yoksa indirim kuponları ile mi dolup taşıyor?

Eğer tüm bu sorulara içten bir şekilde cevap verdiyseniz, iyi bir yoldayız demektir ki siz bu yolun ne olduğunu artık biliyorsunuz.

Eğer bisiklet parçalarında dayanıklılık sizin için ön plandaysa, tekerlekte de ağırlıktan ziyade sağlamlıktan yana seçim yapmanızda yarar var.

Eğer bisiklet konusunda ince eleyip sık dokuyan, hız ve performans arayan hatta düzenli olarak yarışan bir sürücü iseniz hafif tekerlek seti seçeneklerine yönelmeniz yerinde olacaktır.

Artık ne tür bir sürücü olduğunuzu ve hangi sürüş tarzından hoşlandığınızı tespit ettiğinize göre sürüş çeşitleri çerçevesinde sizin için hangi tekerlek setlerinin seçilmesi gerektiğini tek tek incelemeye başlayabiliriz.
Tepe İnişi ve Serbest Sürüş Sağlam Teker İster
Tepe İnişi ve Serbest Sürüş Sağlam Teker İster
Büyük boyut için tıkla!

SERBEST SÜRÜŞ (FREERIDE)

Doğada sürüş yapmaktan hoşlananlar, zorlu yol şartlarında 10-12 cm'lik esneme paylarına sahip tam amortisörlü bisikletleri tercih ederler. Ağırlık önemlidir zira bu tür sürüşler uzun sürelidir ve dayanıklılık en önemli faktördür. Hiç kimse 30-40 km'lik bir turun 5. km'sinde kopan bir jant teli ya da eğilen bir jantla karşılaşmak istemez.

Bu yüzden yeni tekerleklerinizi alırken, hafiflik konusunda çok fazla abartmamakta fayda var. Eğer elinizdeki seçenekler arasında bir tekerlek seti, çok daha hafif olan bir diğer seçeneğe göre güçlü ve dayanıklı ise mutlaka bu modeli seçin.
Arazi binişi yarış tekerleklerinin hafiflikleri nedeniyle sizi baştan çıkarmalarına izin vermeyin. Belki ağırlaşan tekerleklerin dönüş hızı hafif olan hem cinslerine göre yavaş olabilir ancak dayanıklı ve biraz daha ağır bir tekerlek ile zorlu sürüş şartlarında içiniz çok daha rahat olacak, dağ bisikletinizden daha fazla zevk alma şansı bulacaksınız. İyi bir serbest sürüş tekerlek seti, 1700 - 2100 g arasında bir ağırlığa sahip olmalıdır.

Unutmayın hafiflik iyidir ta ki jantınız kırılıp sizi yarı yolda bırakana kadar!
Öyleyse yeni tekerleğinizi alırken özellikle şu noktalara dikkat etmekte fayda var:

Jant: 475 gram civarındaki jantlardan şaşmayın. Doğadaki sert bir sürüş için bu hafiflik asgari dayanıklılık için en düşük seviyedir.

Jant Telleri: Ağırlığınız ve sürüş sertliğiniz tekerleğinizdeki tel sayısını da etkileyecektir. 75 kilo ve altındaki sürücüler 28 tel ile yetinirken, bu kilonun üzerindeki ağırlıklar için 32 tel tavsiye edilir.

Hazneler: Hızlı sabitleyici (quick release) ile birlikte standart modeller kullanılabilir.
Mavic Crossmax XL
Mavic Crossmax XL
Büyük boyut için tıkla!

Tavsiye edilen modeller: Tipik patika-doğa sürüşü jantları için verilebilecek en iyi örnekler Mavic CrossMax XL ile XL disk fren modeli (650$), Cane Creek Zonos Disk-V (850$) ve Bontrager Select Disk (300$) olarak sayılabilir.
Cane Creek Disk V
Cane Creek Disk V
Büyük boyut için tıkla!

ARAZİ SÜRÜŞÜ (XC) YARIŞ

Yarış meraklıları farklıdır. Hafifliğe herşeyden çok önem verirler ve genelde amatör bisiklet meraklılarına nazaran bu işe çok daha fazla para harcamaya yatkındırlar. Ayrıca tekerleklerini sık sık değiştirirler. Yarış tekerleklerinizi alırken harcayabileceğiniz miktarın en üst seviyesini kullanmaya çalışın ve yarış tekerleklerinizi mümkün olduğunca yarış dışında kullanmayın.

