Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Sigma Sport Powerled Black Testi
Siyahın Sınavı

Sigma Sport Powerled Black Testi

Yazar: Tolga Durudoğan
18.6.2008

Görür görmez "aşık oldum" diyebilecegim bu "esmer"i, Türkiye'de bulamadığım için birkaç ay önce İngiltere'den getirttim. Sabırsızlıkla yırtarak açtığım paketten çıkan ambalajı bile, olağanüstü bir ürünle karşı karşıya olduğumu gösteriyordu.

Aslında bu test de tam o anda aklıma geldi. Zira Sigma'nın sitesindeki verilere göre, 3 farklı aydınlık şiddeti sağlayan bu far için kullanım sürelerinin Iion akü ile, düşük aydınlatmada 11 saat, normal aydınlatmada 5.5 saat ve yüksek ışıma gücünde 3.5 saat. Ürünün kullanım kılavuzunda ise önerilen piller 4 adet 1.5 V, "foto dijital" sınıfı olarak adlandırabilecegimiz üst seviye alkali piller.

Benim sorum işte tam da bu noktada ortaya çıktı: Eski farlarımda kullandığım 2700 mAh NiMH pilleri bu farda kullanabilir miydim, yoksa mutlaka bir Iion akü mü almalıydım?

Cevabı bulmak için çalışmaya başladım, bu sırada başka noktalar da dikkatimi çekti...

Yapı:

Powerled Black, kutu içinde far, 4 adet pil, montaj konsolu, 2 adet kablo bağı ve 3 adet montaj lastiği ile birlikte geliyor. Sırası gelmişken, far konsola isteğe bağlı olarak lastik veya kablo bağı kullanılarak sabitlenebiliyor, ki bu böyle ağır (ve dolayısıyla sağlam) yapılı bir far için önemli bir ayrıntı. 2 adet yedek montaj lastiğinin öngörülmüş olması da gayet güzel. Yine de ben, buradaki fotoğraflarda görebileceginiz gibi hem kablo bağı, hem de lastiği beraber kullanmayı tercih ettim.

Powerled Black
Powerled Black
Büyük boyut için tıkla!

Farın ana gövdesi aluminyumdan yapılmış ve anodize siyah boyalı. Gövde far, pil bölümü ve arka kapak olarak 3 kısımdan oluşuyor ve istenirse far ile arka kapak doğrudan birleştirilerek far kısaltılabiliyor. Ancak bu durumda sadece Iion akü kullanılması gerekiyor.

Bileşenler
Bileşenler
Büyük boyut için tıkla!

Pil Bölümü Olmadan
Pil Bölümü Olmadan
Büyük boyut için tıkla!

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise dişler. Sağlam bir montaj için ince diş kullanılması normal, ancak aluminyum yumuşak bir malzeme olduğundan, dişlerin arasına girecek en ufak toz tanesi, hatalı konumlandırma ve zorlamayla dişler kolayllıkla hasarlanabilecek bir yapıda. Bu, Powerled Black'in tek zayıf yönü, ancak çözümsüz değil. Sökme-takmanın mümkün olduğunca temiz bir ortamda yapılması ve her sökme-takma işleminde dişlere bir miktar zincir yağı sürülmesi, bu konuda önemli bir cözüm olacaktır. Tabii en önemlisi, kesinlikle zorlama yapılmamalı ve parçalar birbirine tam hizalanmadan sıkılmamalı.

Konsolun altında farın sağa-sola olan açısını ayarlamaya yarayan yaylı bir vida bulunuyor. Normalde bu vida, farın konumu ayarlandıktan sonra tamamiyle sıkılabilir, ancak bunu tavsiye etmiyorum. Her ne kadar sağlam bir konsol olsa da, bu vidanın, farın hafifçe esneyebilecegi bir şekilde gevşek bırakılması, sürüş esnasındaki sarsıntıların, konsol bağlantı noktasını daha az zorlamasını sağlayacak, dolayısıyla herhangi bir kırılma riskini daha da azaltacaktır.

Konsol Ayar Vidası
Konsol Ayar Vidası
Büyük boyut için tıkla!

Arka kapak üzerinde ise, Iion bağlantısını yapılacağı jak bulunuyor, bu jak, toz ve sudan korunması için lastik bir tıpa ile kapatılmış.

Iion Bağlantı Noktası
Iion Bağlantı Noktası
Büyük boyut için tıkla!

