Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Hindistan'dan Mektuplar...

Gurbet Emekçisinin Notları 1...

Yazar: Haldun Ülkenli
6.2.2012

Bisiklet turuna çıkanların sayısının her geçen sene giderek artması sevindirici bir gelişme. "Tour d'Afrique" çalışanı olarak Hindistan'da bisiklet turuna katılan Haldun Ülkenli de tur bisikletçiliğinin sevdalılarından biri. "An Indıan Adventure - Bir Hindistan Macerası" turuna katılan Haldun'un en önemli destekçilerinden biri de Sedona. Bisiklet ve malzeme sponsorluğu desteği vererek Sedona'nın destek olduğu organizasyonda Haldun'un yaşadığı maceralar oldukça ilginç. Sözü fazla uzatmadan Haldun'a bırakalım.

3 Şubat 2012 Cuma, Balusinar, Gujarat - Hindistan

Merhaba,

Günler sonra ilk defa adam akıllı yazabiliyorum. Turun başında günlük yazar, bunu paylaşırım diye düşünmüştüm, ama turun akışının oturması, internet bağlantılı otel bulabilmek, atlatılan kazalar derken 16 gün geride kalmış bile.

Tour d'Afrique'in düzenlediği turlardan biri olan “An Indian Adventure” - Bir Hindistan Macerası - çalışanlarından biri olarak Hindistan'dayım. Tour d'Afrique, www.tourdafrique.com sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bir şirket. Aynı isimde bir de vakıfları var. Tour d'Afrique Vakfı; alternatif ve sağlıklı ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını, bisikletin insanları birbirine yaklaştıran ve vücutlarını çalıştıran bir araç olmasının yanında, sürdürülebilir çevre açısından da önemini vurgulamakta. Vakıf, bu güne kadar, güney ve doğu Afrika'da ulaşım sorununa düşük bütçeli çözüm örneği olarak; toplumsal kalkınma ve özellikle sağlık hizmetlerinde çalışanlara, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ya da doğrudan 1300'den fazla bisiklet bağışı yaptı. 2011 yılında; benzer bir proje Hindistan'da da başlatıldı ve yerel sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılarak 40 adet elle yürütülebilen bisiklet, Mumbai gecekondularında yaşayan bedensel engellilere verildi. Sürmekte olan vakıf çalışmaları hakkında daha geniş bilgiye buradan da ulaşılabilir.

Turumuz 19 Ocak'ta Agra'da Taj Mahal'den başladı, Hindistan'ın güneydeki en uç noktası olan Kanyakumari'de 12 Mart'ta bitecek. Günde ortalama 98km (etap uzunlıkları 45-147km arasında değişmekte) pedal basıyoruz. Rotalarımız genellikle ana yollardan uzak, hatta bazen fazla uzak köy yollarından geçiyor.

Turun başlangıcında iştahla çektiğim fotoğraflar ve videolar, çalınan kameramla birlikte gidince, Mumbai'ye kadar yazılarımda emanet fotoğraflarla idare edeceğim.

Turumuzda günlük rota ayrıntıları bir toplantıda anlatılıyor, rota bilgileri tahtaya yazılıyor (bkz. fotoğraf yolnotlari), karmaşık rotalarda öncü araçla kritik noktalara turuncu kurdelalar asılarak kaybolmalar azaltılmaya çalışılıyor ,ama önlenemiyor. Rotamız her türlü yoldan geçtiği için, her sürücü farklı bisiklet seçimiyle tura katılmış, ilerleyen günlerde bisikletlere de göz atacağız. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi pek fazla yükümüz yok. Eşyalar önden minibüsle taşınıyor, bir de yemek aracımız var, o da yol kenarındaki hafif öğle yemeklerimizi taşıyor. Böylece daha hızlı pedal basabiliyoruz, aynı zamanda çevreyi görmek için de vakit kalıyor.

Rota bilgileri
Rota bilgileri
Büyük boyut için tıkla!

Katılımcıların yaş ortalaması 53 (1937-1978 arası doğumlular), yoğun olarak bisiklet kullanmaya yeni başlayanlar da var, yıllardır gezmedik yer bırakmayanlar da...

Şimdiye kadar 13 pedal günü geçirdik (16. günümüzdeyiz).

1. gün 19 Ocak 2012 Agra – Bharatpur 64km

Konvoy halinde Taj Mahal'e gidip fotoğraf çektiripyola çıkacaktık. Ama yoğun sis yüzünden Taj Mahal'e gitmek bile dert oldu. Bir de son yılların en soğuk kışına denk geldiğimizden, herkes titreyerek güne başladı. Konvoy halinde yola düştük ama bir gün önceki gps kayıtlarım olmasa yolu bulmayacaktık , bu detayı en öndeki bisikletliden başkası bilmiyor :). Aşağıdaki fotoğrafta elimizdekiler Taj Mahal biletlerimiz, arkadaki de Taj Mahal , yani orda hemen sislerin ardında olmalı.

