Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ekim . 2020  
Amortisör Montajında İncelikler - 2
Arka Amortisör Degişimi

Amortisör Montajında İncelikler - 2

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
4.11.2007

Türkiye’de dağ bisikletinin giderek gelişmesinin önemli tezâhürlerinden biri çift süspansiyonlu bisikletlerin sayısında olan artış. Çift süspansiyonlu bisikletler hakkında gerek teknolojilerinin temel işleyişleri, gerekse değişik modeller hakkında MTBTR’de çokça makâle bulunuyor. Bu yazımızda ise bu modellere özgü bir başka noktaya, arka amortisör değişiminde dikkat edilecek hususlara değineceğiz. Bu yazımızın daha önce yayınladığımız „Amortisör Montajında İncelikler“ makâlesini tamamladığını da belirtelim.

Arka Amortisör Ölçülerini Anlamak

Genel olarak arka amortisörler söz konusu olduğunda ölçü verileri 165/38, 190/50, 200/50 ve 222/65mm ve benzer şekilde olur. Buna ek olarak da yatak çapı var. Bu rakamlar ne ifâde ediyor bakalım.

Birinci ölçü amortisörün tam boyu, ikincisi azamî sıkışma mesâfesi. Bu iki ölçü amortisör değişiminde sabit kalması gereken ve üretici tarafından belirlenen, yani sonradan değiştirilemeyen ölçüler. Üçüncü ölçü ise yatak eni, ki bunun alt ve üst yataklar için genelde farklı olduğunu belirtelim. Fakat yatak eni aşağıda da göreceğimiz gibi farklı yatak kullanımı ile değiştirilebilen bir ölçü. Yani aşağıdaki fotoğrafta görülen boyu 200mm, sıkışma mesâfesi 51mm olan amortisörün ölçü verisi 200/51mm şeklinde.

Temel amortisör ölçüleri
Temel amortisör ölçüleri
Büyük boyut için tıkla!

Yatak eni
Yatak eni
Büyük boyut için tıkla!

Peki 100mm Süspansiyon Mesâfesi Nerede?

Arka amortisörler söz konusu olduğunda kafa karıştırıcı noktalardan biri bisikletin arka süspansiyon mesâfesinin misal 100mm olması, fakat arka amortisörün öndeki amortisörün aksine bu ölçüde sıkışmaması. Dolayısıyla arka amortisör mesâfesi ikiye ayrılıyor:

 • Arka amortisörün sıkışma mesafesi
 • Arka tekerleğin azamî hareket mesafesi, yani kullanımdaki süspansiyon mesafesi. Genel olarak çift süspansiyonlu bir bisikletin süspansiyon mesâfesinden kastedilen bu ölçü.

  Arka süspansiyon öğesinin bulunduğu yer ile arka tekerlek milinin bulunduğu yerin birbirine olan konumlarından ötürü arka süspansiyon oranı dediğimiz değer ortaya çıkıyor. Daha açıkça ifâde etmek gerekirse aşağıdaki resimde a ölçüsü ile b ölçüsü arasındaki oran arka süspansiyon oranı. Ve bu iki ölçü birbirine eşit değiller.

  Arka amortisör oranı
  Arka amortisör oranı
  Büyük boyut için tıkla!

  Örneğin 100mm süspansiyon mesâfesine sahip bir bisiklette arka tekerleğin azamî hareket mesâfesi 100mm iken arka amortisörün sıkışma mesâfesi 51mm olabilir. Buna göre bu örnekte arka süspansiyon oranı a/b = 51/100 = 1:1.96

  Bu noktada genel bir kanıya da yer verelim: Bu oran ne kadar düşük olursa, yani arka amortisör ne kadar uzun olursa gereken hava basıncı o kadar düşük olduğu için amortisörün ömrü daha uzun oluyor. Gerçi amortisör teknolojisinin günümüzde ulaştığı teknik mükemmellikte ne kadar geçerli olduğu tartışılabilir bir yorum da olsa, belirtmekte fayda var.

