Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Sigma Topline 2209
Sigma Bisiklet Bilgisayarları Testi

Sigma Topline 2209

Yazar: Alptekin Başkır
27.5.2010

İlk kez 2007’de test ettiğimiz Sigma Sport bisiklet bilgisayarlarının 2010 modellerini tekrar test etme şansı bulduk. Elimizde olan modeller şöyleydi. 2209 MHR, 1909 HR, BC 1609 STS, BC 1609 ve 1009 STS.

Genel Değerlendirme

Metalik etki, siyah ve sportif duruş 2010 yılı ürünlerinin belirleyici özellikleri olmuş. Üst model 1909 ve 2209 diğerlerine göre daha iri ve çarpıcı bir görünüşe sahip diyebiliriz. Tüm ürünlerin ekranı okunaklı. Ekran karakterini ufaltmak yerine daha fazla özelliği barındırmak için geçmiş senelere göre ürünler biraz irileşmiş. Daha alt modellere inildikçe sadeleşen tuş yapısı göze ilk çarpanlar özellikler. Tüm modellerde 4 tuş ile tüm fonksiyonlara ulaşmak mümkün.

Tüm modeller 7 dil seçeneği ile geliyor. 2007’de Türkçe kullanım kılavuzuna sahip olduğunu belirtmiştik. Beklentimiz ekranın da Türkçe olması idi. Bu özelliği maalesef hala beklemekteyiz.

Tüm ürünler -2007'den beri olduğu gibi- depolama çipi sayesinde, pili değiştirirken verileri hafızasında tutuyor. Nabız monitörlü modellerde yer alan göğüs bandı üzerinde bulunan pil de değiştirilebiliyor.

Bir diğer bilgi ise kablolu ürünlerin kablosuzlara göre iki kat daha uzun pil ömrüne sahip oluşu.

 Sigma Kablosuz Kadans Vericisi
Sigma Kablosuz Kadans Vericisi
Büyük boyut için tıkla!
 Sigma Kablosuz Kilometre Vericisi
Sigma Kablosuz Kilometre Vericisi
Büyük boyut için tıkla!

2010 ürünleri arasında 2209 ve 1909 modelleri alt modellere göre daha duyarlı. Yaptığımız testlerde kadans ve hız gibi parametre bu modellerin algılaması alt modellere göre saniyelik farkla da olsa daha hızlı tepki veriyor.

Artık Bakımsız Bisiklet Kalmayacak

Topline 2009 serisi ürünlerde hoşumuza giden bir yenilik gözümüze çarptı. Ürünlere servis aralığı girilebiliyor. Bu özellik, hemen hemen her arabada yer alan, belirli kilometrelerde servise gitmenizi öneren lamba misali, küçük bir cihaz yardımıyla bisiklet bilgisayarlarının programlanabiliyor olması. Programlamada kullanılan cihaz Türkiye’ye gelmiş olmasa bile bu özelliğin bisiklete taşınmış olması sevindirici.

Ürünler gruplamaları ise şöyle: BC 2209 MHR dağ bisikleti ve doğa yürüyüşlerine hitap ederken, 1909 yol bisikleti ve antrenman için tasarlanmış. 1609 modeli ise tur ve günlük kullananlara hitap ediyor. 1009 ve elimizde olmayan 509 modeli ise yeni başlayanlara ve çocuklara uygun olarak tasarlanmış. Fonksiyonlar da, anlaşılacağı üzere en detaylıdan en basite doğru gidiyor.

BC 2209 MHR

Sigma’nın en üst düzey kablosuz bisiklet bilgisayarı aynı zamanda en fazla donanıma sahip model. Aktif sporcular için özel olarak tasarlanmış. Ürün,kutusundan çıkan kayış sayesinde kola takılarak, sadece bisikletçiler için değil diğer doğa aktivitelerinde de kullanabiliyor.

Standart bisiklet bilgisayar özelliklerine ilave olarak nabız ölçer, irtifa ölçer, kadans ölçer, anlık hava sıcaklığı, yürüyüşe özel istatistikleriyle, kalori yakımı hesabını gösteren çok yönlü bir cihaz.

 Sigma 2209STS Bisiklet Bilgisayarı
Sigma 2209STS Bisiklet Bilgisayarı
Büyük boyut için tıkla!
 Sigma 2209STS Yan Görünüş
Sigma 2209STS Yan Görünüş
Büyük boyut için tıkla!

Diğer özellikleri ise şöyle: İki bisiklette kullanılabilirlik, ikinci bisikleti otomatik tanıma fonksiyonu, ekran aydınlatması, pil durumu göstergesi, hız göstergesi (gerçek, ortalama, maksimum). Bunun yanında yürüyüşçüler için irtifa, nabız ölçer, yürüyüş zamanı, hedef saat, günlük iniş çıkış, kalori, anlık sıcaklık verileri de var.

