Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yaylası
Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yaylası

Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yaylası

Yazar: Dr. Emin Demirpolat
13.4.2009

Erdinç Ersoy’un yaz başından beri tasarladığı, Metin Yanık, Yılmaz Çardak’la geliştirdikleri, 14 bisiklet taşıma kapasitesine sahip BİSİKLET TREYLERİ yaz sonu tamamlandı. Kendi kısıtlı imkanlarımızla, sıfırdan yapılmış muhteşem bir taşıyıcıydı bu. Araçta her şey düşünülmüştü; çamurluklarından, takıldığı araçtan otomatik olarak alınacak, sinyalizasyon sistemine kadar her şey mükemmeldi. Bisikletlerimiz hiçbir yeri sökülmeden taşınabilecek, yapacağımız uzak gezilerde hemen hiç zaman kaybı olmayacaktı; büyük konfor sağlayacak mucizevi bu aletin varlığı, küçük de olsa bir stres de getirdi yanında. Kendimizce bir milattı bu, milattan önce, son anda karar verip, küçük gruplarla, gezi planları yapıp, bununla yetinebiliyorduk. Treylerimiz olduğu için gereğini yapmalı onu gezilerimize dahil etmeliydik, bu da büyük, uzak ve kalabalık geziler demekti. Kalabalık demek, farklı performans, bu da daha komplike gezi planları anlamına geliyordu, ama sonucun da çok daha güzel olacağı kesindi. İşte böyle bir düşünce ve heyecan içinde hemen aklımıza Bölüklü Yayla geldi. Daha önceden ancak performansına güvenip çıkabilmiş birkaç kişi dışında, pek de çıkan olmamıştı yaylaya. Onların içinde hep bir merak olarak kalmıştı. İşte bu yüzden Bölüklü Yayla’yı kestirdik gözümüze.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Gümeli’ye kadar iki otomobil, en önde kiraladığımız bir dört çeker arazi aracı ve ardında 14 çekerimiz takılı olarak toplam 13 kişi yola çıktık. Gümeli’den sonra da aynı konvoy değirmen denen 400 rakımlı bir bölgeye, Bölüklü Yayla’nın eteklerine ulaştık. Araçlar boşaldı, 5 kişi arazi aracıyla treylerle yola devam ederken kalan grup yaklaşık 6,5 km ve 700 metrelik çıkıştan sonra Bölüklü Yayla’da buluşup çay- kahvaltı molası verecekti. Sonrasında hep beraber tüm grup 250-300 metrelik bir çıkış ve 5-6 km lik yol ile Karatepe Yaylası’na varmadan yolumuz üzerinde 1000 yaşındaki porsuk ağacına uğrayacaktık. Bölüklü Yayla’ya bisikletli çıkış 1 saat 10 dakika ile bir buçuk saat arasında sürdü.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Yaylada buluşuldu, ateş yakıldı, sandviçler yendi boş treylerle tüm bisikletliler hızla yola koyuldu, performansı iyi olmakla beraber, iyice yorulmuş grup ile diğerleri arasında muhteşem bir ahenk de sağlanmış oldu, kimse kimseyi beklemeden, yola devam edildi.

Büyük boyut için tıkla!

Ve muhteşem buluşma bir anda oldu, sol yanımızda yukardan sessiz ve derinden bize bakan, 1000 yaşındaki porsuk ağacıydı. Dokunduk kucakladık onu, çok eskilerden selam getirmiştir diye uzun uzun baktık. Nice depremler, yıldırımlar, seller, fırtınalar görmüş çok eski bir dost, doğaya sahip çıkmanın, onu korumanın getireceği hazzı, başka türlü ulaşılmaz olan mutluluğu mırıldandı bize. Onu oracıkta sorgusuz sualsiz derneğimize üye yaptık, imza da attırmadık, böylece en yaşlı üyemiz oldu, teknolojik de olsa, zararsız olan, en genç üyemizi, treylerimizi daha ilk gezisinde ona göstermiş olduk. Kısa ama gezimizin en can alıcı yanı, sarı ve yeşilin, sanki tüm yıl boyunca hazırlanıp, sezon sonu, tüm tonlarıyla katıldığı, kırmızının ise nazla bazı tonlarının yer aldığı muhteşem gösteri değil, yaşlı dostu ziyaretti. Onu nasıl olur da amblemimizin öğesi yaparız diye düşünerek yeniden yola çıktık.

Büyük boyut için tıkla!

