Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
Vuelta İlk Hafta Top 5
Vuelta İlk Hafta Top 5

Vuelta İlk Hafta Top 5

Yazar: İbrahim Koçyiğit
3.9.2013

İspanya Bisiklet Turu'nda dinlenme günlerinin salı olmasının da etkisiyle, bisikletçiler yarışsız ilk güne bir hayli yorgun girdiler. Eh, hemen her gün nefes kesen düelloları izleyen seyirciler için de durum pek farklı değil. Biz de kendi ilk dinlenme günümüzde ilk 10 etapta akıllarda kalan beş olayı hatırlatalım istedik:

5. Erken Havlu Atanlar

Kaybedenlerle başlayalım... Bu yıl İtalya Bisiklet Turu'nda en iyi genç bisikletçi mayosunu kazanan Carlos Betancur (AG2R), La Vuelta'nın ilk haftası itibarıyla genel klasmanda son sıralara oynuyor! İlk dinlenme gününe kırmızı mayonun 1 saat 57 dakika 28 saniye gerisinde giren 23 yaşındaki Kolombiyalı'dan daha kötü durumda sadece beş isim var. Galiba Giro'dan sonra hiç yarış koşmadan Vuelta'ya gitmek o kadar da iyi bir fikir değilmiş!
Carlos Betancur (AG2R)
Carlos Betancur (AG2R)
Büyük boyut için tıkla!

Betancur kadar büyük bir "kaybeden" olarak ilan edilemeyecek olsa da, beklentilerin altında kalan Sergio Henao'ya da değinmek lazım. Sky, gelecek sezon Omega Pharma-Quick Step adına yarışacak olan Rigoberto Uran'ın yerine Henao'nun Vuelta'da takıma liderlik etmesine karar vermişti. Ancak 25 yaşındaki Kolombiyalı, 10'uncu etap sonu itibarıyla kırmızı mayonun 7 dakikia 8 saniye gerisine düştü. Neyse ki tura ondan çok daha iyi başlayan Uran da ilk dinlenme günü öncesi 5:12'lik bir fark yedi de Henao'nun derecesi biraz daha az kötü görünmeye başladı!

Euskaltel-Euskadi'nin ev sahibi lideri Samuel Sanchez de ilk dinlenme gününe genel klasman lideri Chris Horner'ın (RadioShack-Leopard) 6:33 gerisinde giriyor. Tabii ki bu derece de beklentilerin çok altında. Ama Betancur için tüm umutlar tükenirken, Henao ve Sanchez için hâlâ telafi şansı var.

4. "Bari Everest'e Tırmansaydık..."

İspanyolların tırmanışlara olan aşkı herkesin malumu. Bu seneki La Vuelta'nın da bol tırmanışlı bir parkurda düzenlenmemesi zaten beklenemezdi. Ne var ki, "11'i zirve finişine sahne olacak 13 etap" istatistiğinin ne kadar akıllara zarar bir istatistik olduğunu yaşayarak görmek farklı bir deneyim oldu. Garmin-Sharp'tan Alex Rasmussen, 4'üncü etabın sonunda twitter'da şöyle yazmıştı: "Vuelta'da dört gün geçti ve daha şimdiden Everest'e tırmanmış kadar olduk."
Alex Rasmussen (Garmin-Sharp)
Alex Rasmussen (Garmin-Sharp)
Büyük boyut için tıkla!

Rasmussen'in daha 4'üncü etap sonunda yakınmaya başlaması boşuna değil. İlk 10 günde çıkılan yokuşlar, sonraki 11 etabın yanında "tepecik" gibi kalacak. Zira bu seneki parkurda bulunan toplam 41 kategorize tırmanışın 29'u daha geçilmedi. Başka bir deyişle, "Bu daha başlangıç, tırmanmaya devam!"

