Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Yakın Çevre Gezisi

Adapazarı'ndan Adapazarı'na

Yazar: Kenan HAZAR
23.3.2009

19 Mayıs tatili hafta sonu ile birleşince 3 günlük bir tatil ortaya çıkmıştı. Bunu değerlendirmemek olmazdı. 2 Yıl önceki gibi (Bkz: İki teker üzerinde Afyon-Antalya’'ya) bir faaliyet yapalım dedik, ama ekip biraz dağılmıştı. Savaş artık evliydi (aslında ne olacak bende 20 yıldır evliyim), Ahmet’ de kendini kayalara vurmuştu.

Alifuatpaşa köprüsünde
Alifuatpaşa köprüsünde
Büyük boyut için tıkla!

Kala kala Mustafa ve ben kalmıştık. Planlarımızı yaptık, daha doğrusu ben başka Mustafa başka plan yapmışız. Benimki biraz daha uzun, daha manzaralı ve tabii ki daha zordu. Hele bir yola çıkalım karar veririz dedik, kervan yolda düzülür misali.

17 Mayıs Cumartesi

İşlerimiz dolayısıyla yola çıkışız saat 18:00 de gerçekleşebildi. T.E.K. önünde buluştuğumuzda Seyit’de bizi yolcu etmek için gelmişti.

Alifuatpaşa’ya kadar trafik açısından sıkıntılı ama hızlı bir şekilde gittik. Akşam yemeğini orada yedik. Geyve Boğazını geçip bu taraflara gelince hayat müthiş ucuzluyor. Yemeğe 20 YTL verdik. Ama bu, faaliyetin en pahalı yemeğiydi dersem inanın.

 Sundurma Altında
Sundurma Altında
Büyük boyut için tıkla!

Geyve'’ye uğramadan Taraklı yokuşlarına sardık. Faaliyet yapmayı düşünmüş ama doğru dürüst bir antrenman yapmamıştık. Mustafa frenleri sıkışık kaldığı için, bende vites bire geçmediği için gidemediğimizi iddia edip kendi kendimizi kandırıyorduk. Bursa’dan dönerken yolunu değiştirip bizi yakalayan Metin abinin ikramları bize güç verdi. Ve yokuşların çıkışını zor da olsa bitirdik. İniş ise gece vakti olsa da çok güzeldi, tüm faaliyetin hız rekorunu orada kırdık. Gece bahçesine kamp atmayı düşündüğümüz ılıca işletmecisiyle anlaşamadık. Kamp atmamıza izin vermedi, oda fiyatı da bize pahalı geldiğinden kampı 500 metre aşağıdaki çeşmenin sundurmasının altına attık. Yattığımızda saat 02.00 olmuştu.

18 Mayıs Pazar

Dün geceki faaliyet esnasında “nedense” Mustafa’nın planı bana cazip gelmeye başladı. Dolayısıyla sabah çok rahat hareket ederek kahvaltı yaptık. Acelemiz yoktu artık. Yola çıktıktan sonra 5 km ötedeki Taraklı’da biraz vakit geçirdik. Daha sonra Göynük’e doğru yola koyulduk. Bir sebeple önünde durduğumuz süt işletmesinin tezgâhtarı bize ayran ikram etti. Ayran çok güzeldi. Tamamen doğalmış ve direkt sütten imal ediliyormuş. İçinde koruyucu madde olmadığından çabuk bozuluyormuş. Bu nedenle dağıtımı yokmuş, sadece düğünlere vs cemiyetlere kısa sürede tüketilmek üzere toptan veriyormuş. Yoldan özellikle yabancı bisikletlilerin geçtiğini anlattı.

Göynükte uzunca bir mola verip yemek yedik, gezdik. Tavuk yemekleri yapan bir lokantada ki masrafımız sadece 11 YTL idi. Geçitten geçeceğimizi öğrenenler bizi vazgeçirmeye çalışsa da biz yolumuza devam ettik. Yanımızdan traktörle geçen köylüye az ilerde tarlasında rastladık. Konuşma arasında ben “sizin Türk olduğunuzu anladım, yabancılar çok kalite bisikletlerle geziyor” diyecek kadar bir gözlem şansına sahip olduğunu hayretler içinde gördük. Yabancıların binlerce kilometre uzaktan gelip gördüğü bölgemizi daha yeni geziyor olmanın mahcubiyetini yaşadık. Bu arada adam bizim bisikletlere çakma imasında bulunmuş oldu ya, neyse.

 Ayran ikramı
Ayran ikramı
Büyük boyut için tıkla!

 Hangisi Doğru
Hangisi Doğru
Büyük boyut için tıkla!

Hacıayaz geçidine kadar olan yokuşları Taraklı yokuşlarına nispeten çok kolay tırmandık. Çok da zor ve uzun bir yokuş değilmiş.

Tam tepedeki tabelalar evlere şenlikti.

