Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Specialized bgFit Deneyimi
Pisletime Ayar Çek!!

Specialized bgFit Deneyimi

Yazar: Sarper Günsal
14.2.2011

bgFit (Body Geometry Fit Integration Technology) Specialized bisiklet şirketinin müşteri memnuniyetini artırmaya dönük bir pazarlama yöntemi. Specialized yol bisikleti olan herkes, Specialized'ın bgFit profesörleri tarafından, bisikletini vücut ölçülerine uydurmak için bir ayardan geçirilebiliyorlar. Bu hizmet çoğunlukla ücret karşılığında, bazen de promosyon olarak sunulabiliyor.

Yaklaşık 2 sene önce, Specialized'ın Türkiye distribütörü Aktif Pedal, SBCU (Specialized Bike Company University) eğitim bölümünden Elon Rubin'i bayi eğitimi için getirmiş, biz de MTBTR.com olarak bir söyleşi yapmıştık.

O söyleşide, şirket ortaklarından Mehmet Uzunhasan'ın Amerika'da bgFit kursu görmekte olduğu ve dönüşte benim naçizane Roubaix Pro'yu ihtiyaçlarıma uygun olarak ayarlamak için sözleşmiştik. Ama araya bir çok şey girdi, bu bike fit yapılamadı. Ancak verdikleri sözü unutmayan Aktif Pedal, bayi eğitimi için bir başka profesörün gelmesiyle beni tekrar aradı ve bu olanağı tekrar sundu. MTBTR.com okuyucuları için bu süreci görüntüleyip aktarmayı görev telakki ettik.*

bgFit, Colorado Spor Hekimliği Merkezi Direktörü Andy Pruitt'in geliştirdiği ve Specialized şirketiyle beraber uyguladığı bir yöntem. Specialized bisikletlerle yarışan hemen hemen tüm profesyonel yol bisikletçileri bu işlemden geçiyorlar. Daha fazla detay için şirketin ilgili web sayfasına gidebilirsiniz.

SBCU Profesörü olarak Türkiye'ye gelen Tigran Korkotyan,yol bisikletçisi olmak ülkesi Ermenistan'ı 20 yaşında terkedip Fransa'ya gitmiş. Önce Ag2R alt takımında koşan Tigran, Fabian Cancellara'nın U-23'de ikinci olduğu 2000 UCI Dünya Şampiyonası ITT klasmanında altıncılık kazanmış. Kariyerine StegComputer CKT, Neotel ve yine CKT Tmit kıta takımlarında devam eden Tigran 2008 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na da katılmış. Bu arada okulu da ihmal etmemiş ve Fransa'da Spor Ürün ve Hizmetleri Pazarlaması diploması almış. Geçtiğimiz yıl yarış hayatını noktalayan Korkotyan Mayıs 2010'dan beri Specialized Avrupa'da eğitmen olarak çalışıyor.

Tigran Korkotyan - bgFit Spesyalisti
Tigran Korkotyan - bgFit Spesyalisti
Büyük boyut için tıkla!

bgFit için ayar yapılacak bisiklet ve kullanırken giyilen ayakkabı ile bir bisiklet mayosundan başka bir şey gerekmiyor. Zayıf gösterdiği için yanıma siyah MTBTR.com tşörtümle siyah normal bir şort alıp sözleşilen saatten 45 dakika önce Aktif Pedal'ın OTİM'deki mağazasında yerimi alıyorum. Mehmet ve Tigran da havaalanından doğrudan mağazaya gelince operasyona başlamak için bir engel kalmamış oluyor.

 Aktif Pedal
Aktif Pedal'ın OTIM mağazası
Büyük boyut için tıkla!

bgFit işlemi Görüşme, Vücut Esneklik Ölçümü, Bisiklet Ölçümü ve Ayarlama'dan oluşuyor. Specialized'ın bu konudaki videosu bu yazıyı okumaya gerek bırakmayabilir elbette...

