Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
21 Vitese Çevirmek
18 Vitesli Bisikleti

21 Vitese Çevirmek

Yazar: Gürsel Akay
5.6.2002

Bisikletim 18 vitesli. Acaba dişlilerini değiştirip 21 vitesli hale getirsem acaba daha hızlı gidebilir miyim? Bu çok karşılaştığım bir soru. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir.Bir bisiklete ivme veren (hareket kazandıran) o bisikleti kullanan kişidir.Tabi bazen de yerçekimi. Yokuş aşağı pedal çevirmeden de yol alabilirsiniz. Fakat bu şimdilik konumuz dışındadır. Bisikletin belli bir hızda yol alması o andaki yol eğimine, bisikletin hareketli parçalarının sürtünme oranlarına, bisikletin, yükün ve sürücünün toplam ağırlığına, rüzgar koşullarına ve son olarak da bisikleti kullananın fiziksel performansına bağlıdır.Doğal olarak bisikletin aktarma sistemindeki dişli oranları da bunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Ancak belli bir dişli oranını koşullar izin verdiği ölçüde kullanabilirsiniz. Yani yokuş çıkarken düz yolda kullandığınız dişli oranını kullanamazsınız. Kullanabilseniz dahi kısa sürede gücünüz tükenir veya adalelerinizi,eklemlerinizi incitme olasılığı artar. Bisikletlerin motoru olmadığını düşünürsek, vücudumuzu motor olarak varsayabiliriz. Bir bisikleti en verimli (en az yorularak) kullanmanın en iyi yolu pedal devrinin iyi ayarlanmasıdır. (Bu motorlu araçlar için de geçerlidir.) Bu da genellikle dakikada 60 - 80 pedal devri demektir. Kabaca her saniyede bir sağ veya sol dizin yukarı çıkmasına dikkat edilir. Tabi profesyonelyarışçılar için pedal devirleri daha yüksek olabilir. Fakat amatör biniciler için 60 - 80 devirde pedal çevirmek yeterlidir. Daha düşük devirlerde pedal çevirmeye çalışmak sizi boşuna yorar, dizlerinizde sakatlıklar doğurabilir ve sanıldığının aksine daha iyi antrenman sağlamaz veya daha çok yağ "yakmaz". Bisikletin hızlı olması diye bir kavram yoktur çünkü bisikletin motoru yoktur. Bisiklet hızının vites kombinasyon sayısı ile hiç ilgili değildir.
21 Vitese Çevirmek
21 Vitese Çevirmek
Büyük boyut için tıkla!
Vites kombinasyon sayısının artması farklı koşullara daha iyi uyum sağlanmasına yarar. Yani ön dişlisi oldukça büyük,arka dişlisi de oldukça küçük olan vitessiz bir bisiklet, 21, 24 vites kombinasyonlu bir bisiklete oranla tek pedal devrinde daha fazla yol alabilir. Fakat bu bisikleti sadece inişlerde kullanabilirsiniz. (Eğer çok antrenmanlı biri değilseniz) Bu da hiç kullanışlı bir bisiklet olmazdı. Sonuç olarak kombinasyon sayısının(genelde yanlış olarak "vites sayısı" denir.) fazla olması size her zaman hız veya dik yokuş çıkma özelliği sağlamaz.Son yıllarda ortaya çıkan bazı modellerde göz boyama amaçlı,standart dışı, 24 kombinasyonlu (önde 4, arkada 6 dişli) bisikletlere rastlanmaktadır. İncelendiğinde amatör binicilere hitap etmesi gereken bu bisikletlerin yokuş çıkma özellikleri birçok 18 veya 21 kombinasyonlu bisikletten çok daha düşük olduğu görülür.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 7849 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015