Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ekim . 2020  
Suyun Zararları Tahmininizden de Fazla
Su ve Bisikletimiz

Suyun Zararları Tahmininizden de Fazla

Çeviren: Emre Yıldırım
8.8.2003

Dağ bisikletleri her türlü hava şartında ve yol koşulunda sürüşe uygun olarak tasarlanmıştır. Bu en azından her hava koşulunda dağ bisikletini kullanmaya hevesli sürücüler içinde hakim bir görüştür. Bisikletler ise bu konuda sürücüleriyle aynı görüşü paylaşmasalar da ne yazık ki bunu dile getiremezler!
Büyük boyut için tıkla!

Onlar sadece eskir ve sonunda bozulurlar. Bizler için güzel haber ise zamanında uygulanacak birkaç basit önlemle yaşanması muhtemel birçok sorunun uzun süre önüne geçilebileceğidir. İşte en çok karşılaşılan doğal etkenler karşısında yapabileceklerimiz:
Büyük boyut için tıkla!

SU: Düşünüldüğünden çok daha zararlı

Su temiz olsa bile büyük bir problemdir. Bisikletimiz üzerinde kullandığımız yağların etkinliğini azaltırken özellikle zincirimizin yağsız kalmasına neden olur; Göbeklere ve tüm dişli aksama sızarak buradaki yağ katmanlarının doğasını değiştirir ve sonunda bu parçaların büyük zarar görmesine neden olur. Ayrıca frenler de su yüzünden iyi çalışmamaya başlar.
Büyük boyut için tıkla!

Sürüş esnasında suyun dağ bisikletimize düşük yoğunlukta gelmesi göbek ve bilyeli aksama zararlı bir etki yaratmaz: Ancak aynı durum zincirimiz için geçerli değildir. Zincir yağları birkaç su temasından sonra özelliklerini kaybetmeye başlarken, kimi zaman etkileri tamamen yok olur. Bu da zincirimizin ömrünü azaltırken, vites sistemimizin zamanından önce yıpranmasına ve zincir kilitlenmelerine neden olur.

Buna çözüm olarak Pedro's Synlube ya da DuMonde Tech benzeri uzun süre suya karşı koruma özelliğine sahip zincir yağlarından kullanmak en doğru hareket olacaktır. Fakat unutmamak gerekir ki bu tür yağlar aynı zamanda çok fazla toz çekerler ve su geçişlerinin çok olduğu tozlu topraklı yollarda farklı yağlardan bulundurup kullanmak yararlı olabilir.
Hızlı su geçişlerinden kaçının
Hızlı su geçişlerinden kaçının
Büyük boyut için tıkla!

Derin su geçişlerinden (göbek, pedal ve zincir seviyesinin üzerinde) özellikle uzak durmakta fayda var. "Bilye içeren" dağ bisikleti parçalarının çok azı bu tür su temasına karşı kendini koruyacak şekilde dizayn edilmiştir. Yanlışlıkla girilen su birikintileri az sayıda olmak koşuluyla sorun yaratmayabilir ancak istenilerek gerçekleştirilen su geçişlerinden aynı şekilde zararsız kurtulamayabilirsiniz.

Özellikle çamurlu bir ortamda devam edecek bu tür bir sürüş arka göbekte birkaç yüz dolarlık zararı da kaçınılmaz olarak beraberinde getirecektir. Eðer favori bisiklet parkurunuz bu tür su geçişlerini zorunlu kılıyorsa bilyeli parçalarınızı sık sık kontrol edip gerekiyorsa değiştirmeye dikkat edin.
Yollar bazen geçilmez olabilir
Yollar bazen geçilmez olabilir
Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyonlar suyu içlerine çekmede çok isteklidir. Bu konuda Manitou/Answer süspansiyonlarından sorumlu Joel Smith şöyle diyor: "İlk tavsiyem amortisör koruma körüklerini mutlaka kullanın. Özellikle amortisör girişlerine iyi oturtulmayan koruma körüklerisuyun ve çamurun içeriye girmesini önleyemeyecektir. Buna özellikle dikkat edin. Amortisör bakımına önem verin. Birçok amortisör çok basit parçalarla sökülüp yeniden takılabilir. Tek yapılması gereken ise düzenli yapılan iyi bir temizleme ve yağlamadır."
Yağmurda araba üzerinde taşımayın
Yağmurda araba üzerinde taşımayın
Büyük boyut için tıkla!

Amortisör içerisine girecek en ufak su ve pislik, içerideki yağın özelliklerini bozarken, amortisörün ömrünü azaltacak ve performansı olumsuz yönde etkileyecektir. Özellikle yağmurlu havalarda amortisör yağınızı sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Yağmurlu havalarda bisikletinizi aracınızın üzerinde taşımayın. Bu basınçlı su ile temizlikle eş değer bir etki yaratacaktır. Bunun yerine taşımak için ya aracınızın arkasını ya da içini tercih edin.

Çamur: Parça Öğütücü

Çamur su ile birlikte çok miktarda taş parçasını ve asidik bileşeni içinde barındırır. Çamur fren pabuçlarının ömrünü hızla tüketirken, jantların fren yüzlerine büyük hasar verir; ön dişlilere yerleşirken, dişlilerin ve zincirin ömrünü kısaltır ve zincir kilitlenmelerinin de başlıca sorumlusudur. Kabloların içlerine nüfuz eden çamur fren ve vites değiştirmeyi oldukça güçleştirir.

Su ile ilgili verdiğimiz tüm tavsiyeler çamur için de geçerlidir. Çamurlu bir bisikleti temizlemenin en güvenli yolu çamuru kurumaya bırakmak ve ertesi gün sertleşen bu çamuru fırçalayarak çıkarmaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Eğer çok yoğun bir çamurlanma varsa, basınçlı olmamak şartıyla hortumla verilen su yardımıyla bu temizlik gerçekleştirilmelidir. Önemli olan suyun direkt göbek ve krank miline sıkılmamasıdır. Jantınıza bulaşan çamuru ise hemen dönüşte temizlemekte fayda var. Bu aksamdaki temizlik kurumadan sonra çok daha zorlaşabilir.
Ön Çamurluk
Ön Çamurluk
Büyük boyut için tıkla!

Çamurdan korunmanın en pratik yolu çamurluklardır. Çamurlukları kullanın; Ucuz olmalarının yanısıra hem gözünüzü ve vücudunuzu hem de bisikletinizi önemli bir oranda çamurdan uzak tutacaklardır. Çamurlu ve ıslak sürüş mevsiminde, amortisör, fren aksamı ve vites-fren tel yollarını düzenli olarak temizlemeyi bir alışkanlık haline getirin. Böylece hem aksamınızın ömrünü uzatır hem de çok daha iyi çalışmasını sağlarsınız. Bu temizliklerinizde iyi bir fırça ve WD-40 çok yararlı olacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Evet gördüğünüz gibi çoğumuzun kolaycılıkla karışık bilinçsizlikle uyguladığımız bir oto yıkamacısına gidip bisikletimizi hızla temizletmek tavsiye edilmemenin ötesinde özellikle uzak durulması gereken bir uygulama olarak dile getiriliyor.

O yüzden siz siz olun bisikletinizi biraz zahmetli de olsa yavaş yavaş yıkayın. Kim bilir belki bu sırada hem bisikletinizi daha iyi tanıma fırsatı bulur hem de birçok sorunu önceden farkedip önleme şansını yakalarsınız.

Bisikletle kalın.

MTBTR

Kaynak
Mountainbike Dergisi
Eylül 2001

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 12705 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015