Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Kasım . 2020  
Sporcular İçin Magnezyum
Magnezyum

Sporcular İçin Magnezyum

Derleyen: Uğur Gerger
10.10.2012

Annelerin "vitamini suyunda" telkinini duyarak büyümemiş bir çocuk yoktur desek doğru söylemiş olur muyuz bilinmez ama son yıllarda bu besin zincirine protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsü de nihayet halk dilinde eklendi. Artık gıda konusunda giderek bilinçlenen tüketici yediklerine çok fazla dikkat ediyor ve bilimsel olarak daha fazla araştırıyor.

Protein, yağ ve karbonhidrat kadar önemli bir başka gıda ise mineraller. Maalesef magnezyum besin zincirindeki karbonhidrat, yağ ve protein kadar önemsenmiyor. Bu da antrenman sonrası aktif yaşamda magnezyum kaybından doğan bir takım rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Magnezyuma kısa bir göz atacak olursak, vücutta en fazla bulunan 4. mineral olan bu mineral, 300den fazla biokimyasal reaksiyonda kullanılmakta. Kan şekerini, kalp bağışıklık sistemini ve sinirsel kas fonksiyonlarının çalışmasını düzenleyen magnezyuma eğer düzenli antrenman yapmakta iseniz ihtiyacınız vardır.

Büyük boyut için tıkla!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre yetişkin bir erkek bireyin günlük 420 mg magnezyuma ihtiyacı var. Bayanlarda ise bu oran günlük 320 mg düzeyinde. USDA ( Amerikan Sağlık Kuruluşu ) verileri ise A.B.D. ' de yaşayan bireylerin % 57'sinde yeterli günlük magnezyum seviyesine ulaşılamadığı belirtiliyor.

Magnezyum eksikliğinin ise vücutta yol açtığı bir takım rahatsızlıklar var. Bunlara sırasıyla göz atalım.

Protein sentezlemede düşüş - Magnezyum kaybı proteinlerin aminoasitlere dönüştürülmesinde ve mRNA'nın ribozoma eklemlenmesi işlevinde düşüş yaşanmasına neden oluyor. Bu da günlük protein ihtiyacı tam olarak karşılanamadığı için yeterli protein alınsa dahi,sindirim gerçekleşmediği için bu da ileride yapılan antrenmanlar sırasında güç kaybı yaşanması anlamına geliyor. Aynı zamanda bu da antrenman esnasında ve sonrasında kaslarda krampa yol açmakta.

Yorgunluk - Magnezyum kaybının en önemli özelliği de halsizlik hissi. Antrenman yapsanız dahi spor sonrası oluşan dinçlik hali, sıkı antrenmanlar sonrasında yerini halsizliğe bırakıyor. Kronik halsizlik sendromunda ise, uzmanlar magnezyumun hayati önemde olduğunu belirtiyorlar.

Insomnia (Uykusuzluk) ve uzun dinlenme süreleri - Düşük magnezyum seviyesinin yarattığı bir başka durum ise uykuya dalamama, uzun süre dalma problemi yaşamanın yanısıra kasların onarımı için geçen sürenin çok uzun olması.

Kemik Yoğunluk Problemleri - Bir diğer önemli husus ise kalsiyum ve magnezyum oranlarının kemik erimesine yol açmaması. Eğer vücutta gerektiğinden fazla kalsiyum var ve bu oranı magnezyum karşılamıyorsa kemik erimesi ( ostreopoz) problemi oluşabilir, magnezyum ise kemikleri daha esnek ve daha az kırılgan yapar.

Büyük boyut için tıkla!

Magnezyum ise yoğun olarak hangi besinlerde mevcut, işte listesi.

 • Badem
 • Fıstık
 • Yulaf Kepeği
 • Kurutulmuş otlar, dereotu, adaçayı, fesleğen
 • Bitter çikolata
 • Kabak çekirdeği
 • Pekmez
 • Kuru kavrulmuş soya fasülyesi

  Sonuç olarak, protein, zincir aminoasitler ve uygun hidroasitler ile birlikte magnezyum vücudun direnc ve performansı açısından hayati öneme sahip minerallerden birisi. Günlük olarak sıkı antrenman yapmasanız dahi, aktif yaşamınızda sorunlardan kaçınmak için magnezyuma da önem vermek gerekiyor.

  Dailyburn ve Algaecal'den derlenmiştir.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

    Bu yayın 18295 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015