Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Kasım . 2020  
100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top-5
TdF'de İlk Hafta Değerlendirmesi

100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top-5

Yazar: İbrahim Koçyiğit
8.7.2013

100. Tour de France’ta ilk dinlenme günü gelmişken, mtbtr.com olarak Tour’un ilk haftasında yaşanan önemli ve ilginç olaylardan bir ilk 5 çıkaralım istedik. Keyifli okumalar:

5. “Ben Andy, hatırladınız mı?”

Andy Schleck
Andy Schleck
Büyük boyut için tıkla!

2012’de Criterium du Dauphine’de start aldığında Alberto Contador’un cezası nedeniyle kısa süre önce 2010 Tour de France şampiyonu ilan edilmiş bir isimdi Andy Schleck. “Bir de zamana karşısını düzeltebilse” ile başlayan ve hayranlık bildiren kelimelerle devam eden cümlelerle söz ettiriyordu adından. Fakat işte o turun 4. etabında düşüp kuyruksokumundan sakatlandı. Diz sakatlığı da tekrar etti. İşte o günden beri kayıpları oynuyordu Lüksemburglu.

Tamamen çöpe gitmiş bir sezonda bir de çok yakın olduğu abisinin 1 yıl doping cezası aldığı haberi geldi. Pelotondaki en büyük destekçisinin yokluğunda, 2013’e de çok kötü başladı: Tirreno-Adriatico, Akdeniz, Umman ve Amstel Gold’da finiş göremedi; Criterium International’da 57., La Fleche Wallonne’da 86., Liege-Bastogne-Liege’de 41. ve Kaliforniya’da 25. oldu.

Tam mazide hoş bir sada olduğunu kabullenmeye hazırlıyorduk kendimizi ki Tour de France’ın ilk haftasında “Ben döndüm” dedi. Üstelik kabus gibi bir takım zamana karşının ve ekstradan 3 dakikanın üzerinde bir fark daha yediği 8. etabın ardından...

9. etapta Chris Froome, Alejandro Valverde ve Alberto Contador gibi genel klasman iddialıları ile kafa kafaya bir performans sergileyen Schleck, genel klasmanda 15. basamağa yükseldi. Kuşkusuz, ortada hâlâ pespembe bir tablo yok; fakat son bir buçuk yıla baktığımızda, Andy Schleck’in geri dönme anlamında çok büyük bir adım attığı da aşikâr. Bakalım Andy, kendisinin ve sözleşmesinin uzatılmayacağı açıklanan abisinin gelecekteki takımı için teklifler doğuracak iki hafta daha geçirebilecek mi?

4. Martin Artık Sadece Kendisi

Daniel Martin
Daniel Martin
Büyük boyut için tıkla!

Tabii ki Tour’daki her “ilk zafer” özeldir; ama bazıları daha kişisel ve dolayısıyla daha özeldir. İşte Daniel Martin’in 9. etapta elde ettiği birincilik de o zaferlerden...

Yıllarca, İrlandalı bisikletçi hakkında tek bir bilgi vermek istendiğinde “Stephen Roche’un yeğeni” olduğu söylendi. 1987’de Giro-Tour dublesi yapan Stephen Roche’un kızkardeşiyle evli olan babası Neil Martin de Olimpiyat’ta boy göstermiş eski bir bisikletçiydi, ancak profesyonel olmasını sağlayacak ekipteki son kotayı, kendisinin tavsiye ettiği Roche’a kaptırmıştı. Bu yüzden hemen hemen tüm yorumculara göre Stephen’ın yeğeniydi Dan, Neil’ın oğlu değil...

Ama mesela Dan Martin Tour de France’ı ilk kez yerinden izlediğinde 12 yaşındaydı ve ailesiyle birlikte gidip izledikleri etap ise Pireneler’de koşulmuştu. O etap sayesinde profesyonel bir yol bisikletçisi olmaya karar verdiğini söylüyor Martin. Yani bir bakıma da babası sayesinde...

Madalyonun öteki yüzüne geri dönelim. Profesyonel bir takıma yani Garmin’e imza atmasını sağlayan sebep ise kesinlikle dayısıydı. Zira 2007’de Stephen Roche’un oğlu Nicolas Roche’u değil de yeğeni Dan Martin’i seçen Jonathan Vaughters, vücudun üretebileceği enerjinin mitokondri sayısıyla ilişkili olduğunu ve yüksek mitokondrinin babadan değil anneden geçtiğini biliyordu. Yani, Stephen Roche ya da Neil Martin’in oğlu değil, Roche’un yeğeni olmaktı mesele...

Okurken bile insanın sırtında bir ağırlık hissettiriyor değil mi? Kimin sayesinde profesyonel oldunuz, kimin sayesinde takıma girdiniz? Başarınızı kime borçlusunuz? İşte 9. etap zaferi belki de bu yükü omuzlarından kaldırdığı için Dan Martin açısından bu kadar önemli. Kimin oğlu ya da yeğeni olursa olsun, artık bir Tour de France etap galibi Dan Martin. Üstelik daha 12 yaşındayken bisiklete sevdalandığı dağlarda başardı bunu...

3. Ted King’i Harcadılar!

Ted King
Ted King
Büyük boyut için tıkla!

