Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Avrupa Bisiklet Turu

Bisikletle İstanbul'dan Paris'e

Yazar: Ramazan Sevinç
26.2.2011

İstanbul'da bisiklet kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için 26 Ağustos'ta çıktığım İstanbul - Paris bisiklet turunu 3 bin km ve 32 gün sonra 27 Eylül 2010’da Paris’te tamamladım. Maddi manevi destekleri için İstanbul üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü ve Halil İbrahim Öksüz, Medya-Tek’e teşekkür ederim.

İzlediğim rota şöyleydi: İstanbul-Edirne-Filibe-Sofya-Niş-Belgrad-Budapeşte-Bratislava-Viyana-Linz-Branau-Münih-Augsburg-Ulm-Tübingen-Strasburg-Troy-Paris idi.

Bisikletim Trek FX 7.3’tü. Bu bisikleti seçmenin sebebi: tekerlerinin çapının 28 inç olması, yani daha büyük olması, dağ bisikletlerine göre, teker kalınlığının 32 mm olması (daha ince olanları yük taşımak ve bozuk yollarda gitmek için uygun değil, daha kalınları da hızı düşürür), nispeten kaliteli parçalara sahip olması.

Yanıma aldığım eşyaların bir kısmı şöyle: Elbiseler, yağmurluk, yedek parçalar, tamir aletleri, yağmur geçirmez heybeler, kamp malzemeleri (çadır, uyku tulumu, mat), İsviçre çakısı, haritalar, hijyen ve ilk yardım malzemeleri.

Genellikle Warmshowers internet sitesinde bulduğum kişilerde kaldım yol boyunca. Bu site bisiklet gezginleri için ücretsiz konaklama sağlayan sosyal bir paylaşım sitesi. Geri kalan günlerde ya kamp kurdum ya da bulabildiğim en ucuz hotel ya da pansiyonlarda kaldım. Bir gece de Münih tren garında.

 istanbul start
istanbul start
Büyük boyut için tıkla!

Yemek olarak Sırbistan’da ve Bulgaristan’da genelde pastanelerden hamur işi ile besleniyordum. Ama Orta ve Batı Avrupa’da fiyatlar daha yüksek olduğundan genelde süpermarketlerden kaşar, salam, margarin alıp yol kenarlarında yiyordum. Ayrıca konuk olduğum yerlerde de akşam ve bazen sabah yemeğimi de yiyordum. Bir de yol boyunca bol bol elma yedim, yol kenarlarındaki ağaçlardan.

Önemli bir sorun yaşamadım bisikletle ilgili, bagajla ilgili biraz sorun yaşadım, bir de iki defa lastik patladı, inip değiştirdim hemen. Sağlık açısından da bir sorunum olmadı.

Trakya’daki yolculuğum 3 gün sürdü, Edirne’ye kadar. Trakya’nın arazisi epey engebeli, 40 dereceye yaklaşan sıcaklıkla birlikte yordu beni biraz. Kollarım ve sol bacağım ciddi derecede yandı.

 edirne
edirne
Büyük boyut için tıkla!

Bulgaristan’da oldukça yardım sever insanlar denk geldi. Filibe’de bir oto parça dükkanındaki bir kişi, Filibe’nin girişinde kırılan selemi para almadan yeni bir vida bulup tamir etti. Yine Filibe’de bir bisiklet dükkanı aldığım alüminyum pedalların parasını almadı. Ayrıca ücretsiz bakımını yaptı. Bu arada Bulgaristan’daki Türk restoranlarındaki TIR şoförlerinin beni tehlikeli buldukları Sırbistan’dan direk Budapeşte’ye götürme tekliflerini kibarca geri çevirdim.

Sırbistan’ın doğası çok güzel, Niş’te 150 km bisiklet sürdükten sonra akşam yediğim sıcak çörek, onların deyimiyle Mekike, yediğim en güzel yemeklerden daha lezzetli geldi o anda.

 sofia
sofia
Büyük boyut için tıkla!

Sırbistan’da Belgrad’ın güneyindekiler, Belgrad’ın Kuzeyindekilere Alman, Kuzeydekiler de Güneydekilere Türk diyorlarmış. Kuzey bölümünde refah seviyesi daha yüksek, Güney kısmı ise oldukça fakir, daha Balkan özelliklerini taşıyor.