Pil yuvası ise kartuş şeklinde tasarlanmış. Ayrıca pil bölümü monte edilmiş iken Iion akü kullanılması istenirse, kartuşun, piller olmadan farın içine konması gerekli. Pilleri takıldıktan sonra çıkarılması çok kolay olmuyor, bunun için kartuşta bir kurdele veya bant olsaydı daha da iyi olabilirdi.

Bunun dışında, Powerled Black (ve kardeşi Powerled) de önemli bir yenilikle karşı karşıyayız: Hatırlarsanız daha önce bu sayfalarda size, farlar için zayıf pil uyarı devrelerinin yapımı hakkında bilgi vermiştik. İşte Powerled ve Powerled Black buna bir son veriyor, bu farlar zayıf pil uyarı sistemine sahipler. Uyarı ışığı, yeşil ve kırmızı olarak iki seviyede.

Test:

Test platformu bir bilgisayar, bilgisayar bağlı bir ölçü aleti ve tabii ki farın kendisini içeriyor. (-) kutup gövde üzerinden verildiği için ben, pilin arka kapağını çıkardım, ve miliamper ölçümündeki ölçü aletini, pil kartuşunun (-) kutbunu oluşturan plaka ile, gövde arasına bağladım. Daha sonra farı normal aydınlık durumunda çalıştırdım.

Ancak bu test oldukça uzun sürdü, dolayısıyla 3 güne yayıldı. Bir sonraki günün testi, aynı pillerle, bir önceki günün son miliamper değerinden itibaren başlatıldı ve devam ettirildi.

Sonuçlar ise oldukça ilginç bir şekilde ortaya çıktı: Herşeyden önce, elimdeki 2700 mAh pillerin bu far ile kesinlikle kullanılabileceğini ispatlamış bulunuyordum.

Ancak daha önemli bir sürpriz vardı: Testin başlangıcından itibaren, 93. dakikada (=1 saat 33 dakika), yeşil uyarıyı gördüğümde "eyvah" dedim, ancak zaman, "eyvah"ın boşuna olduğunu gösterdi. Yeşil uyarı verildikten sonra kırmızı uyarıya kadar toplam 283 dakika(=4 saat 42 dakika) boyunca far normal bir şekilde çalışmaya devam etti.

Eğer farın pilömrünü kırmızı uyarıya kadar geçen süre olarak ele alırsak, kullandığım pillerle bu sürenin 6 saat 15 dakika olduğu ortaya çıkıyor, bu fabrika verilerinden (5.5 saat) yaklaşık %14 daha fazla bir süre.

Test Sistemi
Test Sistemi
Büyük boyut için tıkla!

Test Programı
Test Programı
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca kırmızı uyarıdan itibaren 37 dakika boyunca da(testin 412. dakikasına kadar) far çalışmaya devam etti. Eğer bunu da çalışma süresine eklersek daha da olağanüsütü bir rakama ulaşıyoruz, 6 saat 52 dakika!

Bunun dışında yaptığım olçümler, farın yüksek aydınlatmada normalin yaklaşık %40 fazlası, düşük aydınlatmada ise normalin yaklaşık %40 altında akım kullandığını gösterdi. Aslında bu değerleri kullanım kılavuzundan da çıkarmak mümkün, Sigma yüksek aydınlatmayı %100 kabul ederek, normali %70, düşüğü %30 olarak tanımlamış.

Bu verilere göre ise kaba bir hesapla kullandığım pillerle;

- düşük güçte kullanım süresinin, kırmızı uyarıya kadar 8 saat 45 dakika, pil bitimine kadar 9 saat 36 dakika;
- yüksek güçte kullanım süresinin, kırmızı uyarıya kadar 4 saat 24 dakika, pil bitimine kadar 4 saat 54 dakika;

olması mümkün. Ancak bunları test etmiş değilim. Ayrıca dikkat çekmek istediğim nokta, aşağıda açıklayacağım "görev oranı"nın bu hesaplamalarda dikkate alınmamış olması.

Çalışma Süresince Akım Değişimi
Çalışma Süresince Akım Değişimi
Büyük boyut için tıkla!