Tour de France jürisi tarih boyunca yüzlerce tartışmalı karar vermiştir. Hatta bu yılki Tour’un daha ilk etabında finiş çizgisinin iki kez değiştirilmesi bile jüriyi eleştiri oklarının odağına oturtmuştu. Bu konudaki eleştirilerin çoğu takım yöneticilerinden geliyordu. Ekran başındaki seyircileri öfkedendeliye döndüren jüri kararı ise Ted King ile ilgiliydi.

1. etapta yaşanan kazaya karışan isimlerden King, vücudundaki çok sayıdaki yara ve morluğa rağmen ilk Tour de France deneyimini yarıda bırakmamak için elinden geleni yapmıştı. 30 yaşındaki Cannondale üyesi, takım zamana karşı olarak koşulacak 4. etaba zamana karşı bisikletiyle değil yol bisikletiyle çıkmak zorunda kaldı; zira zamana karşı bisikleti üzerinde pozisyon aldığında omuz ağrısı dayanılmaz hale geliyordu.

Yol bisikletiyle kısa süre içinde takım üyeleri tarafından geride bırakılan King, Orica GreenEdge’in rekor ortalamayla bitirdiği etabı zaman limitinin içinde tamamlayamadı. Kendi SRM’si aksini iddia etse de, jüri King’in sadece 7 saniyelik farkla diskalifiye edildiğini söyledi.

Bu karar King’in gözyaşlarına boğulmasına, bisikletseverlerin önemli bir bölümünün de öfkesine neden oldu. İtirazların odağında, benzer bir kararın Mark Cavendish gibi isimler için verilemeyeceği, geçmişte zaman limiti kuralının defalarca esnetildiği, King’in o sakatlıklara rağmen devam etmek için gösterdiği muazzam çaba ve kalp krizi geçirdikten iki hafta sonra ABD’li bisikletçiyi izleyebilmek için 3. etap öncesi kalkıp Fransa’ya uçan baba King’in yaşayacağı hayalkırıklığı gibi argümanlar vardı. Ne yazık ki bu argümanların hiçbiri jürinin kararını değiştirmeye yetmedi.

2. Sky da Geçilirmiş

Sky geride
Sky geride
Büyük boyut için tıkla!

2013 Fransa Bisiklet Turu’nun dinlenme gününden hemen önce koşulan 9. etabı, Sky için can sıkıcı, rakipler için ise umut verici bir etap oldu. Malum, Sky takımı çok uzun süredir dışarıdan bakıldığında “kurşun geçirmez” bir görüntüye sahip. Takımın antrenman metodları, üyelerinin “robotik” hal ve tavırları ve tabii ki en önemlisi de katıldıkları turlara sürekli damga vurmaları... Herhangi bir turun liderliğini bir Sky üyesine kaptırdıktan sonra geri alabilmek artık neredeyse imkânsız. Hele zaman primi uygulaması da yoksa...

İşte 9. etapta bu algı kırıldı. Diğer takımlar korku eşiğini aştılar. Özellikle Garmin-Sharp’ın etap başında verdiği tempo (Peter Kennaugh’un düşüşünün de etkisiyle) Sky takımını darmadağın etti. Bir gün önce Chris Froome’a etap ve sarı mayoyu kazandırırken belki gerekenden fazla bir enerji sarf eden Richie Porte da Garmin ataklarıyla dağılınca, Movistar’ın genç yıldızı Nairo Quintano’nun deyimiyle “Sky’ın da zayıf yönleri olduğu” ortaya çıktı.

Evet, takım üyelerini kaybetmesine rağmen Chris Froome insanüstü bir dirençle Movistar ve Saxo-Tinkoff kadrosuna direnerek sarı mayosunu korumayı başardı; ama rakipleri şimdiden Alpler’de neler yapmaları gerektiğini planlamaya başlamış durumda.

1. #BusGate

Orica GreenEdge takım otobüsünün Tour’un 1. etabına damga vuruşu hâlâ zihinlerde. Kaçıranlar için olayı hatırlatalım: 1. etabın sonu yaklaşılırken finiş çizgisinden çok ilginç bir haber geldi. Orica GreenEdge otobüsü, finiş takının altından geçmek isterken taka takılmış ve elektronik ekipmanlara zarar verdiği yetmiyormuş gibi, takın altına sıkışarak finişi tamamen kapatmıştı. Bisikletçiler sprint finişi için son sürat yaklaşırken, otobüsü taktan kurtarma çabaları da bir türlü sonuç vermiyordu.

Bu sırada yarış jürisinden finişin 3 km geriye çekildiği haberi geldi. Haber geldikten sonra yeni finişe yaklaşık 3 km kaldığını gören takımlar ön bölümde yer kapmak için atak yapınca, büyük çaplı bir kaza yaşandı. Aynı dakikalarda lastiklerinin havası boşaltılan Orica GreenEdge otobüsü taktan kurtuldu ve bunun üzerine finişin eski yerine alındığı açıklandı.

Özellikle sosyal medyada #busgate etiketiyle birçok “eğlenceli” yorum yapılsa da, yaşananların verdiği hasar gayet ciddi oldu. Orica GreenEdge takımına yaklaşık 4.000 TL ederinde para cezası verildi, şoförün psikolojik olarak yıkıldığı söylendi ve tabii ki en kötüsü, Tony Martin (Omaga Pharma-Quick Step) başta olmak üzere, kazaya karışan birçok bisikletçi mosmor vücutlarla Tour’a devam etmek zorunda kaldı.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 4135 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015