Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
V-Brake Montajı ve Ayarı
Atölyeden

V-Brake Montajı ve Ayarı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
15.10.2003

V-Brake tabir edilen fren tipi herhalde günümüzde bisikletlerde en yaygın olan ya da yakında öyle olacak fren tipi. Ayar ve montaj için gerekli olan adımları beraber inceleyelim. Kolay anlaşılması için üzerinde lastik bulunmayan bir jantta gösteriyoruz. Vites montajından önce bakmanız gereken bir nokta jant duvarı kalınlığı. Dünyanın önde gelen jant üreticilerinden Mavic jantların 0,9-1mm duvar kalınlığına ulaşıldığında değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Yine montaj esnasında dikkat edilmesi gereken bir nokta eğer ilk defa V-Brake takacaksanız bunu mutlaka orjinal fren elcikleriyle beraber takım halinde takmanız. Shimano, Avid gibi V-Brake üreticileri aksi takdirde fren dozajının zorlaşacağı ve tehlikeli durumların ortaya çıkacağı konusunda uyarıyorlar.

Doğal olarak fren elciklerinizin takıldığını kabul edersek dikkat etmeniz gereken ilk nokta ön amortisörünüzdeki ya da çatalınızdaki fren ayaklarının gres ile yeteri kadar yağlanmıs olması. Bu fren dozunu rahat kontrol etmeniz ve fren kollarının kolay hareket etmesi için gerekli.

Fren ayakları iyi yağlamak gerek
Fren ayakları iyi yağlamak gerek
Büyük boyut için tıkla!

Akabinde fren kolunu ayağına oturtmak gerekiyor. Burada mühim olan nokta fren kolunun arkasında yer alan ufak pimin fren ayağında öngörülmüş deliğe girmesi. Bu sayede kolun yay sistemi muntazam çalışıyor. Vida sıkımı konusunda dikkat edilecek nokta çok fazla sıkmamak, fren kolunun oynama yapmaması yeterli.

Vidalama
Vidalama
Büyük boyut için tıkla!

Fren pabuçlarının janta olan pozisyonları pabuçların arkasındaki allen anahtar yuvalarından ayarlanıyor. Burada pabuçların janta uzaklığı ve duruş açıları „spacer“ tabir edilen ufak halkalar aracılığıyla sabitleniyor. Montaj esnasında yapılabilecek bir hile, elciklerdeki vidanın (bkz. aşağısı) açılarak telin kısaltılması ve bu durumda pabuçları janta yapıştırıp telin o şekilde frenkoluna sıkıştırılması. Akabinde yine elcikteki vida çözüldüğü zaman pabuçlar janttan açılacak ve janta tamamen paralel durumda duracaklardır.

Yandan pabuç ayarı
Yandan pabuç ayarı
Büyük boyut için tıkla!

Bu ayardan sonra yapılması gereken telin fren kollarından geçirilmesi. Sağdaki fren kolundaki köprüden geçirilen tel sol fren kolunun üzerindeki vida aracılığıyla sabitleniyor.

Köprüden tel geçimi
Köprüden tel geçimi
Büyük boyut için tıkla!
Telin takılması
Telin takılması
Büyük boyut için tıkla!

V-Brake’lerde doğru olan eski tip cantilever frenlerin aksine pabuçların janta paralel durması. Ancak bu şekilde frenlerin ötmesi gibi sorunlar yaşanırsa pabuçların arka kısmının janta ön kısmından biraz daha fazla mesafede durması yardımcı oluyor. Shimano’nun LX/XT/XTR modellerinde ve Avid’in üst modellerinde olan paralel itme sistemi zaten pabuçların janta paralel durmasından başka bir seçenek tanımıyor.

Pabuçlar janta paralel
Pabuçlar janta paralel
Büyük boyut için tıkla!

Bütün bu işlemlerden sonra yine dikkat edilmesi gereken bir nokta fren kollarının fren sıkıldığı anda 90°‘de durmaları. Ancak bu şekilde gücün tamamı aktarılabiliyor.

Kollar 90 derece
Kollar 90 derece
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim ince ayara. V-Brake’lerde karşılaşılabilecek bir sorun fren kollarından birinin daha önce hareketlenmesi, yani bir taraftaki pabucun janta diğerinden daha önce değmesi, ki bu kolların bozuk simetrisine işaret ediyor. Bu durumu düzeltmek için kolların arkasında yer alan ufak yay vidalarıyla oynamak gerek. Herhangi bir taraftaki vidanın içeri çevrilmesi o kolun janttan uzaklaşmasını sağlıyor. Ayarı iki kol da simetrik durana ve pabuçlar janta aynı anda değinceye kadar iki taraflı olarak yapmak lazım.

Yay ayarı
Yay ayarı
Büyük boyut için tıkla!

Viteslerde olduğu gibi fren kollarında da fren telinin sertliğini ayarlamak için vidalar bulunuyor.

Elcikten ayar
Elcikten ayar
Büyük boyut için tıkla!

Bunların işlevi ilk montaj ve ayarla alakalı olmayıp uzun turlar esnasında ya da uzun süre binildikten sonra yenen fren pabuçlarını janta yakınlaştırmak. Vidanın dışarı çevrilmesi pabuçların janta yaklaşmasını sağlıyor. 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 21113 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015