Niş’den Belgrada giderken, otobana girdiğim için polis durdurdu ama uyarmakla yetindi. Açıklamaya çalıştım otoban daha güvenli, en azından güvenlik şeridi var, normal yollarda kenarlarda hiç boşluk yok. Bir arabanın 70 ya da 100 km ile bana çarpması arasında pek bir fark olmaz benim için bisikletleyken. Belgrad’ta çok iyi bir Sırp ailenin misafiriydim.

Sırbistan’ın yolları çok bozuk, yağmurla da birleşince bazen çok tehlikeli oldu. Bisikletle kayıp düştüm bir iki defa, arkadan araba gelmemesi o anda şansım oldu.

Sırbistan’dan Macaristan ve Viyana’ya kadar hemen her gün yağmur yağdı. Yağmur mevsimine yakalandım herhalde.

Macaristan’dan itibaren Fransa Nantes’tan Romanya-Köstence’ye kadar uzanan ve Atlantik Okyanusu ile Karadenizi birleştiren Euro Velo 6 bisiklet yolunu kullandım genelde Tuna nehri boyunca. Hem trafik derdi yok hem doğası güzel.

 niş
niş
Büyük boyut için tıkla!

Osmanlı’nın batıdaki en uç kalesi Esteregon’dan sonra Slovakya’ta geçtim Komarno’dan. Aslında bir bakıma Osmanlı’nın Viyana seferi rotasını da takip etmiş oldum.

Slovakya’da çok kullanışlı kovboy şapkamı kaybettim. Güneşte sıcaktan, yağmurda yüzümü ve gözlüklerimi, rüzgarda da bağrımı koruyordu. Yine Slovakya’da yolda gerçek bir araç plakası buldum yol kenarında. Hemen bisikletin arkasına taktım. Yolculuk boyunca benim için eğlence kaynağıydı. Gören herkes gülümsüyordu.

Avusturya gerek doğası gerek insanların sıcaklığı ile gezdiği ne güzel ülkeydi. Evine konuk olduğum 3 aile de çok sıcak ve misafirperverdi. Ayrıca yolda sohbet ettiğim insanlar da öyle. Bir çift öğrenci olduğumu duyunca 10 euro verdi katkı olsun diye.

 budapeste
budapeste
Büyük boyut için tıkla!

Viyana ve pek çok büyük Avrupa şehrinde bisiklet istasyonları var tüm şehirde. İstasyonlardan cüzi bir miktara bisiklet alıp diğer bir istasyona kadar gidip orda bırakılıyor. Bu sistem istanbul’da da trafiği azaltabilir aslında. Hem insanları bisiklet alma ve taşıma derdinden de kurtardığı için oldukça pratik.

 avustrya
avustrya
Büyük boyut için tıkla!

Almanya’da Münih’te Oktoberfest’in ilk gününe denk geldim. Bir yandan güzeldi, dünyanın her tarafından milyonun üzerinde turist bu festivale katılmak için geliyor. Ancak diğer yandan kalacak yer bulamadığım için tren garında kaldım. Sıcak tren garını bulmadan önce sokak müzisyenlerini dinleyip gece 2’ye kadar zaman geçirdim.

Almanya’da hava geceleri ve sabahları 3-4 dereceye kadar düşüyordu. Gündüzleri hava güzeldi. Augsburg’tan Strasburg’a kadar Güney Almanya oldukça engebeli ve ormanlarla kaplı bir araziye sahip.

Fransa’da Strasburg’tan sonra düz bir ova olmasına rağmen ardından yine bir dağ ve ardından Alsaz-loren bölgesinin yol boyunca karşılaştığım en engebeli arazisi vardı. Fransa’da geçirdiğim 3 gün boyunca hava genelde hep rüzgarlı ve yağmurluydu.

 Ulm
Ulm
Büyük boyut için tıkla!

Paris’e vardığım gün hava düzeldi. Güzel bir son gün oldu. Paris’te Fransa Bisiklet turunda adet olduğu gibi Champs-Elysee ‘de bitirdim turumu, akşam 9 gibi. Eyfel Kulesine gittim ardından. Sonra da geceyi geçireceğim Paris’te bir üniversitenin öğrenci yurduna.

 paris
paris
Büyük boyut için tıkla!

Günlüğüme buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 12718 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015