Muhteşem manzara kâh pedallarımızın altında kâh gözümüzün önünden kayıp giderken,önce Karatepe Yaylası’nda kısa bir mola verdik, yayladaki 3 evden sadece biri doluydu. Bal sorduk yoktu, keçi peyniri alıp yola koyulduk, Bölüklü Yayla’dan sonra treylerimizin eskortluğunda, ilave 26 kilometrelik bir yolculuk sonrası, araçlarımızın yanında tüm ekip sağ salim toplanıp evlerimize dönüşe geçtik.

Büyük boyut için tıkla!

Gümeli

Gümeli-Bölüklü ormanlarında yer alan, Bölüklü Yayla mevkiinde 100 anıt ağacın yer aldığı 50 hektarlık bir alan. 15 ocak 2003’de tabiatı koruma alanı statüsüne alınmış. Bölge bitki örtüsünce sahip olduğu muhteşem-zengin çeşitliliğin yanı sıra, bağışıklık sistemine yararı ile kendini kanıtlamış eşsiz Gümeli balı üretimi nedeniyle de dikkat çekicidir. Elbette ki biri 1000 diğeri 2000 yaşında olmak üzere ülkemizin en yaşlı iki porsuk ağacına sahip olunması, şehrimizde bile pek bilinmese de, sanki bu yörenin eşsizliğinin ve değerinin tesciline atılmış, tarihten gelen bir imzadır.

Porsuk Ağacı

Porsuk, yaygın porsuk = adi porsuk toxacea familyasından çoğunlukla boylu çalı, bazen boyu 20 metreyi bulan sık dallı yuvarlak tepeli ağaç görünümündedir. İğne yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda koyu yeşil ve üst yüzleri parlaktır, uçları sivri ve enine kesitleri yassıdır. İlk görünüşte yalancı porsuk, köknar ve sekoyaların iğne yapraklarına benzese de, onlardan yaprakların alt yüzlerinde belirgin stoma çizgilerinin olmaması ve enine kesitlerinde reçine kanalı bulunmamasıyla ayrılır. Kırmızı, kahverengi olan kabuğu gelişigüzel çatlar ve dökülür, genç sürgünler yeşil renkli ve çok elastiktir. Dalların ucunda boğumlarda açık yeşil boncuk erkek bitkiyi, koyu kırmızı ise dişi bitkiyi gösterir. Yaygın porsuk meyvelerinde bulunan kimyasallar yüzünden park ve bahçelerde kullanımı sakıncalıdır, tohum çevresindeki kırmızımsı yumuşak kabuk bu kimyasalları içinde barındırır. İnsanlarda 2 gram hayvanlarda 10-12 gram yenildiğinde öldürücü etkiye sahiptir. Oldukça sert ve dayanıklı tohumların kuşlar tarafından yenilip taşlıklarında öğütüldükten sonra, mide asidiyle aşındırma işlemi ve dekalsifikasyon ile yumuşatılması sonrası, dışkılarıyla doğaya salınması, oldukça zor yetişen bu ağacın, çoğalabilmesindeki önemli ilginç aşamasını oluşturur.

Bu ağacın yaşının hesaplanmasında da ilginç yanlar vardır, ağacın karmaşık bir büyüme eğrisi vardır, örneğin uzun süre büyümesi durabilir ve yılları gösteren halkalar oluşmayabilir. Hayatını porsuk ağacı araştırmalarına adayan, Alan Meredith’e göre, çok yaşlı porsuk ağaçlarının gerçek yaşları hesaplanandan daha fazladır. Türkiye’de porsuk ağacının nesli tehlikede olup, bunda ağacın karaca ve keçi dışındaki hayvanlar için ölümcül olma riskinden dolayı, hayvan yetiştiricileri tarafından bilinçli olarak ormanlık alanlardan temizlenmesinin yanı sıra, tohumundan porsuk ağacı yetiştirmenin oldukça zor olmasının da payı büyüktür.

Büyük boyut için tıkla!

Porsuk ağacının turuncu, kırmızı, yeşil renkli özgün meyvesi, Eylül-Ekim ve Aralık-Ocak aylarına kadar sanki yeni yılı karşılar gibi ağaçta çok güzel görüntü oluşturmaktadır.

Tarihte savaşların kazanılmasına vesile olmuş bir ağaçtır. Porsuktan elde edilen ahşap oldukça esnek ve dayanıklıdır.

Toksol porsuk içinde yer alan, anti kanserojen etkiye sahip bir kimyasal olup, günümüzde kanser tedavisinde oldukça etkin olarak kullanılmaktadır.,

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 12798 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015