1.ÖN GÖRÜŞME
bgFit'in ilk ayağı ayarlamayı yapacak hocanın, bisiklet sahibiyle görüşmesi. Tigran, yaşımı, ne zamandır bisiklete bindiğimi, haftada kaç saat sele üstünde geçirdiğimi ve bu işlemi yaptırmaktaki amacımı sordu. Ayrıca bir hastalık yada fiziksel bir sorunum olup olmadığını, bisiklet üstünde rahatsızlık veren şeyleri anlatmamı istedi. Ben de kendisine, kafasına göre bisiklete binen, iddiasız, yavaş ve sakin biri olduğumu anlattım. Boyuna büyük gelen bir bisiklete sahip, skolyoz ve bacak boyu eşitsizliğinden muzdarip bir yaşam formu olduğumu göbeğimi saklamadan anlattım. Ayrıca bisiklette en çok omuzlarımın yorulduğunu, boynuzlarda uzun süre gidemediğimi, droplara hemen hiç inmediğimi ve ellerimin uyuştuğunu anlattım. Çok şey görmüş geçirmiş bir halkın mensubu olan Tigran gülümsemesini saklamayı başardı.

Değişik sele ve taban ayarları
Değişik sele ve taban ayarları
Büyük boyut için tıkla!

2.VÜCUT ESNEKLİK ÖLÇÜMÜ
İlk olarak femur başları arasındaki mesafe ölçülüyor. Bunun amacı kullanılacak sele genişliğinin tespiti.... Tigran halen kullandığım selenin dar olduğunu ve benim kaseye efektif genişliği 14cm civarında selelerin uygun olduğu belirtiyor. İtalyan malı selelerin estetik kaygıyla biraz dar ve uzun tasarlandığını iletiyor.

Leğen kemiği açıklığı ölçme aleti
Leğen kemiği açıklığı ölçme aleti
Büyük boyut için tıkla!

bgFit'in mottosu "siz bisiklete değil, bisiklet size uysun" olduğundan, bisikletin ayarlarına geçmeden önce binicinin ne kadar esnek bir vücuda sahip olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Bu amaçla, yatar durumda bacaklar kaldırılarak, gerilmeye başlamadan önceki açısı kaydediliyor. Ayrıca belden aşağı zorlanmadan ne kadar eğilebildiğim de ölçülüyor. Bunlar bilahare bisikletin ayarları yapılırken uygulanacak yükseklik ve mesafeleri veriyor.

Bacağın zorlanmadan kalktığı açı ölçümü
Bacağın zorlanmadan kalktığı açı ölçümü
Büyük boyut için tıkla!

Daha sonra ayaklarımın basış biçimiyle bacaklarımın doğal pozisyonları Mehmet ve Tigran tarafından değerlendiriliyor. Kendimi düztaban zannederken Tigran sol ayağımın ve dizlerimin yapısının "VALGUS" olduğunu ama düztaban olmadığımı söylüyor (yani X bacaklı düztaban!!). Buna karşılık pelvis esneme, belden eğilme, boyun ve omuz esneme değerlerim optimal çıkıyor.

İçe mi basıyoruz, dışa mı?
İçe mi basıyoruz, dışa mı?
Büyük boyut için tıkla!

Halk dansına değil, basma açısına bakıyoruz
Halk dansına değil, basma açısına bakıyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Kalçalarımın 3mm şakülünden saptığına kanaat getiren ikili skolyozuma binaen iki bacağımın rahat esneme limitlerii arasında 5 derecelik bir fark buluyorlar. Bir de sağ femur soldan 8mm uzun ama onu 30 yıldır pantalon paçası yaptıran biri olarak zaten biliyordum.

Bir de burayı ölçmemiz gerek
Bir de burayı ölçmemiz gerek
Büyük boyut için tıkla!

3. AYARLAMALAR
Mehmet ve Tigran 56 kadro Specialized Roubaix Pro'yu Quasimodo'nun vücuduna uydurmak için öncelikle önden ve yandan pedal çevirişini seyrediyorlar. Esneklik ölçümünde saptanan "konforlu" femur-tibia ve femur-omurga açılarını bisikletin üstünde de tutturmak amaçlanıyor. Böylece rahat bir biniş sağlanabilecek. Sele boyu ve gidon yüksekliklerini not ediyorlar. Sağ ve sol dizimin pedal hareketi sırasında -8- yada -O- çizdiğini saptıyorlar (bunun kolay görülmesi için dize fosforlu bir çıkartma yapıştırılabilir).Hem pedala uygulanan gücün kaybına, hem de olası bir sakatlığa yol açabilir. Bacağın tam bir piston gibi dikey akstan sapmadan aşağı yukarı hareket etmesi gerek. Bunu sağlamak için bir şakül yardımıyla dizin pedala göre pozisyonu ölçülüyor.

