Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Başkanla TUR, UCI, İptaller, Velodrom ve Ötesi

Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa

Derleyen: Cuneyt Kazokoglu
13.9.2013

Eylül başında Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile de oturup sohbet etmek fırsatı bulduk. UCI seçimlerinden belediyelerin spordaki rolüne, yarış iptallerinden Türkiye Turu’na geniş bir yelpazede konuştuk. Konu başlıkları ile izlenimlerimizi paylaşalım.
A. Başkır, Ü. Özgül, E. Müftüoğlu, C. Kazokoğlu
A. Başkır, Ü. Özgül, E. Müftüoğlu, C. Kazokoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Türkiye Turu ve Doping

Türkiye Turu’nu düzenlemenin zorlukları biraz bu konuyu takip edenler tarafından biliniyor. Bu yıl üstüste ikinci yıl Tur’a leke vuran doping hadisesi nedeniyle (bkz. Mustafa Sayar’da Doping, Mustafa Sayar Konuştu ve Sayar Olayında Laboratuvar Açıklaması) önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olmak üzere önemli bir karar alınmış: artık Türkiye Turu’na biyolojik pasaport sahibi olmayan takım katılmayacak.

UCI Seçimleri

Bu ay sonunda Floransa’daki seçimlerden sonra yeni dönem için UCI’ın yönetim kurulunda Emin Müftüoğlu’nun da yer alacağını daha önce duyurmuştuk. Bu seçimin tahmin ettireceği gibi Emin Müftüoğlu halihazırda UCI başkanı olan Pat McQuaid ile yakın ilişki içerisinde. UCI seçimlerinde oy kullanacak 14 Avrupa delegesi arasında bulunmasa da, Müftüoğlu’nun gönlünde yatan aslanın McQuaid olduğunu tahmin etmek zor değil: “McQuaid’e Türkiye Turu için ilk olarak 2008 Ocak’ta gittik, çok kolaylıkla TUR’un kategorisini 2.1’e yükseltti. Sonra HC kategorisine yükseltirken de yardımcı oldu”.

Bugün UCI tarafından da basına bildirildiği üzere Türkiye Bisiklet Federasyonu 28 Ağustos’ta UCI yönetmeliğinde bir değişiklik talep etti: Federasyon, Malezya Bisiklet Federasyonu’nun da daha önce “UCI başkan adayının ya kendi federasyonu, ya da kendi federasyonundan başka 2 federasyon tarafından aday gösterilmesi” teklifine ek olarak “görevde bulunan UCI başkanı aday gösterilmeden de seçimde başkanlığa adaylığını koyabilsin” teklifinde bulundu.

Bu teklif, UCI kongresinde kabul edilirse bu yılki seçimlerde de geçerli olacak ve Türkiye Bisiklet Federasyonu, Pat McQuaid’in hiçbir federasyon tarafından aday gösterilmeden UCI başkanlığına adaylığını koyabilmesinin önünü açacak.
Emin Müftüoğlu, Ümit Özgül
Emin Müftüoğlu, Ümit Özgül
Büyük boyut için tıkla!

Yarış İptalleri

Bu yıl Türk bisiklet camiasının belki de en canını sıkan konuların başında peşpeşe gelen ve bilhassa Türkiye Turu’ndan sonra artan yarış iptalları var. Bunun ana nedeni yarış finansmanında yapılan yasal değişiklikler.

Bu yıldan itibaren Gençlik Spor Bakanlığı tarafından getirilen yönetmelik nedeniyle yarış bütçelerinin %15’inden fazlasını borçlanmak mümkün değil. Bu durum sadece bisiklet federasyonunda değil, bütün spor federasyonları için geçerli. Kısaca devlet “peşin para ile yarış yap” diyor federasyonlara. Eskiden olduğu üzere farklı kaynaklardan görüşmeler ile vadeli finansman sağlamak mümkün değil artık.

Buna ek olarak Müftüoğlu’nun sözleriyle 2013 yılının bir geçiş yılı olması da var. Hem olimpiyattan sonraki yıl olması, hem de ay sonundaki UCI seçim çalışmaları (bu konuda daha kapsamlı bir yazımızgelecek) nedeniyle bu yılın nispeten kısık ateşte durgun geçeceği sinyallerini veriyor.