Büyük boyut için tıkla!

Taj Mahal - Sislerin ardında bir yerde olmalı...
Taj Mahal - Sislerin ardında bir yerde olmalı...
Büyük boyut için tıkla!

2. gün 20 Ocak 2012 Bharatpur – Kalakho 140km

Yoğun bir sisle güne başladık. Çamurlu -umarım o siyah sıvılar yalnızca çamurdu- köy yollarından geçip ; zıplaya hoplaya Kalakho'ya ulaştık. Tur bisikletiyle gelenler hafif kıvranmalar yaşadıysa da asfalta ulaşınca arayı kapattılar. Otele ilk varan bisikletliyle sonuncu arasında beş saat olabiliyor Farklı tempolar, farklı molalar...

Hava çok soğuk!
Hava çok soğuk!
Büyük boyut için tıkla!

3. gün 21 Ocak 2012 Kalakho – Jaipur 100km

Milyar insan demek, her yerde köy ve her yerde trafik demek. Ama Jaipur'da trafiğe girmemek için, şehre güneyden yaklaşmaya çalışırken geçtiğimiz karmakarışık kum yollar sayesinde son kilometrelerde kaybolanlar oldu. Ben sabahları son bisikletliden 30 dakika sonra yola çıkıp, sweeper -süpürücü- olarak gittiğim için; planlanan yolda kimseye rastlamayınca yerlerde lastik izleri aramaya başladım. Günün sonunda planlanan rotayı yapabilen iki kişiden biri olarak otele vardığımda yalnızca dört bisiklet görmek şaşırtıcı oldu. Kimi kiraladığı araçla, kimi saatler sonra bizimle buluşabildi. Kimse bu kaybolmalardan çok şikayetçi değildi. Havaalanının pistine bakan odamızda, zangırdayan camlarımıza aldırmadan uyuduk.

4. gün 23 Ocak 2012 Jaipur – Roopangarh 123km

5.gün 24 Ocak Roopangarh – Pushkar 61km

Hindistan çok kalabalık bir ülke. İnekler, maymunlar, köpekler, domuzlar, tavuskuşları insanlarla içiçe yaşıyor. Onlar da insanlar gibi sakinler. Roopangarh'taki oyuncu keçi bizi çok eğlendirdi.

Büyük boyut için tıkla!

6. gün 25 Ocak Pushkar – Kherjarla 116km

7. gün 26 Ocak Kherjarla – Jodhpur 78km

8.gün 28 Ocak Jodhpur – Fort Dhamli 119km

9. gün 29 Ocak Fort Dhamli – Kumbhalgarh 97km

Yemek molasında bisikletimi maymunlardan kurtarmaya çalışırken bir inek gelip bisikletimde asılı çiçekleri yemeye başladı. Komik molanın ardından yol notlarında yazmayı unuttuğumuz 750m'lik tırmanış sürpriz bir antrenman oldu. Etaptaki 900m'den fazla tırmanışın 750m'si yemek molasından sonraydı

10. gün 30 Ocak Kumbhalgarh – Udaipur 82km

Yolun solunda ağır ağır seyreden motorsikletli diğer tarafta gördüğü kriket maçına bakmak isteyip aniden yola fırlayınca, Amerikalı arkadaşımızla çarpışıp ardından hemen kaçmış. Bisikleti havada bir tur atıp arka bagaj üzerine düşmüş, kendisi de sol omuzu üzerine... Şişmiş bir omuz, kırık bir maşa, yamuk yumuk arka bagaj, eğilmiş ön jant.

Büyük boyut için tıkla!

11. gün 1 Şubat Udaipur – Dungarpur108km

12. gün 2 Şubat Dungarpur – Himatnagar 107km

Yemek molasından 10km sonra, renkli kıyafetli bisikletlilere bakarken hızını azaltmayı unutup gruba dalan bir motorsikletli, İsviçreli arkadaşımızın baldırında dikişle kapatılan bir delik, sol üst kolunda şişmiş bir biseps kası, bir dolu morluk, yara bere, kırık bir kask, kırılmış bir pedal, eğilmiş bir bagaj bırakarak kayıplara karıştı.

13. gün 3 Şubat Himatnagar – Balasinor 109km

Güler yüzlü ve meraklı çocuklar her yerdeler , geç olmuş, sabah 5:30'da güne başlayacağız. Jambughoda'dan yazışmak üzere şimdilik hoşçakalın...

Meraklı çocuklar
Meraklı çocuklar
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 8231 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015