Yarış bisikleti tekerlekleri ile ilgili iki farklı tasarım mevcut:
1- Yeni XTR tekerleklerde olduğu gibi çift jant telli örülen modeller.
2- İnceltilmiş tel ve hafif jant kullanılan geleneksel modeller.
XC Yarışçıları İnce İşçilik ve Hafiflik Arar
XC Yarışçıları İnce İşçilik ve Hafiflik Arar
Büyük boyut için tıkla!

Çift telli modeller tel sayısınınazalması nedeniyle rüzgar direncinden daha az etkilenirken, bu sistemin uygulanabilmesi için dayanıklı ve nispeten daha ağır jantlara gerek duyulur. Geleneksel 28 ya da 32'lik inceltilmiş telli modeller ise direnci dengeli dağıtırken, hafif jantlar ile kullanılırlar.

Hafif arazi sürüşü tekerleklerinde mümkün olan en düşük ağırlığın elde edilebilmesi için kaliteli ve yüksek teknoloji malzemeleri kullanılır. Titanyum ve karbon teller genelde 70-100 dolar arasında ilave maliyet anlamına gelirken beraberlerinde getirdikleri avantaj çok düşüktür. Eğer hafiflik sizin için herşeyden önemliyse paranızı tellere harcamak yerine, dağıtılıp yeniden toplanabilen su geçirmez hazneler ile hafif jantlar için kullanmayı tercih edin.

Arazi sürüşü - yarış tekerlek setlerinin 1400 - 1800 g aralığında bir ağırlığa sahip olması yerinde olacaktır.

Jant: Yarış için 400 gr başlamak için iyi bir noktadır.

Teller: Tercihinize bağlı olarak çift telli ya da 32'lik azami hafifletilmiş ve alüminyum başlıklı telleri kullanmaya özen gösterin.
Bontrager Race Lite İçsiz
Bontrager Race Lite İçsiz
Büyük boyut için tıkla!

Hazneler:Standart hızlı sabitleyici (QR) modelleri tercih edin.

Toplam ağırlık: Bontrager'in 1450 gr'lık (750$) Race Lite içsiz (tubeless) modeli ya da 1500 gr'lık Sun Ringle R.P.M. Lite (300$) hafiflik için iyi birer örnektir.
Sun-Ringle RPMLite
Sun-Ringle RPMLite
Büyük boyut için tıkla!

Tavsiye edilenler:Seri üretilen yarış tekerleği olarak günümüzde iki marka mevcut: Shimano XTR (850$) çift telli modeli ile CrossMax SL disk (830$).
XTR - M965 Tekerlek Seti
XTR - M965 Tekerlek Seti
Büyük boyut için tıkla!

TEPE İNİŞİ

Tepe inişçiler, hoplayıp zıplamaktan hoşlananlar ve dağ bisikleti yarışçıları vücutlarının ve bisikletlerinin imkanlarını sınırlarda kullanırlar. Bu agresif sürüş tarzı tekerlekler üzerinde de büyük bir baskı yaratır. Tekerleklerin de ucuz olmadıkları gözönüne alındığında, akıllıca seçim yapmak çok daha büyük önem kazanır.

Tepe inişi tekerlekleri 32 ile 36 tel arasında örülürken, jantların yanak boyları normal jantlara göre daha yüksek olur. Bunda amaç bisikletin janta değen kısımlarının mümkün olduğunca jantın içerisinde tutulabilmesidir. Bir çok tepe inişi tekerleğinde 20 mm ön hazne ile 10-12 mm'lik arka hazne kullanılmaktadır.

İçsiz tekerleklerin (tubeless) çoğalması ile birlikte tepe inişi sürücülerinin de seçenekleri artmıştır. Zira içsiz lastiklere uygun olan jantlarla aynı zamanda klasik iç lastikli modeller de kullanılabilmektedir. Eğer tepe inişi, 4X ya da slalom sürüşleriyle ilgileniyorsanız, sadece yarışlarda kullanacağınız kaliteli ve güçlü bir tekerlek setinin yanısıra, antremanlarınızda kullanacağınız ayrı bir sete sahip olmalısınız.

Tepe inişi bisikletleri için tasarlanan tekerlek setlerinin ortalama ağırlıkları genelde 2300-2500 g arasında seyretmektedir.

Jantlar:Rampa meraklısı, tepe inişçi, slalom sürücülerinin bakacakları en önemli özellik jantların ağırlıklarının ortalama 700 g civarında olmasıdır. Sun Ringle SUV ve Mavic 321 modelleri bu amaç için tasarlanmışlardır.

