Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Arka Vites
Atölyeden

Arka Vites

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.9.2003

Arka vites bisikletin en önemli parçalarından biri. Böyle olması ayarı bozulduğunda oldukça can sıkıcı bir parça olmasının da nedeni zaten. Arka vites attırıcı için gerekli ayarların nasıl yapılacağını birlikte görelim.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey arka vites attırıcının bütün çarklarının zincirin üzerinden geçtiği ruble dişlisiyle arkadan bakınca aynı hizada olması. Bu vites ayarlarınızla saatlerce uğraşıp bir türlü olmaması nedeniyle saçlarınızı yolmamanız için aslında ilk bakmanız gereken yer. Bu hizanın bozuk olması vites attırıcının vidalandığı „vites gözü“ tabir edilen parçanın eğrildiğine işaret eder, ki bu durumda bu parçanın son derece dikkatli olarak tekrar düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gerekir.

Büyük boyut için tıkla!

Arka vites attırıcı üzerinde ayar yapılabilecek dört tane vida var. Bu vidaların teker teker ne işe yaradığına bakalım:

Arkadaki büyük vida vites telinin sertliğini ayarlıyor. Elinizle pedalı çevirirken en küçük ruble dişlisine getirin zinciri, sonra pedal çevirmeye devam ederken bir dişli yukarı almak için vites kolunu bir kademe itin. Ayarı güzel olan bir vites attırıcı zinciri şu anda ikinci küçük dişliye çıkarmış olmalı. Eğer zincir ikinci dişliyi atlayıp üçüncü dişliye çıkıyorsa veya üçüncü dişliye çıkmaya çalışıp birinci dişlide sekiyorsa tel sertliği ayar vidasını zincir ikinci dişliye düşene kadar saat yönünde ufak ufak çevirmek gerekiyor. Aynı şekilde zincir bir türlü ikinci dişliye çıkmıyorsa ya da çıktıktan sonra yine aşağı düşer gibi oluyorsa vidayı saat yönünün tersine zincir çıkıncaya kadar çevirmek lazım.

Büyük boyut için tıkla!

Vitesgövdesinin arkasındaki iki vidaya gelince. Bunlar vites attırıcının sağa-sola olan hareket sahasını sınırlayan vidalar. Üstteki vida vites attırıcının jant yönüne hareketini, alttaki ise dışa/sağa doğru hareketini kontrol ediyor Dikkat: Shimano’nun değişik modellerinde vidalar işlevlerine göre yer değiştirmiş olabiliyorlar, ayar esnasında bunu göz önünde bulundurmakta ayarı iyice bozmamak için fayda var. Aynı şekilde SRAM/ESP vites attırıcılarında da vidaların yerleri tam tersi. Eğer vites ruble dişlilerinin hepsinde çalışıyor ama birinde bir üst dişliye atamıyorsa zincirin tel sertliği doğru demek. Burada ayar alt vidanın biraz dışarı çıkarılmasıyla rahatlıkla yapılıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Aynı şekilde bir alt dişliye düşmeyen zincir de üstteki vidanın biraz dışarı çevrilmesi sayesinde vites gövdesinin dışa doğru ufak bir ölçüde kaydırılmasıyla yerine oturtulabiliyor.

Büyük boyut için tıkla!

Son olarak son ruble dişliniz 30 ya da daha fazla dişe sahipse bozuk ayar nedeniyle en büyük dişlide zincir sekebilir, yani diş atlayabilir. Bu durumda vites attırıcının rubleye olan açısının düzeltilmesi lazım. Bu ayar genelde fabrika çıkışında doğru olduğundan sadece ruble değişimi gibi durumlarda söz konusu olur. Bunun için vites gövdesinin arkasında bulunan vidanın içeri çevrilerek vites gövdesinin rubleye olan açısının büyütülmesi gerekir.

Büyük boyut için tıkla!

Söylenebilecek bir nokta vites telinin sertliğinin vites kolunda bulunan ufak vida aracılığıyla ayarlanabildiği, yalnız bu tur esnasında ya da duramayacağınız durumlarda kullanabileceğiniz bir ayar, eğer yukarıdaki noktaların hepsine dikkat etmişseniz ihtiyacınız olmayacak. 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 33285 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015