Kısa molanın ardından kendimizi yer çekiminin etkisine bırakıp hemen hiç pedal basmadan 20 km yol kat ederek Mudurnu-Adapazarı yoluna çıktık. Hacıayaz’dan sonra yol iki tarafı duvar gibi vadi yamaçları ve arada akan derenin yanından geçiyor. Yer yer iki araç geçemeyecek kadar daralan yerler var. Mutlaka görülmesi lazım bir bölge.

Yol bundan sonra sürekli dere kenarından gidiyor, buna bir de tavuk çiftliklerinin atıkları eklenince sineklerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşuyor. Hızla giderken de bunlar ağzınıza gözünüze doluyor. Gözlerimi sinekten korumak için akşam karanlığında da güneş gözlüğümü takmak zorunda kaldım. Bir dahaki sefere şeffaf bir gözlük almadan yola çıkmam.

Akşam yemeğini Taşkesti’de yedik. Bu sefer gerçektentıka basa yedik ama hesap yine 20 ytl sınırında kaldı. Kamp için düşündüğümüz Ilıca (bu başka Ilıca) köyüne kadar gece karanlığında pedal bastık.

Ilıcanın ismini çok kısa zaman önce duymuştuk. Köye ismini veren ılıcanın İstanbul’dan yıllardır gelen müşterileri olduğunu ve yataklarının tamamen dolu olduğunu duyunca bir kez daha hayretler içinde kaldık. Yeni işletmeci buraya devre mülk sistemi kuracakmış. Aynı zamanda bir su parkı da planda var. Bölge köylüsü için güzel, gerçek doğaseverler için kötü haber. Bölge hızla gelişirken doğa da aynı hızla kirlenecek. İnşaatlar başlamadan burayı mutlaka görün.

 Kahvehanenin Bahçesinde
Kahvehanenin Bahçesinde
Büyük boyut için tıkla!

Ilıcanın odaları 3 kişilik televizyonlu banyolu vs konforu da var. Fiyat odabaşı 45 YTL. Bu sefer biz fiyata razı olacaktık ama dediğim gibi odalar doluydu.

Bu sefer çadır için gösterilen yer kahve sundurmasının altıydı.

19 Mayıs Pazartesi

Kahvaltı ve ılıcada banyo keyfinden sonra son etap için pedal basmaya başladık.

Köyün rakımı 500 metre civarındaydı, Adapazarı’nın rakımı ise 30 metre. Bu durumda bu gün sürekli ineceğiz diye düşünürken karşımıza sürpriz yokuşlar çıkınca biraz bozulduk.

Dokurcun Taşkesti arasında daha önce kullanılan yolun karşı yamacına şu an kullandığımız yol açılmıştı. Bu yol henüz haritalarda bile kayıtlı değil ama Google Eath’te gözüküyor. Yol bu yakanın makûs talihini müthiş bir şekilde değiştirmiş. Yatırım yapmayı düşünenlere görmelerini tavsiye derim.

Yokuşlardan aşağıya iniş başlamıştı. Mustafa çok hızla gidiyordu, dar ve kapalı viraja hızla girdi. Ben onun kadar iyi kullanamadığımdan fren yaparak girdim. Virajı dönünce bir baktım Mustafa ayakta beni bekliyor. Nasıl bu kadar çabuk durdu acaba diye düşünürken “düştüm abi” dedi. Biraz kolu çizilmişti, kafayı yani kaskı da yere vurmuştu. Kaksı takmanın faydasına da böylece bir kez daha görmüş olduk.

 Hani Yokuşlar Bitmişti?
Hani Yokuşlar Bitmişti?
Büyük boyut için tıkla!

Yeni açılan yoldan Dokurcun’a ulaştık. Buradaki yemek, çay ve “uyku” molasından sonra da Adapazarı’na kadar pedal bastık.

Yollarda uğradığımız kahvehanelerde nereden geldiğimizi soranlara Ada’dan geliyoruz diyorduk. Nereye gittiğimizi sorduklarında ise yine Ada’ya cevabını alınca dalga geçtiğimizi sanıp bozuluyorlardı. Biz de yolculuğumuzu bir nefeste anlatarak durumu kurtarıyorduk.

Seyit’in çalıştığı tamirhanenin önüne geldiğimizde saatler 20:00 yi gösteriyordu.

Faaliyet Görüntüleri


2008 05 17-19 Taraklı Göynük Akyazı Bisiklet

Harita


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Tavsiyeler

Bu güzergahı, Nallıhanı’da ekleyerek mutlaka görün. Bölgenin güzelliğinin sizi çok şaşırtacağına eminim. Fiyatlar çok ucuz. 2,5 Günlük faaliyette kişi başı toplam maliyet 50–60 YTL kadar tuttu. Tek olumsuz yön hemen her yerdeki tavuk çiftliklerinin ve atıklarının kokusu.

Not: Fotoğraflar ve video cep telefonu ile çekilmek zorunda kaldığından kalitesi düşük oldu.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 9833 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015