Dağ bisikletinde en son Alaçatı yarışının iptalinden sonra yol bisikletinde Ekim ayında yapılacak olan Marmara ve Gelibolu Turları’nın da iptal edilmesi mümkün.

Velodrom

Velodrom, Müftüoğlu için de Türkiye’nin halen hazırda en önemli eksikliği. Yılan hikayesine dönen bu konuda olimpiyat adaylığının da ivmesi ile (oyunları alamamış olsak da) önümüzdeki yıllarda en sonunda bir velodroma kavuşacağız gibi duruyor.

Müftüoğlu’nun görüşü Türkiye’nin olimpiyatta bisiklet branşında madalya aşamasına en çok yaklaştığı iki saha olduğu: velodrom/pist yarışları ve kadınlar. Bir de garanti veriyor Müftüoğlu: 2016 Rio Olimpiyatı’nda kesinlikle bir Türk sporcu velodromda pedala basacak.

Harcırahlar ve Kulüpler

Önemli ve internette çok konuşulan konulardan biri sporculara verilen harcırahlar. Müftüoğlu burada aslında doğru olarak Türkiye’de sistemin bir hatasına da parmak basıyor: kulüplerin güçlenmesi lazım.

Müftüoğlu’nun belirttiğine göre bisiklet federasyon bütçesinin en önemli gider kalemi harcırahlar. Haliyle dünyada pek de benzeri olmayan bir sistem bu. Dolayısıyla kulüplerin sporcularına bakacak seviyeye gelmesi, sporcularının yarış masraflarını karşılayabilmeleri çok büyük önem arzediyor. Harcırah sistemine dayanarak sağlıklı bir sporcu gelişim ortamı yaratmak, mümkün gözükmüyor.

Bu durum kendini özellikle dağ bisikletinde gösteriyor. Hepimiz farkındayız ki dağ bisikletinde önemli bir yavaşlama var. Altyapıdan sporcu yeteri kadar yetişmiyor. Müftüoğlu’nun da belirttiği üzere yol bisikletine Torku ve Brisa yatırım yaparken, dağ bisikletine para yatıran sponsor, kulüp vs. bulunmuyor. Bu durum dağ bisikletinin çok bireysel kalmasıyla sonuçlanıyor.

Belediye Seçimleri

Müftüoğlu’na göre Türk sporunun önümüzdeki aylarda önemli dönüm noktalarından biri yerel seçimler. Belediyelerin spora ayrılan bütçelerinin başta futbola harcandığını, Mart’taki seçimler sonucunda “bisiklet”in de farkında olan belediyeler oluşmasının bisiklet sporuna yeni bir ivme kazandıracağı bariz.

Müftüoğlu örnek olarak da Alanya ve Arnavutköy Belediyeleri’ni gösteriyor. Alanya Belediyesi kapsamında kurulan Destek Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nden bahsediyor, Arnavutköy Belediyesi’nin de bisiklete 100 bin TL’lık bir bütçe ayırdığını takdirle hatırlatıyor.

Emin Müftüoğlu, Metin Cengiz
Emin Müftüoğlu, Metin Cengiz
Büyük boyut için tıkla!

Kasım’da Alanya’da BMX Yarışı

Bir yarış haberi de var: Alanya’da Kasım ayında uluslararası bir BMX yarışının düzenlenmesi planlanıyor. Açılışı ilkokul çağındaki çocuklarla yapılacak olan “Alanya BMX Cup”’ın geleneksel hale gelmesi hedefleniyor.

Okullarda Bisiklet Dersi

Milli Takım antrenörü Suat Torgay’ın girişimleri ile okullara bisikletin ders olarak girmesi yönündeki projelerin bisiklet algısına önemli fayda sağlayacak.

Kuzey Kıbrıs

Son olarak bir haber de Kuzey Kıbrıs’tan. Ailece bisikletçi Hüseyin Akcan’ın (eşi bisikletçi Şerife Akcan) başkanlığını yürüttüğü Kuzey Kıbrıs Bisikletseverler Derneği, Avrupa Bisiklet Federasyonu ECF’e üye olmuş. Kutluyor ve Türk bisikletçilerin de dikkatini hemen yanıbaşımızdaki bu bisiklet için son derece elverişli ülkeye çekelim diyoruz. Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde hatırlatalım, Kuzey Kıbrıs’ta ortalama senede sadece 51 gün yağmur var!

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6767 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015