Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Bisiklet Atölyesinde Neler Olmalı?
Bisikletçinin Alet-Edevat Listesi

Bisiklet Atölyesinde Neler Olmalı?

Yazar: Uğur Gerger
22.3.2011

Kurda sormuşlar ‘ensen neden kalındır’’ diye, o da ‘’kendi işimi kendim yaparım da ondan’’ demiş. Neden böyle hızlı bir giriş yaptığımızı soracak olursanız malum, bisikletseverlerin amatörlükten bir üst kademeye atlamak için yapmaları gereken en önemli işlerden biri de kendi bisikletinin bakımını yapmak, olabilecek hasarı tamir etmektir. Çoğu zaman yakındaki bisikletçilere yaptırdığımız bu teknik işler aslında bisikleti öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Biz de ‘‘ensesi kalın bisiklet kurdu’’ olmak isteyenler için temel bisikletçi atölyesinin olmazsa olmazlarının bir listesini çıkaralım dedik.

Listeyi hazırlarken kullanılan ekipmanları öncelik aşamasına göre sıraladık ki, bisikletseverler için atölyeyi kurmak ve bu aletleri kullanmayı öğrenmek daha kolay olsun. Sitemizin atölye bölümünde bakım ve onarım aletlerinin nasıl kullanılacağı ayrıntılı bir biçimde anlatılıyor, bu bölümde kısa gezintiler yaparak bütün tamir ve bakım işlerini kendiniz yapabilirsiniz.

Alet çantasını hazırlamadan önce ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Eğer tamir ve bakım esnasında ellerinizin kirlenmesini istemiyorsanız, öncelikle eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz ameliyat eldivenlerini alarak başlayın.

Başlayalım çantamızı hazırlamaya... Bisiklet sürücülerinin genelde ilk tamir tecrübesi aynıdır: Patlak lastiği onarmak. Sürüş esnasında başımıza gelmesi en muhtemel olay olduğundan patlak lastiği onarmak için gerekli ekipman listesini en ön sırasına koymamız gerekiyor. Eğer patlak anında, eve kadar yaya halde bisikleti taşımak yerine, onarım yapıp bisikletin sizi taşımasını istiyorsanız, yanınızda bulundurmanız gerekenler şunlar (iç lastikli sistem kullandığınızı varsayarak):

İki Adet Lastik Spatulası, Bir Adet Mini Pompa, Lastik Yaması, Tutkal ve Kum Zımparası

Bu ekipmanları ufak sele altı çantada ya da sırt çantanızın bir gözünde taşımak mümkün. Bütün yerel bisiklet mağazalarında yamayı tutkalı ve lastik levyesini bulabilirsiniz. Mini Pompa tercih edeceklere ise Bike & Outdoor mağazasında 15€ ya satılan Topeak mini-G masterblaster el pompasını önerebiliriz. Bu makaleden yararlanarak kendi lastiğinizi nasıl tamir edebileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Patlak tamir seti
Patlak tamir seti
Büyük boyut için tıkla!

Yukarıdaki yama-tutkal-zımpara üçlüsüne bir alternatif ParkTool’un çıkardığı SuperPatch. Doğrudan delik üzerine yapıştırılıyor, gayet sağlam ve uzun ömürlü.

Superpatch
Superpatch
Büyük boyut için tıkla!

Eger iç lastiksiz sistem kullanıyorsanız tamir için özel bir yama setine ihtiyacınız olacak. Bunun için örnegin Kaçkar Bisiklet’te 7 TL’ye satılan Zefal Tubeless Repair Kit’ten faydalanabilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

MTBTR’de ilgili yazılar:

Bayanlara Resimli Lastik Tamiri

Lastik Tamiri

Allen Anahtar Seti

Patlak onarım kitimizden sonra gerekli alet, allen anahtar setidir. Bisikletin bütün bağlantıları allen anahtarlara göre yapıldığından dolayı, her bisikletçide kesinlikle olması gerekir. 1.5-, 2-, 2.5-, 3-, 4-, 5-, 6-, 8- ve 10 mm lik anahtar seti bütün işinizi görecektir. Bütün yapı marketlerde veya nalburlardan allen setini edinebilirsiniz. Allen anahtarlarınızın alt ucunun yuvarlak olmasına ve bu sayede açılı tutarak da kullanmayı mümkün kılan modellerden olmasına dikkat edin, işinizi çok kolaylastırır.

Allen set
Allen set
Büyük boyut için tıkla!

Düz ve Yıldız Tornavida

Her yerde bulabileceğiniz düz ve yıldız tornavidanın da takım çantanızda bulunması gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

İngiliz Anahtarı

Allen anahtarının erişemediği ölçeklerde, daha büyük ölçekli ingiliz anahtarları devreye girmekte. Sökme, takma gibi işlevleri yerine getirebilmesi için 8 , 9 ve 10mm’lik ingiliz anahtarı yeterlidir. Buna pedal sökme ve takma için 14-15mm’likanahtarları da ekleyelim. Arzu edilirse pedal için sadece bu ölcüde, ama kulp kısmı daha konforlu tasarlanmış pedal anahtarı da edilinebilir.

ingiliz anahtar seti
ingiliz anahtar seti
Büyük boyut için tıkla!

pedal anahtari
pedal anahtari
Büyük boyut için tıkla!