 Çekülle bile ölçüm yapıldı
Çekülle bile ölçüm yapıldı
Büyük boyut için tıkla!

Bilahare de ayakkabı, kallerin pozisyonu ve ayakkabı içine konan tabanlıklarla bir dizi deneme yapılıyor. Bu operasyonla dizin dönmeden hareketi sağlandığı gibi skolyoz dolayısıyla bisikletin üstünde sağa doğru kaymış asimetrik oturuşum ve kalçalarımın yola dik değil, sağa doğru açılı duruşu "elden geldiğince" düzeltiliyor.

Büyük boyut için tıkla!

Ayarlamaların bu noktasında Aktif Pedal-Tigran ve Mehmet'le olan beraberliğimizin üçüncü saatini bitirmiştik. Dolayısıyla bir ara olaydan hafif koptuğumu ve ayarlamaların hemen hepsini hafızaya kaydedemediğimi itiraf etmem gerek. Ancak yoruldukça sağ kalçamı seleden sarkıttığımı (ben biliyordum ama) onlar da gördüler ve sele denemelerine geçtik. Özellikle siyah Toupé 143 üstündeki konforumdan çok hoşnut kaldım. Ama başlık parasını denkleştirmek için biraz daha çalışmam gerektiği konusunda anlaştık.

 Ve artık bisikletin üstüne çıkılıyor
Ve artık bisikletin üstüne çıkılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Tigran Korkotyan bisiklet alırken doğru kadro boyunun önemli olduğunu kabul etmekle beraber, gidon boğazı ve sele yükseklikleriyle oynayarak da belli bir çözüme ulaşılabileceğini söylüyor. Benim gibi dükkana 54 kadro almaya gidip Amerikalı satıcının çenesi sonucu 56 kadroyla çıkan sazanlar için eldeki durumdan hareketle bir optimuma varmaya çalışacağız. Geçmişte 11 cm'lik gidon boğazımı 8 cm ile değiştirmiştim. Ancak Tigran öne doğru çok uzanmaktan şikayetimi çözmek üzere gidon boğazını ters takıp, içindeki parçanın pozisyonunu da değiştirerek gidonu biraz yükseltiyor. Ayrıca drop uçlarını vücuda yaklaştırmak için gidonu biraz çeviriyor ve boynuzları daha yukarı alıyor. Orta borusu sürücüye uzun gelen bir bisiklette yapılacak şeyler bunlar zaten. Lakin ben 2.5 yıldır bunu akıl edememiştim.

Bisiklet ölçümü (gidon bantları soyuluyor)
Bisiklet ölçümü (gidon bantları soyuluyor)
Büyük boyut için tıkla!

Fit önce/sonra resimleri arasındaki 9 farkı bulun
Fit önce/sonra resimleri arasındaki 9 farkı bulun
Büyük boyut için tıkla!

Yaklaşık 4 saatin sonunda Tigran'ın son tavsiyesi 44cm'lik gidondan 42cm'lik ve dropları daha dar bir gidona geçmem oluyor. Ayrıca Toupé selenin de iyi bir fikir olduğunu biliyoruz ve bir daha bisiklet alırsam 54 kadro seçmem gerektiğinde anlaşıyoruz. Bisikletin before/after ölçülerini içeren föyü teslim aldıktan sonra Tigran Korkotyan'a, Mehmet Uzunhasan'a ve tüm Aktif Pedal ekibine teşekkür edip Esmeralda'yla beraber mağazadan ayrılıyoruz

 Bisikletin before/after ölçüm değerleri
Bisikletin before/after ölçüm değerleri
Büyük boyut için tıkla!

