Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Ruanda Bisiklet Takımı
Afrika Çöllerinde Başarı Hikayesi

Ruanda Bisiklet Takımı

Derleyen: Uğur Gerger
24.5.2012

Ruanda denilince aklımıza gelen ilk ve belki de tek şeyin 1994'te gerçekleşen Ruanda soykırımı olduğunu söylersek yanlış yapmayız heralde. 1994'te Afrika'nın tam ortasında yaşanan ve dünyada eşine az rastlanır bir olay olarak gösterilen Ruanda soykırımında 100 günde 800.000 kişi katledilmiş ve ülke yaşanamaz hale gelmişti. Birbirlerine komşu, akraba, dost olarak içiçe geçmiş şekilde yıllarca yaşayan Tutsi ve Hutu ırklarına mensup insanların, bir anda birbirlerini öldürmeye başlamaları Ruanda'nın tarihine yüzyıllarca sürecek bir travma olarak geçmiş durumda. Tutsiler, Hutular ya da Avrupanın müdahalesi mi bu olaydan sorumlu bilinmez ama Afrika'nın çöllerinde kaderleriyle başbaşa kalmış halkın, çaresizlik içerisindeki gerçeği bütün çıplaklığıyla önümüzde duruyor.

Büyük boyut için tıkla!

Gecenin en karanlık olduğu dönem şafak vaktinden biraz öncedir derler ya, işte Ruandalılar için de "bisiklet" şafağın ta kendisi olmalı. Hikaye Ruanda topraklarında, çorak kumlardan doğan bir başarı öyküsünü anlatıyor.

Ruanda Bisiklet Takımı
Ruanda Bisiklet Takımı
Büyük boyut için tıkla!

Afrika'nın tam ortasındaki Ruanda'da halk geçimini kahve, çay gibi bitkilerle tarımdan sağlamakta. Sanayi'nin kendilerine çok fazla uğramadığı Afrikalılar, hammadde yokluğunda ulaşım için ahşap bisikleti icat etmişler. Akasya ağacından yapılma ahşap bisikletle 300 kiloya yakın yük taşıyan Ruandalılar için bisiklet umut ışığı olmuş durumda. Ritchey markasının sahibi Tom Ritchey ve Amerikan bisikletçi Jon Boyer'ın önderliğinde 2006'da hayata geçirilen Ruanda projesi Ruandalılara bisiklet temin edebilmek için çalışıyor. 6 sene önce haberini yaptığımız Ruanda projesi, bugün geldiğimiz noktada dünyaca ünlü bir çok firmanın sponsor olduğu proje, bağışlar ve desteklerle Ruanda'da bisiklet ulaşımının her geçen gün artmasını sağlıyor.

Ahşap bisiklet
Ahşap bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Ruanda'da Bisiklet Takımı Kurmak

Ruanda projesinin içinden doğan bir başka proje ise Ruanda bisiklet takımı. 2005'te Tom Ritchey'nin Ruanda'yı ziyaret etmesiyle doğan projenin fikir babalarından birisi de Ruanda projesinin yürütücüsü Jonathan Boyer. Ruandalılar için ileride umut ışığı olacak proje böyle başlamış.

3 aylık bir beyin fırtınası sonrasında, Ruandalıların peşinden gidecekleri bir idol yaratmak isteyen ikili hemen Ruanda'da bir takım yaratma işine girişmeye karar verir. 6 haftalık bir süre içerisinde seçmeler de, eğitimler de tamamlanır ve takım ilk yarışına girmeye hazır hale getirilir. Çaylaklar ilk yarışlarını ironik bir şekilde, dünyanın en zorlu dağ bisikleti yarışları arasında gösterilen Absa Cape Epic'te yaparlar. Ruandalıların ilk yarışı takımının tecrübe hanesine yazılır.

Adrien Niyonshuti ve Nathan Byukusenge'nin yarıştığı Cape Epic yarışından sonra kendisi de Ruandalı olan ve soykırımdan kıl payı kurtulan Rafiki " Eğer bir gün ülkemin dışında yarışırsam Ruanda'nın formasını giyeceğim ve ülkemi tanıtacağım" der ve Ruanda'nın forması o gün orada belli olur.

Gündelik olarak üç saatlik antremanlarını, haftasonları daha da sıkılaştırarak çalışan Ruandalılar sıkı bir disiplinle bisiklete binmeye başlarlar. Takımın menajeri olan Boyer ise takımı hedefin adını çoktan koymuştur: 2012 Londra Olimpiyatları. Daha önce olimpiyatlara hazırlanan sporculardan Adrien Niyonshuti ise 2008 Beijing'te yarışmayıkılpayı kaçırmıştır.