MTBTR’de ilgili yazılar:

Pedal Montajı ve Ayarı

Zincir Sökme Aleti

Bisiklet için tasarlanan özel aletlere geçiyoruz. Her bisikletçinin olmazsa olmazlarından birisi de zincir sökme anahtarı, zincir takarken çıkarırken zincir anahtarına ihtiyacınız olucaktır, o yüzden takım çantamıza bir adet de zincir anahtarı atmamız gerekiyor. Shimano TL-CN 27 zincir sökme aparatı Erdoğanlar Bisiklet mağazasında 20 € ya internet üzerinden sipariş edebilirsiniz. Kaliteli bir zincir sökme aleti özellikle pimli zincir kullanıyorsanız en önemli aletlerinizden biri olacaktır.

Büyük boyut için tıkla!

MTBTR’de ilgili yazılar:

Zincir Değişimi

Akort Anahtarı

Jantlarımızın eğri olup olmadığını kontrol etmek için akort anahtarına ihtiyacımız var. Jant vidalarına uygun akort anahtarları bulunduğu gibi, bir çok jant vidasına uygun olan akort anahtarları da mevcut. Tavsiyemiz kullandığınız jant ölçüsüne göre akort anahtarı almanız. Bu şekilde kolayca jantlarınızı akort edebilirsiniz. Park Tool akort anahtarları 18 €’ya bisiklet mağazalarında satılıyor.

 Parktool akort anahtarı
Parktool akort anahtarı
Büyük boyut için tıkla!

MTBTR’de ilgili yazılar:

Jant Ayarı

Kablo Makası

Fren ve vites kablolarını kesmek için kullanacağımız alet ise kablo makası. Hem kablo kanallarını hem de kabloyu kesecek kablo makası edinirseniz işinizi uzun yıllar görecektir. Yapı marketlerde bulabileceğiniz kablo makasını size yakın bir nalburdan da edinebilirsiniz. Burada da kaliteden ödün vermeyin. Fren ve vites kablolarının kesiminde kaliteli bir makas çok mühim bir parçadır.

 Kablo keski
Kablo keski
Büyük boyut için tıkla!

Göstergeli/Ayaklı Pompa

Lastiğin hava basıncını eğer daha hassas bir şekilde ölçmek istiyorsanız yanınızda taşıdığınız mini pompaya ek olarak atölyeye bir de göstergeli pompa ekleyebilirsiniz. Doğa bisiklet mağazasından GIYO göstergeli pompayı 66 TL’ye sipariş edebilirsiniz. Ayaklı pompanın bunun dışındaki en önemli getirisi büyük hacmi sayesinde lastiği çok daha çabuk şişirmenize olanak tanımasıdır.

Büyük boyut için tıkla!

Torx Anahtar Seti

Son zamanlarda bisiklet donanımlarda, bilhassa disk fren setlerinde Torx vidalar görmek mümkün, eğer bisikletinizde allen yerine Torx vida türü kullanılmışsa, Torx anahtar setine ihtiyacınız olacak, bisikletlerde en çok kullanılan vida tipleri ise T-10, T-25, T-30. Herhangi bir Torx anahtar seti işinizi pek ala görecektir. Yapı marketlerden 16 Tl ye torx anahtar seti temin edebilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Pense

Pense de mutlaka bulunması gereken aletlerden. Özellikle tel germe gibi çıplak elle çok zor yapılan işlemlerde çok işe yarar.

Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyon Pompası

Amortisörler artık çoklukla hava ile çalışıyorlar. Dolayısıyla dağ bisikletinizin ön ya da ön/arka amortisörünün havasını kontrol etmek, hava basmak için özel bir süspansiyon pompasına ihtiyacınız olacak.

Büyük boyut için tıkla!

MTBTR’de ilgili yazılar:

Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ayarlanır?

Multi Tool

Çok amaçlı tamir setleri, bisikletçilerin en çok tercih ettiği ekipmanların başında gelir, yukarıda bahsettiğimiz allen anahtar seti, yıldız ve düz tornavida, iki adet lastik spatulası ve akort anahtarı, zincir sökme takma aparatı gibi işimize en çok yarayan bir çoğu özellik tek bir ekipmanda toplanmıştır. Hem ufak yer tutması, hem de aletlerin bir arada olması sebebiyle oldukça avantajlı. Reddot tasarım ödüllü Topeak Hexus 2’yi Delta Bisiklet’ten 25 € ya alabilirsiniz.

Topeak Hexus2
Topeak Hexus2
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 31722 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015