  Arka Amortisör Değişiminde Ölçüler

  Haliyle bu ölçüler sadece amortisörü kullanırken önemli değiller. Amortisörün değiştirileceği zaman da mutlaka bu ölçülerin sabit kalması gerekiyor.

  Amortisör Boyu

  200mm boyundaki bir amortisör için tasarlanmış bir kadroya 165mm boyundaki bir amortisör montajı tabii ki kadronun arka geometrisini ve bunun sonucunda da kullanım özelliklerini tamamen değiştiriyor. Bu nedenle amortisör değişiminde her iki yatağın tam orta noktasından olacak şekilde amortisör tamamen açık haldeyken bu ölçüyü alıp yeni amortisörü de aynı ölçüde bulmak şart.

  Amortisör Sıkışma Mesâfesi

  Üretici tarafından belirlenen amortisörün azamî sıkışma mesâfesi arka amortisörün süspansiyon karakteristiği açısından çok önemli bir ölçü. Çünkü gene baştaki örnekle devam edersek, 51mm sıkışma mesâfesinin içindeki progresivite, yani kaçıncı mm’den itibâren amortisörün ne kadar sertleşeceği haliyle 38mm sıkışma mesâfesinde tamamen farklı. Dolayısıyla kezâ bu ölçüyü de amortisör değişiminde sabit tutmak gerekli.

  Bu bağlamda toparlamak gerekirse, amortisör değişiminde amortisörün boyunun ve sıkışma mesâfesinin, dolayısıyla amortisör sıkışma oranının sabit kalması şart.

  Yatak Enleri

  Herhalde bu ölçünün neden önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Amortisörün kadroya takılacağı yerde uyum içinde olması, yerine tam oturması ve boşluk bırakmaması için yatak enlerinin tam olarak kadrodan çıkan ya da kadro üreticisinin talep ettiği ölçüde olması şart. Yataklar arka amortisöre preslendiği için bunları uygun âlet ile yerlerinden söküp kadro ile uyumlu yeni yatakları tekrar preslemek nispeten kolay bir işlem. Dikkat edilecek noktalardan biri bu presleme esnâsında yağ kullanılmaması.

  Yatak sökümü
  Yatak sökümü
  Büyük boyut için tıkla!

  Yatak sökümü
  Yatak sökümü
  Büyük boyut için tıkla!

  Yatak sökümü
  Yatak sökümü
  Büyük boyut için tıkla!

  Değişik yataklar
  Değişik yataklar
  Büyük boyut için tıkla!

  Yeni yatak presleniyor
  Yeni yatak presleniyor
  Büyük boyut için tıkla!

  Diğer Hususlar

  Elbette bir amortisör montajında gerek amortisör yataklarının, gerekse kadrodaki amortisör yuvalarının kaliteli bir yağ ile yağlanmasını da hatırlatalım.

  Kadroyu hafiften yağlamalı
  Kadroyu hafiften yağlamalı
  Büyük boyut için tıkla!

  Yatakları yağlamalı
  Yatakları yağlamalı
  Büyük boyut için tıkla!

  Amortisör montajı
  Amortisör montajı
  Büyük boyut için tıkla!


   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Atölye

  Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
  İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

  Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
  Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
  Devamı » » » 

  Zincir Atınca Ne Yapmalı?
  Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
  Devamı » » » 

  Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
  Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
  Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
  Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
  Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
  Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
  Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
  Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
  Tem.07 Kadroda Çizikler
  May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
  Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
  Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
  Oca.07 Görünmeyen Gramlar
  Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
  Eki.06 Sonsuz Vites
  Eki.06 Rapidfire
  Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
  May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
  May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
  Nis.06 Jant Telinde Lehim
  Mar.06 Disk Fren Soruları
  Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
  Atölye Arşivi

   

  İlgili Linkler:  

  yayin   Amortisör Montajında İncelikler  

    Bu yayın 21087 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015