3. Ah Be Martin!

Bireysel zamana karşıda iki yıldır dünya şampiyonu olan Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) 6'ncı etapta daha kimlerin kaçış grubunda olacağının pazarlığı yapılırken öne fırladığında, hemen hemen herkes renkli bir etap izleneceğini anlamıştı. Son 10 kilometreye girilirken pelotonla aradaki fark 9 saniyeye inince, kaçış da sona erecek sandık. Ama Alman yıldız, ardına bakıp kendisini yutmayagelen o koca köpekbalığını gördüğünde zamana karşı yeteneklerini yeniden konuşturmaya başladı ve farkı yeniden 20 saniyeye çıkardı. Görüntü finiş kamerasına geçtiğinde çoktan sprint temposuna ulaşan peloton Martin'e yaklaşıyor, Martin de son kalori kırıntılarını yakalanmamak için yakıyordu. 100 metre Olimpiyat finali izler gibi koltuk üstlerinde izlediğimiz son metrelerde acı senaryo gerçekleşti ve Tony Martin bitime sadece 20 metre kala yakalandı. Neredeyse 175 km'lik bu solo kaçışı boşa çıkaranlardan Michael Morkov (Saxo-Tinkoff) etap zaferine uzanırken, Tony Martin dinlenme arasından hemen sonra koşulacak bireysel zamana karşı için biraz daha bilenmiş oldu.
Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step)
Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step)
Büyük boyut için tıkla!

2. 41 Kere Maşallah!

"41 yaşındaki olmasına rağmen muhteşem işler yapıyor" cümlesini bu yıl Vuelta'ya kadar sadece Jens Voigt için kullanıyorduk. Ama Voigt'un RadioShack-Leopard'dan takım arkadaşı Chris Horner İspanya Bisiklet Turu'nda iki etap kazanarak bu durumu değiştirdi. Ekim ayında 42 yaşını dolduracak olan ABD'li, diz sakatlığı nedeniyle büyük bölümünü kaçırdığı 2013 sezonunda Utah Turu'nda etap kazanıp şampiyonluğun kıyısından döndükten sonra, Vuelta'da "Bir büyük turda etap kazanan ve genel klasman liderliğine yükselen en yaşlı bisikletçi" unvanını aldı. Hem de iki kez!
Chris Horner RadioShack-Leopard
Chris Horner RadioShack-Leopard
Büyük boyut için tıkla!

Bu seneki Vuelta'ya kadar kariyerinin en önemli başarılarını ABD'de gösteren Horner için artık "Ülkesinde harikalar yaratıp Avrupa'da dökülen futbol takımı" benzetmesini yapanlar taş olacaklarmış. (Kesin bilgi).

1. Yetiş Ya Alonso!

İspanya Bisiklet Turu'nun uzatmalı ilk haftasının en önemli haberi 10'uncu etap koşulurken geldi. Olay aslında doğrudan Vuelta ile ilgili değil; ama son büyük turuna katıldığını sandığımız Euskaltel-Euskadi'nin "kurtuluş" haberinin bu listenin ilk sırasına oturmasına herhalde kimsenin itirazı olmaz.
Formula 1 pilotu Fernando Alonso
Formula 1 pilotu Fernando Alonso
Büyük boyut için tıkla!

Duymayan kalmamış olsa da özet geçelim: Kapanmanın eşiğine gelen ve bisikletçilerine kendilerine takım bulmaları söylenen Euskaltel-Euskadi'nin lisansını Formula 1 pilotu Fernando Alonso aldı. Kendisi de sıkı bir bisiklet tutkunu olan İspanyol pilot, 2009'da da yakın arkadaşı Alberto Contador ile birlikte bir bisiklet takımı kurmaya karar vermiş, ama Contador'un spora geri dönen Lance Armstrong'un domestiği değil lideri olacağı sözünü alıp Astana'da kalmasıyla bu plan suya düşmüştü. Alonso, bir başka dostu Samuel Sanchez'in liderliğini yaptığı Euskaltel-Euskadi'nin kapanacağı haberlerini duyunca, hayalini gerçekleştirmek için bir fırsat bulduğunu anladı ve 6 milyon avro sayarak takımın World Tour lisansını satın aldı.

Evet, yeni takımın adı Euskaltel-Euskadi olmayacak; evet, takım Bask kimliğini neredeyse tamamen kaybedecek; evet takımdaki isimlerin yarısıyla yine de yollar ayrılacak; ama en azından, 1994'ten bu yana pelotonda varlığını sürdüren bir ekip tamamen tarihe karışmamış olacak. Alonso'ya kadeh kaldırmak için yetmez mi? ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3457 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015