Bu fonksiyonlarla daha fazla veri toplayarak antrenmanını daha verimli kılmak mümkğn.

Sigma kendi geliştirdiğibazı özellikler içi kısaltmalar üretmiş. Bunlara kısaca değinelim:

 Sigma 2209STS
Sigma 2209STS
Büyük boyut için tıkla!

IAC (Intelligent Altitude Calibration) İrtifa ölçme özelliğini Sigma kendi kalibre ediyor. Cihazlar çoğunlukla yükseklik ölçümünü hava basıncına dayalı bir metotla ölçer. Sigma da bunu kullanıyor. Ama hava şartlarıyla değişen basınç bu sistemle ölçüm yapan cihazlarda sapmaya yol açıyor. Aynı yükseklikte farklı hava şartlarında değişik yükseklik değeri verebiliyor. Sigma bu sapmayı düzelten bir sistem geliştirmiş.

STS (Sigma Transmission System) Pil ömrünü arttırmak ve daha hızlı veri akışı sağlamak için kilometre ölçüm, kadans ölçüm ve nabız ölçüm) vericilerden gelen datayı şifreleyerek iletme sistemi.

2209 modelinin tüm özelliklerini vereceğiniz değerlerle buradan simüle edebilirsiniz.

Sigma Data Center 2,0

2009 serisi tüm bisiklet bilgisayarlarıyla uyumlu olan Sigma Data Center 2,0, tüm gezi verilerini ve antrenmanları en iyi şekilde analiz etmeye yarayan bir bilgisayar yazılımı.

Bu yazılımı, Sigma Topline 2009 kullanıcıları, ürünle birlikte verilen sertifika ile, web sitesinden ücretsiz indirebiliyor. Bununla birlikte PC ve bisiklet bilgisayarını bağlamaya yarayan bir ara birimi satın almak gerekmekte.

BC 1909 HR

Dinamik, sportif, zarif. Nabız ölçüm ve kalori harcama özellikleriyle öne çıkan, tüm bisikletçiler için düşünülmüş kablosuz hız göstergesi. rün daha çok yol bisikleti için tasarlanmış gibi.

 Sigma 1909STS
Sigma 1909STS
Büyük boyut için tıkla!
Sık ve Sportif
Sık ve Sportif
Büyük boyut için tıkla!

İki farklı bisiklette kullanılabiliyor. hangi bisiklete takılı olduğunu kendi anlayabiliyor. Ekran aydınlatmasına sahip, aynı zamanda diğer modellerde olduğu gibi yedekleme çipi sayesinde pil bitse dahi veriler kaybolmuyor. Anlık sıcaklığı veriyor, ancak bu ölçümü günlük hava sıcaklığıyla karıştırmamak lazım. Meteorolojinin o gün için verdiği hava sıcaklığını, sizin bisiklet bilgisayarınız, ortama göre değişen şartlar nedeniyle,farklı gösterebiliyor. Yaptığımız testlerde, hızınıza, bilgisayarın güneş görüp görmemesine bağlı olarak sıcaklık okumasında değişkenlik gözlemledik.

Varolan standart özellikler dışında öne çıkan yönleri nabız ölçümü ve kadans göstergesi. Ürün göğüs bandı ve kadans vericisi ile satılıyor. Kalori tüketimini gösteriyor olması da artı bir özellik.

1609STS ve 1609

Kablolu ve kablosuz olarak iki farklı versiyonu bulunuyor. Standart bir bisiklet bilgisayarı özellikleri dışında fazla şey aramayıp uygun fiyat isteyenler için üretilmiş. Ayrı olarak olarak satılan kadans vericisi ile pedal çevirme hızını da ölçebiliyor.

 Sigma 1609STS
Sigma 1609STS
Büyük boyut için tıkla!
 Sigma 1609STS
Sigma 1609STS
Büyük boyut için tıkla!

1009STS ve 1009

Kablolu ve kablosuz olarak iki farklı versiyonu bulunuyor. Temel bir bisiklet bilgisayarı özellikleriyle üretilmiş. Eğer çok detaydan hoşlanmıyorsanız, sadece anlık ve ortalama hızla ilgili bilgileri göreyim diyorsanız bu ürün tam size göre. Ayrıca basit kullanımı sayesinde kafa karışıklığına meydan vermiyor.

 Sigma 1009STS
Sigma 1009STS
Büyük boyut için tıkla!
 Sigma 19009STS
Sigma 19009STS
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak, tekrarlamak gerekirse, yeni bir Sigma ürünü alacaksanız web sitesine bakmadan almamanızı tavsiye ediyoruz. Demo sayfasındaki değiştirilebilen parametreler sayesinde cihazların tüm fonksiyonlarının nasıl çalıştığını ve gözüktüğünü görebiliyorsunuz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 12587 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015