"Görev oranı", Powerled'de pil ömürlerinin, aynı sınıftaki diger farlara göre daha uzun olmasının anahtarı. Powerled Black, diger farlar gibi sürekli yanarak değil, yanıp-sönerek çalışıyor, ancak bu yanıp sönme frekansı yüksek olduğundan farkedilmiyor. Bunu basitçe şu şekilde görebilirsiniz: Bir sayısal fotoğraf makinesi alın ve farı yakıp karşısına geçin. Odaklamayı yaptığınız zaman, fotoğraf makinasının ekranında farı yanıp sönüyormuş gibi göreceksiniz. Bu çalışmada, çalışma süresinin toplam süreye(=çalışma+bekleme) oranı "görev oranı(=duty cycle)" olarak adlandırılır. Sabit yanan bir lambada örneğin 2 saat kullanılabilecek bir pil ile, aynı lamba %50 görev oranı ile çalıştırıldığında 4 saate varan pil dayanma süresi elde edilebilir. Powerled Black'in sırrı işte bu.

Son olarak edindiğim izlenim, düşük aydınlatma modunun bile şehiriçi kullanımları için fazlasıyla yeterli olduğu. Ayrıca ışık dağılımı da oldukça iyi ayarlanmış.

Sonuç olarak, Sigma Powerled Black, kesinlikle güzel ve tavsiye edilebilecek bir ürün, bu alanda uzun zamandır karşılaştığım en tatmin edici ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu arada onemli bir ayrıntıyı farkettim: Ben, Powerled Black'i orjinal ambalajında, yukarıda da görebileceğiniz gibi "geçmeli konsol" ile aldım. Ancak kutunun içinden bir de "emniyet notu" çıktı. Bu önemli notta, emniyet sebebiyle, ürün pil bölümü ile kullanıldığı takdirde "vidalı montaj konsolu"nun kullanılması ve geçmeli konsolun sadece pil bölümünün kullanılmadığı durumlarda güvenli olduğu belirtiliyor,ve "bu nedenle setin sadece vidalı konsolu içerdiği, istenirse geçmeli konsolun ayrıca sipariş edilebileceği" yazıyordu.

Sigma
Sigma'nın Emniyet Notu
Büyük boyut için tıkla!

Önemli!!!
Önemli!!!
Büyük boyut için tıkla!

Hemen Sigma Sport'un internet sayfasına baktım, ancak ne bir vidalı konsol, ne de Powerled Black'in vidalı konsol ile birlikte sağlandığına dair bir bilgi bulamadım. Ayrıca hiçbir fotoğrafta da vidalı konsol gözükmüyordu.

Bunun üzerine hemen aynı sayfalardan Sigma'nın satış sonrası hizmetler bölümüne bir mesaj gönderip elimdeki ürünün seri numarasını da belirterek durumu anlattım ve elimdeki konsolu pil bölümü ile kullanıp kullanamayacağımı ve bunun sadece basit bir metin hatası olup olmadığını sordum.

Ertesi gün Sigma'dan gelen mesajı aynen buraya alıyorum:

"Dear Mr. Durudogan,
We will send you immediately the needed spare part for free of charge by post.
Best regards"
(Sayın Durudoğan,
Gerekli yedek parçayı size derhal, posta ile ve bedelsiz olarak göndereceğiz.
Saygılarımızla)

Ve 15 gün kadar sonra, aynen Sigma'nın söz verdiği gibi, Almanya'dan gelen bir zarfla, vidalı konsol bana ulaştı.

Vidalı Tip Konsol
Vidalı Tip Konsol
Büyük boyut için tıkla!

Kıssadan hisse: Ürünlerle birlikte gelen kağıtların tamamını okumayı ihmal etmeyin, şüpheli bir durum varsa da mutlaka üreticiyle temasa geçin.

Tebrikler Sigma, hem ürün kalitesinden ötürü, hem de herşeyin önünde gelen emniyete ve de dünyanın neresinde olursa olsun müşteri memnuniyetine verdiğin önemden dolayı... Bu, aşağıda listelenmemiş olmasına rağmen, Sigma'ya oldukça büyük ve heybetli bir artı kazandırıyor.

Artıları:
- Anodize aluminyum boya ve modüler gövde tasarımı,
- 2 kademeli pil uyarısı,
- Montaj konsoluna kablo bağı veya lastik ile monte edilebilme,
- Gereçsiz montaj,
- Aydınlatma şiddetine oranla yüksek pil kullanım süresi

Eksileri:
- Gövde dişleri sökme-takma sırasında dikkat ve özen gerektiriyor, korunması gerekli

Öneriler:
- Pil kartuşu, pillerin kolayca çıkarılması için bir şerit veya kurdeleye sahip olsa daha iyi olurdu.


 

Aslında bu test de tam o anda aklıma geldi. Zira Sigma'nın sitesindeki verilere göre, 3 fark ...">

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 10628 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015