Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Bayramda 3 Gün Yenice
Bayramda 3 Gün Yenice

Bayramda 3 Gün Yenice

Yazar: Ünal Tolun
9.12.2009

Her şey Hürriyet Gazetesi Seyahat ekinde Yenice hakkında okuduğumuz bir yazı ile başladı. Yenice Kaymakamlığı'nın, adını daha evvel duyduğumuz müthiş güzellikteki Yenice Ormanları'nda doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurları hazırlamış olduğu bilgisi bizi heyecanlandırdı. Böyle küçük bir ilçede, bir kaymakamın böyle bir atak başlatması her zaman karşılaştığımız bir olay değildi.

Bayramdan 3 gün evveldi. Hemen bayram programımızı Yenice yönüne çevirdik. Ancak bir sorun vardı. Yenice'de kalabileceğimiz bir otel yoktu. Ne tasa! Yenice Karabük’e ve dolayısıyla da Safranbolu’ya 30 km mesafede bir belde. Konaklama yerimizi Safranbolu’nun en güzel ve ödüllü binalarından Safir Konak olarak seçtik. Belki konumuz dışında ama oradaki saatlerimiz de çok zevk vericiydi.

Bayramın birinci günü Karabük’ten mükemmel bir asfalt yol bağlantısı ile Yenice’ye geldik. Filyos Çayı boyunca 16 tünelden geçerek Yenice’ye ulaştığımızda 30 dakikalık yolculuk bile ayrı bir zevkti.

Yenice Doğa Yürüyüşü Parkurları
Yenice Doğa Yürüyüşü Parkurları
Büyük boyut için tıkla!

 Yenice Doğa Yüryüşü ve MTB Parkurları Rehberi
Yenice Doğa Yüryüşü ve MTB Parkurları Rehberi
Büyük boyut için tıkla!

Asıl keyifse Yenice’ye gelince başladı. Şehri anlatmaya fazla gerek yok. Yanlış ve plansız gelişmiş bir Anadolu kasabası. Vakit kaybetmeden daha evvel geleceğimizi bildirdiğimiz Yenice Kaymakamı Sayın Metin Fatih Çiçekçi’yi aradık. Ender gördüğüm bir enerji ve vazife aşkıyla dolu olan genç kaymakam, sıkışık Bayram programına rağmen bizi hemen buldu. Üstünden doğa tutkusu ve zariflik fışkıran kaymakam Çiçekçi'yle bir saati aşkın zevkli sohbetten sonra bize yine kendisi gibi doğa ve spor tutkunu Orman Müdür Yardımcısı, orman mühendisi Ahmet Şükrü Elbir’e teslim etti. Elbir ile vakit kaybetmeden parkurları gezmeye başladık. Parkurları detaylı anlatamayacağım, çünkü tüm bu ayrıntılar, Karabük Valisi Sayın Nurullah Çakır’ın himayesinde kaymakamlığın hazırladığı, “Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları” adlı mükemmel kitapçıkta resim, kroki, koordinatlar ve haritalar ile verilmekte. İsteyenler kitabı "internetten"izleyebilir veya Yenice Kaymakamlığı'ndan temin edebilir.

Bizim konumuz doğa yürüyüşü ve bilhassa bisiklet sporu olduğu için, yazımıza gördüğüm en güzel parkurları anlatarak devam edeceğim. Doğada bisiklete binmek bir kavramsa, bisiklete Yenice Ormanlarında bineceksiniz. Sonbaharın getirdiği ve Tanrı'nın Kasım ayında bize hediye ettiği güneşli üç gün boyunca yeşilin, sarının, kızılın her tonunu icra eden ormanlarda mükemmel saatler geçirdik. Fakat, yine aynı zevkleri, kışın kar altında, ilkbaharda rengârenk kır çiçekleri arasında, yazın ise bize ifade edildiğine göre kavurucu yaz sıcaklarına inat, neredeyse serin bir ortamda pedal çevirerek elde edeceğimizin bilincindeydik.

Bisiklet parkurları tembel işi değildi, uzun tırmanışlar içeriyordu. Ancak “by pass”lar yapıp çıkıp inerek işi kolaylaştırmak da mümkündü. Fakat en önemlisi, yeni başlayan bir bisikletçiden, en usta dağ bisikletçisine kadar herkesin tatmin olacağı o kadar imkân vardı ki… Bu konuda büyük emek veren doğa rehberi Ersin Demirel, 24 doğa yürüyüşü, 7 bisiklet parkuru hazırlamış. Biraz daha gayret gösterip zaman ayırırsak bu parkur sayısını abartısız üç misline kadar çoğaltmak mümkün.

 Yenice Bisiklet Parkurları
Yenice Bisiklet Parkurları
Büyük boyut için tıkla!

Başlangıçta konaklama sorununa değinmiştik. Ancak enerjik kaymakamımız bu konuda da projeler geliştirmiş, bazı mesafeler kat etmiş durumda. Çok yakında bu mükemmel ortamda, ağaçtan mamül yayla evlerinde konaklamak da mümkün olacak. İşte o zaman doğa yürüyüşü ve dağ bisikletçilerinin keyfini siz tahmin edin.

Yazımızın nedeni Yenice Ormanları’nı anlatmak değil, onlar anlatmakla bitmez. Yenice İstanbul’a 380, Ankara’ya 230 km mesafede. Biz yön ve hedef gösteriyoruz. Doğa sevenlere bisikletli yada bisikletsiz Yenice’de en az bir hafta sonu geçirmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz, o kadar…

  Yenice Bisiklet Parkurları
Yenice Bisiklet Parkurları
Büyük boyut için tıkla!

Not: İstanbul’dan Yenice’ye, Bolu’dan veya Yeniçağ’dan Mengen- Devrek- Gökçebey üzerinden veya Gerede- Karabük üzerinden gidebiliriz. Ankara’dan ise en kısa yol Gerede- Karabük üzerinden.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 13633 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015