Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ekim . 2020  
Karbon Keserken Nelere Dikkat Edilmeli
Testereyi Aldık Elimize...

Karbon Keserken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
17.12.2006

Karbon kullanımının bisiklette giderek yayılmasıyla birlikte karbonun nasıl kullanılacağı konusunda sorular da geliyor. Gelen sorulardan biri karbon gidon ya da sele borularının nasıl kesileceği. Bisiklette getirisi çok, fakat montaj ya da kullanım hatasını da bir o kadar affetmeyen bir madde olan karbon hakkında biz de son zamanlarda sayfamızda oldukça ilgi gören bilgiler verdik. Bunlara simdi birini daha ekleyip, resimlerle karbon nasıl kesilir, onu göstermek sanırız yerinde olacak.

Bisiklette kullanılan karbon borular ince dişli bir metal testeresi ile nispeten kolayca kesilebilirler. Fakat bu işlem sırasında gerek o esnada gerçekleşip yüzlerce avroluk parçaları çöpe göndermeye yol açacak, gerekse kesim esnasında fark edilmeyip sonra daha kötü kazalarla sonuçlanabilecek hatalar yapmamak için bâzı hususlara dikkat etmek gerekiyor.

1. Adım

İhtiyacımız olan malzeme keskin ve son derece minik dişli bir metal testeresi. Testerenin dişleri ne kadar küçük ve sik olursa o kadar iyi. Çünkü ne kadar büyük olurlarsa, karbona zarar verme ihtimali de o kadar artıyor.

Büyük boyut için tıkla!

2. Adım

Karbon boruyu keseceğimiz yerde birkaç kat kumaş bant ile kaplıyoruz. Bu kaplama karbonun liflerinin açılmaması ve temiz bir kesme işlemi için gerekli.

Büyük boyut için tıkla!

3. Adım

Kesilecek kısmı işaretliyoruz. kumaş bandın üzerine kalem ile testereyi yerleştireceğimiz kısmı işaretlemek en emin yol. Elbette örneğin gidon keserken her iki uçtan da eşit olarak kesim yapılması gerektiğini, sadece tek taraflı kesim gibi „yurdumdan manzaralar“ sayfalarına konu olabilecek gariplikler yapılmaması gerektiğini de hatırlatalım.

Büyük boyut için tıkla!

4. Adım

İşaretlenen ölçüleri tekrar tekrar kontrol etmek şart. Bir defa yanlış kesildikten sonra tekrar düzeltmek neredeyse olanaksız çünkü. Yepyeni bir karbon gidonu ya da sele borusunu daçöpe atmak kimse için hoş bir tecrübe değil.

Büyük boyut için tıkla!

5. Adım

En temiz kesme işlemi için boruyu bir mengenede sıkıştırmak şart. Bu arada boruyu da ezmemek için en ideal yol boru için özel hazırlanmış bir kalıp kullanmak. Bu kalıbı alınacak bir tahtayı matkap ile delerek kısa sürede yapmak mümkün.

Büyük boyut için tıkla!

6. Adım

Bu kalıbı mengenede sıkıştırmak ve boruyu bu şekilde kesmek haliyle çok daha emin. Fakat her halükârda bu kalıbı da mengenede fazla sıkıştırmamaya dikkat etmek gerek. Bir çatırtı gelirse yeni bir gidon almanın zamanı gelmiş demektir.

Büyük boyut için tıkla!

Bütün bu mengene ve kalıp işlemlerine bir alternatif de gidon bisikletteyken kesmek. Haliyle gidon boğazında bayağı sağlam duracaktır. Buna ek olarak ön tekerleği de bir şekilde sabitleyebilirsek, örneğin birinin bacaklarının arasına alıp tutması gibi, bisikletten sökmeden de gidon kesilebilir.

7. Adım

Bant üzerinde işaretlediğimiz yerde yumuşak, hafif ve yavaş hareketlerle testereyi ileri geri oynatıp kesmeye başlıyoruz. Bir sağlık konulu uyarı: Karbon tozu pek sağlıklı değil, ciğerlerinize çekmekten kaçının. Kesimin sonlarına yaklaştıkça dikkatli olup karbon liflerini dağıtmamaya özen gösterin.

Büyük boyut için tıkla!

8. Adım

Kesimden sonra son derece ince bir zımpara kâğıdı ile kesilen bölgeyi zımparalamak ve bu sayede ileride liflerin açılmasını önlemek mümkün. Buna ek olarak kesilen kenarları Japon yapıştırıcısı ile kapamak da bir seçenek.

Büyük boyut için tıkla!

Kaynak: Easton

Easton’ın Eurobike 2006’da sergilenen karbon ürünlerinin büyük fotoğrafları Eurobike albümünün 1. sayfasında bulunuyor.

Ürünlerinin tanıtımını içeren metine de buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

haber   Brunox'tan Karbon Spreyi  

  Bu yayın 11974 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015