Jant Telleri: Tepe inişi sürüşleri için 36 tel, slalom ve 4X için ise biraz daha hafif olan 32 tel tercih edilmelidir.

Hazneler:Bu tür bisikletlere uygun hazne bulmak oldukça zor hale gelmiştir zira çok fazla olan amortisör çeşitlemelerine bağlı olarak bunlara uygun hazne bulunması güçleşmektedir. Uzun esneme paylı amortisörler için 20 milimetrelik hazneler standartlaşırken, 10 ve 12 mm'likler arka hazneler de sıkça kullanılmaktadır.
Mavic Deemax UST
Mavic Deemax UST
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca arka hazne için 20 mm'lik haznelerin kullanıldığı da sıkça görülmeye başlamıştır.

Genel Ağırlık: Çoğu büyük darbe tekerlekleri 2300 g civarındadır.
Sun-Ringle Singletrack
Sun-Ringle Singletrack
Büyük boyut için tıkla!

Tavsiye edilenler: İçsiz Mavic DeeMax (600$), Atom Lab DHR(495$) ve Sun Ringle Singletrack (660$) bu tarz sürüş için en uygun olan modellerdir.

Şimdi sıra geldi tüm bu anlatmaya çalıştığımız tekerlek setlerini topluca görebileceğimiz detaylı listemize. Bu çalışmada, jantların ağırlıkları, fiyatları, jant teli sayıları ve belirli özellikleri sürüş tarzlarına göre tasnif edilerek sunulmaya çalışılmıştır. Bu listede tekerlek sistemleri üzerine faaliyet gösteren önde gelen firmaların yine önde gelen tekerlek seti ürünleri bulunmaktadır. Önemle belirtilmesi gereken nokta bu listede bulunan jant üreticisi firmaların bu tekerlek setleri dışında farklı tekerlek setlerinin olabileceğidir. Ayrıca dünya üzerinde, bu listede bulunmayan pekçok firma jant ve tekerlek setleri üretmektedir.

Belirtilmesi gereken bir diğer nokta bu ürünler arasında toplama ürünlerde gördüğümüz, örnegin ZAC19 janta XT Hazneler uygulanıp, DB (iki kez inceltilmiş) jant telleri ile örülmüş tekerlek seti benzeri bir ürün bulunmamaktadır. Herkes bu tür eşleştirmelerle kendi tekerlek setlerini zaten oluşturabilir. Buradaki tüm setler, üretici firmaların, uygun gördükleri hazne, jant ve tel eşleştirmeleri sonucu sürüş tarzları temelinde oluşturdukları ürünlerdir.

Liste açıldığında eğer karşınıza çıkan resim okunmuyorsa, resmin sağ alt köşesi üzerinde mouse'unuzu bir süre bekletin. Ortaya çıkacak ikon'a tıkladığınızda liste net bir şekilde görüntülenecektir.
Tekerlek Setleri Listesi
Tekerlek Setleri Listesi
Büyük boyut için tıkla!

Fiyatlar Amerika'da mevcut geçerli olan fiyatlardır ve orta vadede çok büyük değişikliklere maruz kalmaları da pek mümkün değildir. Tekerlek seti dendiğinde, jantlar, hazneler ve jant telleri bir bütün olarak düşünülmelidir. Genelde bisiklet alımlarında bütçelerimiz ne kadar dar olsa da bu seçkin tekerlek setlerinin fiyatlarını gördüğümüzde, iyi bir tekerlek setinin ne kadar önemli bir yatırım olduğunu bir kez daha farketmekteyiz. Sakın ha alt tarafı tekerlektir diye önem vermemezlik yapmayın: Önemli bir kaza geçirmediğiniz sürece tekerlekleriniz ile uzun yıllar birlikte olabilmekteyiz. Unutmayın ki tekerlekler bisikletimizin en dayanıklı ve cm2'ye en yüksek ağırlıkları kaldırabilecek şekilde tasarlanmış parçalarıdır ve kesinlikle gelip geçici yatırımlar değillerdir. Ayrıca iyi bir tekerlek setinin verdiği sürüşü keyfi, hızlılık ve güven, bisikletinizden hiç tanımadığınız zevkleri almanızı sağlayacaktır.

Herkesin hayalindeki tekerlek setine kavuşmasını dilerken tekerlek mevzunu şimdilik burada noktalıyoruz.

Bisikletle kalın.

Kaynak: MTBAction Eylül-2003

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Atölyeden  
yayin   Atölyeden  

  Bu yayın 22787 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015