Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Bisiklete Neden Binersiniz?

10 Tanınmış Sima’ya Sorduk

Çeviren: Uğur Gerger
26.10.2011

Neden bisiklet süreriz? 2005’te Velonews dergisinde yapılan bir röportajda bisiklet dünyasının önde gelen magazinel isimleriyle bisikletin neden kullanıldığını araştıran bir röportaj hazırlanmış. Bisikleti günlük hayatta kullanan ünlüler arasında yapılan röportajlarda cevaplar epey ilgi çekici. Söyleşide bisikletin zekayı açtığından kalçayı küçülttüğüne kadar ilginç yanıtlar alınmış.

Bisiklet zekayı geliştirir

Zen öğretisi ile uğraşan eğitmenin öğrencilerine sorduğu soru şu: “Neden bisiklete biniyorsunuz?” Çocuklardan birisi patatesleri taşımak için bisikleti kullandığını söyledi. Diğer bir çocuk ise, dünyayı gözlemlemenin bisiklet ile daha kolay olduğunu belirtti. Üçüncüsü ise bisiklet sürmenin zihnini açmaya yardımcı olduğunu söyledi. Diğer bir çocuk bisiklet üstünde kendini bütün duyguların harmonisini yaşarmış gibi hissettiğini ifade etti. Beşinci cevap ise Zen eğitmenini mutlu etti. “ Ben bisiklete binmek için bisiklete biniyorum”

Albert Einstein görelilik teorisini bisiklet üzerinde keşfettiğini söyler. Yazar Ernest Hemingway ise, dokusunu keşfetmek için en iyi yolun şehri bisikletle dolaşmak olduğunu ifade eder.

Büyük boyut için tıkla!

“ Hiç bir şey, bisikletin verdiği keyfin yerini tutamaz. ” John F. Kennedy

Amerika’da yapılan bir istatistiğe göre yetişkinlerin %64ü, çocukların ise %30’u obez sınıfına giriyor. Dünyada artan petrol fiyatları ABD’de de kendini göstermiş durumda. Bugün galon fiyatı 2 dolar civarında seyrediyor. Bisiklete binmek için nedenlerden biri daha. Bakalım bisikletin endüstrisinin önde gelen fanatikleri bisiklete binme amaçlarını nasıl açıklıyorlar.

1 . “ Bisiklet üzerinde biraz daha çocukça hissediyorum kendimi. Dünyaya televizyon makinasının içinden bakmaktansa kendi gözlerimle görmek bana huzur veriyor. Ayrıca bisiklet için park derdi yok, istediğim yere park edebiliyorum. Her sabah kolayca çalışıyor, en soğuk havalarda bile çalışmama derdi yok.”

“ Bisiklette punk-rock hareketi” nin öncülerinden Cars R Coffins yayıncısı Hurl Everstone

2. “ Eğer bisiklete binmezsem, içtiğim biraların sayısı yüzünden ölebilirim. Bu benim için birinci neden. Doğa için, manzara için sürüyorum. 250 poundluk bisiklet taytı satın almak için bundan daha iyi bir neden olabilir mi? ”

Matt Wiebe, New Mexico’da profesör, Bicycle Retailer teknik editörü

3. “ Bisiklete biniyorum çünkü bu sayede bacaklarımı traş etmek için iyi bir bahane bulmuş oluyurum. Eğer garajımda altı tane bisikletim olmasaydı, sürekli kendimi tüylü hissedecektim.Bazen de bir şeyler çizmek ya da yazmak için ilham vermesini istiyorsam, kısa bir bisiklet sürüşü çok iyi geliyor. ”

Patrick O'Grady, Maddogmedia’da yazar çizer

4. “ Bazen bir tepeye tırmandığımda, insanlar sürekli bana dikkat ediyorlar ve benimle konuşuyorlar. Bu yüzden kendimi “İyi, kötü, çirkin” filminde gibi hissediyorum. İyiler her zaman üstün gelir. Benim için bisiklete binmenin nedeni. Bisiklet üzerinde daha samimi ve daha sıcakkanlıyım. Çocuklarla ve yabancılarla çok daha iyi iletişim kurabiliyorum. İnsanlar bisiklet üzerinde olanlara daha hümanist duygularla yaklaşıyorlar. ”

Loretta Esparza, Salsa Cycles takımının yedi senelik emektarı

5. “ Trafikteki dört tekerlekli ucubelerle savaşmanın en iyi yolu bisiklet. ”

Bob Roll, 7-11 takım üyesi, Outdoor Life Network’ de bisiklet yazarı ve yorumcusu

6. “Bisiklete binersem daha güzel görünüyorum. Eğer bisiklete binerseniz, kalçanızı küçültürsünüz. Arkadan bakıldığında iki VW Beetle park etmiş gibi olur. ”

Joe Lindsey, bisiklet magazin dergisi tasarımcısı, 15 yıldır bisiklete biniyor

7. Bisiklete binmek benim için özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü. Ama asıl nedeni söyleyecek olursam seks, alkol ve rock’n’roll. Bisiklet üstünde hayatı daha iyi yaşıyorsunuz.

Ross Shafer, Kaliforniya’da Bar işletmecisi, Salsa Cycles kurucusu ve sahibi

8. “ Bazı insanlar antrenman yapar çünkü yarışa hazırlanıyorlardır, ben ise yarışıyorum çünkü bu sayede düzenli antrenman yapıyorum. Eğer sağlam antrenman yapmazsanız bir sonraki yarışta kıçınıza tekmeyi yersiniz. Bu yüzden düzenli ve verimli şekilde antrenman yapma şansı buluyorum. ”

Jef Mallett, bisiklet ve triatlon yarışçısı, karikatürist

9. “Eşim Natasha, bisiklete binmenin aile olarak vakit geçirmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda kalori de yakabiliyorsunuz. Aile ile birlikte sürmek en hoş vakitlerden biri. ”

John Kibodeaux, 16 yıllk Bicycle Retail emekçisi

10. “ Bisikleti ulaşımda kullandığım zaman yaşıyorum ve nefes alıyorum. Kendimi bazen dünyayı koruyan bir ütopyacı gibi hissediyorum. Bisiklete binmek sağlıklı yapıyor. Bana zaman kazandırıyor. Beni daha iyi hissettiriyor ve hayatta daha enerjik olabiliyorum. Bisikletle turlamak yeşil hareketlerden biri. Bisiklet üzerinde daha fedakar birisi oluyorsunuz. ”

Joe Breeze, bisiklet üreticisi ve satıcısı, Breezer Bikes

VeloNews "Why ride a bicycle? Ten reasons and counting" makalesinden çeviridir

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 7455 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015