Ulaşım zorluklarının yanısıra bağışların yetersizliği nedeniyle maddi zorluklar da yaşayan Ruanda bisiklet takımı hız kesmeden yoluna devam eder. Sporcular imkansızlıklar altında çalışmalarını sürdürürler. Köylerinden bir kere bile dışarı çıkmayan takım sporcularının yurtdışında tecrübe kazanmak için yarışa katılmaları Boyer'in tabiriyle bir kültür şoku yaratır. Boyer o günlerden şöyle bir anektodla cevap vermektedir: " Zaman kavramından habersiz yaşadıkları için uçakları kaçırıyorlardı, havaalanına kalkıştan yarım saat önce geliyorlardı. Bunun gibi bir sürü adaptasyon zorluğu yaşıyorduk. "

Rising From Ashes - Küllerinden Doğanlar
Rising From Ashes - Küllerinden Doğanlar
Büyük boyut için tıkla!

Kendisi de bir Tour de France şampiyonu olan Boyer Ruandalıların bisiklete olan yatkınlıkları hakkında şunları sölüyor: " Doğası gereği buranın bisikletçiler için çok uygun olduğunu düşünüyorum, günlük hayatta bisikletleri kullanmaları da doğuştan kendilerine avantaj yaratıyor. Buralarda bir yerlerde şampiyon olabilir, sadece onları arayıp bulmak ve yetiştirmek gerekiyor."

Nathan Byukusenge ve Rafiki Uwimana
Nathan Byukusenge ve Rafiki Uwimana
Büyük boyut için tıkla!

Ruanda Olimpiyatlarda Yarışacak

6 sporcudan oluşan takımda sembol haline gelen Rafiki ise, daha önce yaptığı bir röportajda hayalinden ve rüyalarından şu şekilde bahsetmekte; " Lance Armstrong benim idolüm. Onun, hastalığı yenerek yarış sahalarına geri dönmesinden çok etkilenmiştim. Sürekli onunla yanyana yarışmayı hayal etmiştim. Hayalimde onu geçerek yarışı birinci bitirdiğimi görmüştüm. "

Bisikletin yanısıra dil eğitimi gibi temel eğitimlere de katılan Ruandalılar bugün geldiğimiz noktada 2012 Londra olimpiyatlarına ülkeden bir sporcu gönderme hakkını elde ederek Ruanda formasını dünyaya tanıtma fırsatına kavuşmuş durumdalar.

Uzun yıllar boyunca çalışan, başarı peşinde koşan Ruanda takımının başarısı bugün 11 milyon nüfuslu ülke için bir umut ışığı olmuş durumda. 2008'de olimpiyatları kılpayı kaçıran yol bisikletçisi Adrien Niyonshuti 2012'de ülkesinin bayrağını dalgalandırmanın sevincini yaşayacak.

Takım üyelerinden Rafiki, olimpiyat başarısı için ise sıkı bir eğitimin çok önemli olduğunu belirtiyor. " Bazen acı verici tecrübeler yaşasanız da, sıkı çalışmak ve disiplin önemli. Şimdi geleceğim daha iyi, bir çok insan beni tanıyor, hayatımı hem ülkem adına hem de hem de ailem adına değiştirebiliyorum." diyor Rafiki.

Ruanda sporcularının başarısının arkasında Ritchey ve Boyer kadar teknik ekibin de payı yadsınamaz bir gerçek. Lojistik ve gıda sorumlusu Kimberly Coats da bu başarıda pay sahibi olan ekipten birisi. Kimberly bu süreçteki düşüncelerini şöyle açıklıyor: " Çalışma, antrenman kadar besin de çok önemliydi, seçenekleri çok az olduğundan burada besin değeri düşük gıdalarla beslenmek zorundalardı, besinin önemini zamanla farkettirdik ve şimdi antrenmanda da, yarışta da, normal zamanda da öğrendiklerini çok iyi uyguluyorlar. "

Başarı Hikayesi Beyazperdede

Başarıya aç, bisikleti umudun ışığı olarak gören çocuklarla, Boyer ve ekibinin birleşmesi Ruandalılara Londra kapısını açmış durumda. Dünyadan aldığı desteği iki tekerin üzerinde savaşarak yansıtan Ruandalıların hikayesi aynı zamanda bir film konusu da oldu. " Rising from Ashes " adıyla yayınlanacak filmde Ruandalıların başarı yolundaki azmi ve zaferini dünyaya duyuracak.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 7721 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015