4. YOL TESTİ
Feleğin çemberinden geçmiş bisikletimi geçen Pazar sabahı 3 saatlik bir sürüşte denedim. Her zaman kullandığım parkurda ama rüzgara karşı başladığım turda ilk dikkatimi çeken şey boynuzlara son derece rahat ulaşmak oldu. Genelde 15 dakika binişten sonra gidonun gerisine çektiğim ellerim bgFit sonrasında hemen hemen hiç boynuzlardan ayrılmadı (hiçbir zaman droplarda gidecek bir esnekliğim ve göbek yoksunluğum olmadı zaten).

Daha dik durduğum için normalde binişin sonlarına yaklaşırken oluşan sırt ağrısı bu defa başıma gelmedi. Hatta sürüşün sonunda en zinde olduğum yer sırtım ve belimdi. Yoruldukça omuzlarımı dikerek yükü kollarımdan alma alışkanlığım da, yeni oturma pozisyonum sayesinde kaybolacak gibi. Ense ve boyun adelelerimde oluşan sertleşme ve ağrı devam etmekle beraber eski halimden daha kötü değildi. Vücudumun alt kısmına yoğunlaşırsam, ilk his "robot gibi çeviriyorum" oldu. Olasılıkla dizler hareket etmediğinden (yada daha az hareket ettiğinden) piston hareketini daha net hissetmek bana bu duyguyu vermiş olabilir. Bacaklarımda ara ara oluşan dinlenme gereği meydana çıkmadı. 3 saatlik sürüşte, önceki sürüşlerimden daha hızlı falan değildim. Ancak sürüş sonunda bacaklarımdaki yorgunluğun yokoluşu daha uzun sürdü. Bu bana pedala daha fazla güç aktarabildiğimi düşündürüyor. Ya da bgFit başarısız oldu, bacaklarım perişan oluyor. Bence ilk seçenek doğru ama birkaç biniş daha yapmam gerek.

Bindiğim parkurdaki yokuşlar çok kısa olmasına karşın oturur pozisyonda eskisine oranla daha rahat yokuş çıktığımı gözlemledim. Daha dik oturduğum için ideal yokuş pozisyonuna yaklaşmış olmalıyım. Ancak ayakta yokuş çıkarken kendimi daha acemi hissettim ve zorlandım. İçimdeki mühendis, ileri uzanma mesafesi 1.7cm kısaldığı için dansöz pozisyonuna kalktığımda daha dik durduğumu ve bacaklarımın buna alışkın olmadığını fısıldadı. Tamamen atıyor da olabilir.

3. saatin sonlarında, yorgunlukla beraber, Tigran ve Mehmet'in yok etmeye çalıştığı diz hareketimin hafif de olsa geri geldiğini ayırtettim. Ama eskiden bunun farkında bile olmazken şimdi dizimin sağa sola oynadığını bariz şekilde görebildim. Ancak ilk 2 saat 40 dakikada eskiye göre daha rahat pedal bastığımı da söylemeliyim.

Yeni ayakkabılar da testi başarıyla geçti. Eski ayakkabılarımda ne zaman geleceği belli olmayan kramp öncesi ağrı ve gerilme hissi bu defa hiç oluşmadı. Sol ayağım sürüşün başında içe dönük bir durumdaydı ama yola devam ettikçe bu görüntü yok oldu. Mühendise bu durumu açıklayamadı.

bgFit deneyimimin hikayesi ve sonuçları böyle. İnternette hem Specialized'ın hem de başkalarının yayınladığı birçok başka bgFit videosu ve yazısı bulabilirsiniz. Sonuçları sübjektif bir değerlendirmeye mahkum bir konuda objektif bir yazı yazmak mümkün mü bilmiyorum. 3 saatlik sürüşün sonunda bgFit işlemini iyi ki yaptırmışım dedim. Ama biraz daha test etmem gerektiği de kesin. Umarım gelecekte daha uzun ve daha rahat sürüşler yapabilirim. Yine de yol bisikletçilerinin en güzel aforizmalarından birini unutmayın: "It never gets easier. You just get faster!!"**

* Bu bgFit işlemi bila bedel yapılmış olup, yapılan ayarlamalar sonucunda yazar Aktif Pedal'dan bir çift yol ayakkabısını tüm müşterilere uygulanan iskonto oranıyla satın almıştır. Yazının etik seviyesinin anlaşılması açısından belirtilirr.

*Hiç bir zaman kolaylaşmaz. Sadece hızlanırsın!

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 11978 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015